Witam!
Zbudowałem niewielki sterownik na AT89S8252, który porzez ULN2003 steruje przekaźnikami.Wszystko jest OK!Przynajmniej do tej pory nie mam żadnych problemów związanych z przypadkowymi resetami itp..Natomiast problem tkwi w samym "momencie" startu.Pierwsze "linie"mojego programu ustawiają odpowiednie porty sterujące przekaźnikami w określone stany(i to działa bez problemu),ale podczas uruchamiania całego urządzenia jest krótki moment kiedy wszystkie przekaźniki zostają wysterowane.Mam świadomość że to układ resetu(kondensator+rezystor)powoduje taką pracę układu...I teraz moje pytanie..Czy ma ktoś pomysł na prosty układzik który dostarczałby zasilanie cewek przekaźników z pewnym opóźnieniem..Lub inny pomysł na zlikwidowanie początkowego "klepnięcia" przekaźników.
Pozdrawiam Forumowiczów i niecierpliwie czakam na genialne pomysły.
Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięPrzekaźniki i procek.
Moderatorzy:Jacek Bogusz, Moderatorzy
- Piotr Hnatiuk
- -
- Posty:21
- Rejestracja:12 wrz 2005, o 20:52
- Lokalizacja:Warszawa
Nie napisałeś za dużo o tym układzie, ale możesz użyć starego dobrego 555 aby załączać np. zasilanie przekaźników po czasie ustabilizowania sygnałów wyjściowych procesora. Oczywiście 555 musi dostawać ten sam sygnał "reset" co procesor i generować na wyjściu impuls dłuższy od czasu ustabilizowania linii sterujących procesorem.
Zrobiłem układzik na jednym tranzystorku którego bramkę "wyzwalam" układem RC o stałej czasowej dłuższej niż stan resetu i jest już OK..Czy wyjścia procka mogę podłączyć bezpośrednio do wejść ULN2003? W tej chwili tak zrobiłem i niby działa ale jak mierzę napięcia na wyjściu procka to jakieś takie małe są.Na wyjściu procka jest "1"przekaźnik jest wysterowany przez ULN2003 ale napięcie na wyściu procka =1.89V. Może powinienem wyjścia procesora podciągnąć do plusa rezystorami a sterować z procka stanem "0"??
- Piotr Hnatiuk
- -
- Posty:21
- Rejestracja:12 wrz 2005, o 20:52
- Lokalizacja:Warszawa
Maksymalny prąd pobierany z wyjścia tego procesora wynosi 15 mA. ULN2003 posiada na wejściu podwójnego darlingtona rezystor 2k7 więc nie przekraczasz maksymalnego obciążenia. Nie znalazłem informacji jaki jest układ wyjściowy portu tego procesora, ale układy atMega łączę bezpośrednio z 2003 i nigdy nie miałem problemów. Dla Ic=200mA ULN2003 maksymalne napięcie wejściowe wynosi tylko 2,4V, nie przesadź z dodatkowym rezystorem podciągającym.
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości