Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Proszę o pomoc przy realizacji układu z '52

bastul13
-
-
Posty:1
Rejestracja:13 lis 2003, o 12:12
Kontaktowanie:
Proszę o pomoc przy realizacji układu z '52

Postautor: bastul13 » 13 lis 2003, o 12:29

Witam,
Realizuje układ z '52, jako głównym układem i dwoma peryferyjnymi np 51. cały układ ma być częścią - namiastka automatyki budynkowej. w dość prostym wydaniu. Ma skaładać się z urzadzenia nadzorczego ('52 podłączonego do PC jako wizualizacji i sterowania) oraz 2 układów kontrolnoi pomiarowych. Mają one bada ć temp i natężenie światła i przesyłać do "centrali". Jednocześnie musza miec możliwość wysterowania czegoś np. żarówki lub wentylatora. Wysterowanie musi być regulowane.
Opis tego co mam:
czujnik temp DS1820 podłączony do 51 przez 1wire, musze tez z nieo wysterować wentylatornp taki od komputera ( tu mam problem - jak to zrobić ), komunikacja z centralą przez RS - Bluetooth
Drugi czujnik ma zawierać jakąś fotodiodę i mieżyć nia natężenie światła, obrabiać i podobnie jak powyżej wysterowywać żarówkę.

Jak co do pierwszego to mam pewne sugestie aby użyć przetwornika DAC lub PWM, jednak nie wiem jak i jakie ukady wybrać. co do drugiego jest podobnie.

Jeżweli ma ktoś jakiś pomysł i chęci to proszę o Pomoc, jestem w dużej potrzebie zależy mi na w miare prostym rozwiązaniu

Pozdrawiam i z góry dziękuję

mari1111
-
-
Posty:5
Rejestracja:7 wrz 2003, o 20:18

Postautor: mari1111 » 15 lis 2003, o 21:49

Jezeli zalezy ci na prostym rozwiazaniu to moja propozycja jest taka porzuc 52 i przejdz na AVR tam masz szeroka game ukladow , ale jezeli upierasz sie na rodzinie 8051 to juz twoja sprawa. Pomiar natezenia swiatla z wykorzystaniem fotodiody to dobry pomysl przykladowe rozwiazanie znajdziesz w ksiazce Sztuka Elektroniki cz1 str. 269 (akurat przedlagalem ksiazke) na wyjsciu otrzymujesz sygnal napieciowy proporcjonalny do natezenia swiatla dalej proponowal bym zastosowanie mikrokontrolera wraz z zintegrowanym przetwornikiem A/D np. 80552,80535 itp. (wykorzystujac te mikrokontrolery zaoszczedzisz sobie problemow z sterowaniem oddzielnego przetwornika A/D) i przy okazji mozesz podlaczyc az osiem czujnikow pomiaru oswietlenia. Jezeli chodzi ci o wysterowanie wentylatora za pomoca DS1821 to nic prostszego sciagnij sobie z internetu polski opis bascoma i tam masz opisane jak to zrobic (tylko uwazaj bo opis jest dla bascoma AVR ale po drobnych zmianach ,mozna uruchomic na 51 ). Dalej jezeli chodzi o interfejs na PC to polecam ksiazke Andrzeja Daniluka Pogramowanie RS232C tam masz opisane jak zrobic oprogramowanie do zbierania danych jak i sterowania. Natomisat jezeli chodzi o komunikacje to nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ile kosztuja takie moduly , no i najwazniejsze jezeli to wszystko bedzie w jednym pokoju to napewno bedzie ci dzialac ale jezeli masz na mysli wiekszeodleglosci to wybij to sobie z glowy gdyz tylko niepotrzebnie wydasz kase i nie osigniesz zamierzonego celu .osobiscie proponowal bym moduly radiowe sa o niebo tansze i mozna pobawic sie na wieksze odleglosci ale trzeba opracowac jakis sensowny protokol komunikacyjny.

h0nza
-
-
Posty:17
Rejestracja:28 lis 2003, o 12:17
Lokalizacja:J-Bie
Kontaktowanie:

Postautor: h0nza » 28 lis 2003, o 12:32

No witam - jeśli chodzi o wysterowanie wentylatora lub żarówki sprawa jest prosta - separujesz wyjście z mikrokontrolera (5volt) za pomocą tranzystora - taniutki bc547 i z odseparowanego wyjścia(12 volt - twój wentylator) sterujesz bramkę tranzystora MOS np buz11 - jeżeli chcesz uzyskać różne wartości obrotów (lub jasności żarówki) regulujesz wypełnienie impulsów - napięcie wyjściowe będzie mniej więcej odpowiadać = Uzasilania*czaswłączony/czaswyłączony - pamiętaj żeby zabezpieczyć tranzystor mocy diodą(w przypadku silnika) żeby indukowane piki napięcia go nie zniszczyły

jeśli chodzi o badanie natężenia światła - musisz zrobić układ zamieniający natęźenie światła na napięcie lub częstotliwość
w przypadku częstotliwości sprawa jest banalna - podłączasz czujnik do nogi t0 i mikrokontroler ci to policzy
jeśli masz napięcie proponował bym przetwornik PWM podłączony do komparatora - na drugim wejściu musisz podłączyć sygnał z twojego czujnika - regulując stosunek czasu włączonego do wyłączonego możesz ustalić napięcie na drugim wejściu
- proponowane przezemnie rozwiązania nie są za dokładne ale są tanie

Wróć do „8051”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości