Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Ekranowanie elektroniki.

Awatar użytkownika
almatea
-
-
Posty:240
Rejestracja:12 gru 2003, o 17:02
Lokalizacja:Brzeszcze
Kontaktowanie:
Ekranowanie elektroniki.

Postautor: almatea » 5 lis 2006, o 14:53

Elektronika jednego z urządzeń elektronicznych pracuje w obudowie z tworzywa sztucznego. Chciał bym ją zaekranować. Czy wystarczające będzie rozciągniecie folii aluminiowej (przyłączonej do minusa zasilania) pod spodem laminatu z rozdzielającą go warstwą tektury czy może konieczne jest "zawinięcie" całego urządzenia?


Pozdrawiam

Almatea

petersz
-
-
Posty:580
Rejestracja:2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja:---

Postautor: petersz » 5 lis 2006, o 15:20

Folia aluminiowa nie jest najlepsza do ekranowania, ale lepsze to niż nic. Oczywiście najlepiej zaekranować całą obudowę, jeśli to nie stanowi większego problemu. Dużo zależy od położenia układu jak i otoczenia.
...przyłączonej do minusa zasilania...
O ile minus jest jednocześnie masą to tak :-)

Pozdr.

MDz
-
-
Posty:365
Rejestracja:29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 5 lis 2006, o 16:17

Zależy od tego z jakimi częstotliwościami i jakimi poziomami zakłóceń chcesz walczyć.

Luźna płytka ekranująca połączona w jednym punkcie z masą układu stanowi w istocie zgrabny rezonator. Jeżeli w Twoim układzie przelewają się harmoniczne siegające setek MHz to bardzo prawdopodobne, że dla jakiegoś prążka płytka zadziała jak rezonansowa antena a jej działanie ekranujące będzie żadne.

Lepiej byłoby wykleić od środka całą obudowę. Jednak folia aluminiowa jest o tyle kłopotliwa, że się utlenia i trudno do niej cokolwiek podłączyć w sposób trwały i niezawodny. Pozostają jedynie szerokie zakładki gwarantujące dobre sprzężenie pojemnościowe między zachodzącymi płatami folii.

W firmach handlujących uszczelnieniami elektromagnetycznymi można kupić samoprzylepną, wytłaczaną folię miedzianą - właśnie do wyklejania obudów a także uszczelniania połaczeń między połówkami obudowy (niestety nie jest to tania zabawka :( ).
ZTCP uszczelnieniami EMC handluje Astat w P-niu (www.astat.com.pl). Coś z ekranów powinno być również w Elfie. A także w TME ale, wbrew pozorom, nie w dziale "ochrona EMC" a w dziale "chemia->taśmy":
http://www.tme.pl/katalog/artykuly.phtm ... _drzewo=74

Możesz również spróbować lakieru ekranującego EMI35 zawierającego metaliczną miedź.
http://www.semicon.com.pl/katalog/?id_p ... 2&id_pr=71
( Tylko nie pomyl EMI35 za preparatem grafitowym. Grafit ze swoją rezystywnością nadaje się tylko do ekranowania elektrostatycznego. )
Musiałbyś kilkakrotnie pokryć od środka obie połówki obudowy dbając o dobry kontakt na krawędziach (metalowa taśma uszczelniająca? Folia miedziana?) a także połączenie między obudową a węzłem masy układu.

Inna sprawa, że testując EMI35 miałem co do niego pewne wątpliwości o czym pisałem kiedyś na p.m.e.:
http://groups.google.pl/group/pl.misc.e ... e6e71fb2d3

W "Poradniku UKF" Z Bieńkowskiego SP6LB był opisany przykład eksperymentu ze skutecznością ekranowania. Wprawdzie tamto doświadczenie zrobiono pod kątem techniki radiowej, niemniej wnioski były ciekawe i pouczające.

Paru fajnych informacji na temat zasad ekranowania możesz również poszukać w artykułach Keith-a Armstronga:
http://www.compliance-club.com/keith_armstrong.asp
Np. tutaj:
http://64.70.157.146/archive/keitharmst ... ques4.html

--
MDz

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości