Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

MOSTEK - CO TO JEST??

fizyk1987
-
-
Posty:23
Rejestracja:30 mar 2006, o 09:08
Lokalizacja:sokoły
MOSTEK - CO TO JEST??

Postautor: fizyk1987 » 11 kwie 2006, o 15:13

CZY KTOS MOZE MI WYTŁUMACZYĆ CO TO ZNACZY MOSTEK - SPOTKAŁEM SIE Z TYM OKRESLENIEM NA SCHEMACIE PEWNEGO WZMACNIACZA.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty:782
Rejestracja:4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja:Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 11 kwie 2006, o 20:20

Mostek :?
Może być prostowniczy (w zasilaczu) albo bodajże w końcówce mocy :one:
Możesz powiedzieć w jakiej części wzmacniacza leży tenże "mostek"?

radcorp
-
-
Posty:79
Rejestracja:2 sty 2006, o 15:52
Lokalizacja:Polska

Postautor: radcorp » 12 kwie 2006, o 16:42

Mostek mocy.
Generalnie jest to połączenie dwóch wzmacniaczy mocy z jednym obciążeniem (głośnikiem)
Z czego oba te wzmacniacze wzmacniają ten sam sygnał audio, ale z różnica fazą początkową.
Wzmacniacz 1 wzmacnia sygnał o fazie początkowej 0[deg], a drugi sygnał opóźniony o 180[deg] w stosunku do pierwszego. Dzięki takiemu rozwiązaniu moc wyjściowa dostarczona do głośnika jest teoretycznie 4 razy większa niż przy użyciu jednego wzmacniacza.
Tak to wygląda w skrócie jeżeli kogoś interesuje schemat takiego połączenia to odsyłam do 13 strony noty katalogowej układu TDA7294 firmy SGS-THOMSON.
Tak mała dygresja.
Na tej zasadzie działają prawie wszystkie wzmacniacze samochodowe oraz większość kostek
TDA produkowanych przez PHILIPSA. Dzięki temu TDA mają po 40W na kanał, przy zasilaniu niesymetrycznym 15V np. TDA8560Q.

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości