Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Niesprawnie działajcy silnik

Wenter
-
-
Posty:2
Rejestracja:13 cze 2005, o 18:50
Lokalizacja:Katowice
Niesprawnie działajcy silnik

Postautor: Wenter » 13 cze 2005, o 19:02

Witam

Mam w posiadaniu dość stary silnik odzyskany z odkurzacza samochodowego, na początku działał jak nalezy, rozwijał pełną prędkosc w pare sekund. Natomiast teraz cos brzydkiego stało się z nim i kręci sie powoli, nimozec złapac pełnych obrotów, grzeje sie bardziej niz przedtem i zdaza się ze leca jakies iskry z komutatora. Wyczyściłem wiec dokładnie rowki miedzy płytkami na komutatorze , wymieniłem łozyska ale niestety nic sie nie zmieniło :( . Moje pytanie to- jak moge naprawic ten silnik i jak ? ( o ile sie da )

PS. Silnik ma 120W i jest na 12V. Bede wdzieczny za jakąkolwiek pomoc.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 14 cze 2005, o 11:15

Może go spaliłeś?
Czym go zasilałeś?
Widac ma przegrzane uzwojenie i być może przepaliła się izolacja co objawia się zwarciami pomiędzy zwojami.
Jedyne co, to dac do przewinięcia..Jednak nie wiem czy takie coś się opłaca.

Wenter
-
-
Posty:2
Rejestracja:13 cze 2005, o 18:50
Lokalizacja:Katowice

Postautor: Wenter » 14 cze 2005, o 18:50

Dzis jeszcze raz sprawdziłem jak działa , no i stwierdzam ze osiaga obroty całkiem niezłe ale siłą dorównuje silnikowi 12V 2A gdy tym czasem ten zre az 10A. Zasilam go akumulatorem żelowym 7ah. Równiez uwazam ze przegrzało mu sie jakies uzwojenie i teraz ma spiecie ( ostro go zajezdzałem , ale nie az tak zeby go spalic). Mysle ze sam móglbym go przewinąc ponieważ jest nawiniety drutem 1mm2 a i zwojów jest niewiele. Coprawda niewiem jak sie za to wziac bo tam wszystko jest poklejone jakims klejem ale jakos to rozpracuje... W każdym razie dziekuje za odpowiedz :)

anoda
-
-
Posty:21
Rejestracja:30 mar 2004, o 12:55
Lokalizacja:Płock

Postautor: anoda » 30 cze 2005, o 15:21

Jeżeli nie jest za późno- przewinąć spokojnie możęsz ale najpirw sprrawdż czy nie mazwarcia na komutatorze. Dla silników wyższych napięć często ulega zwęgleniu izolacja między wycinkami .Wtedy tojuż koniec z ko,mutatorem.


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 30 cze 2005, o 15:45

Cokolwiek Byś Nie Zrobił - I tak Będziesz Żałował.
Czy to ma jakiś sens?

anoda
-
-
Posty:21
Rejestracja:30 mar 2004, o 12:55
Lokalizacja:Płock

Postautor: anoda » 1 lip 2005, o 11:44

The End


Oczywiście że tak - jeżeli coś robisz i masz dwa możliwe warianty do realizacji np:
chcesz się ożenić:
nie ożenisz się -żle
ożenisz się - jeszcze gorzej

lub odwrotnie

itd.

Zawsze potem wydaję się,że wariant z którego zrezygnowaliśmy na pewno był lepszy.

Dziękuję za pozdrowienia

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości