Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Skąd większy prąd???

Awatar użytkownika
ZenObi
-
-
Posty:92
Rejestracja:9 kwie 2004, o 23:18
Lokalizacja:Lublin
Skąd większy prąd???

Postautor: ZenObi » 22 sty 2005, o 23:34

Czy istnieją układy, odpowiedniki serii CMOS 40.. z których wyjścia można "pociągnąć" większy prąd? Np. 0,1A? Albo chociaż 50mA? Nie pytam o ttl, bo chodzi tez o dosc płynne napiecie zasilania.

Wacek
-
-
Posty:58
Rejestracja:1 paź 2003, o 03:54
Lokalizacja:Toronto

HC

Postautor: Wacek » 23 sty 2005, o 04:53

Czesc
Moze "AC"? Praktycznie chodza od 3 do 6.5V. Oficjalny - gwarantowany- prad 22ma, ale ciagnalem z nich 60 i tez pracowaly.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
ZenObi
-
-
Posty:92
Rejestracja:9 kwie 2004, o 23:18
Lokalizacja:Lublin

Postautor: ZenObi » 24 sty 2005, o 18:59

Dokladnie chodzi o to, żeby bez dodatkowych elementow prostokatny przebieg z 4047 o f=100..1000Hz puscic bezposrednio na sluchawki. Doczytalem sie, ze zeby graly
glosno, potrzeba ok 35mA. Czyli na dwie trzeba 70mA. Nie chce uzywac tranzystora, bo uklad ma byc jak najmniejszy, a i tak juz jest zbyt wielki. Nie potrafie tez jeszcze robic plytek, wiec na uniwersalnej.
Zapytanie do forumowiczow - kto by zrobil (działający:) ) uklad SMD ze schematu? Oczywiscie za jakas oplata? Nie jest trudna - pare rezystorow, wzm. op, 3 ukl CMOS no i cos zeby te sluchawki graly?

Grzechu80
-
-
Posty:59
Rejestracja:12 gru 2004, o 15:57
Lokalizacja:W-wa

Postautor: Grzechu80 » 24 sty 2005, o 20:52

Z podobnych funkcjonalnie do 4047 to popróbowałbym z 555. Dobre egzemplarze mają obciążalność 200mA zarówno "source", jak i "sink".

Awatar użytkownika
ZenObi
-
-
Posty:92
Rejestracja:9 kwie 2004, o 23:18
Lokalizacja:Lublin

Postautor: ZenObi » 26 sty 2005, o 14:42

555 to niegłupi pomysł. Jednak po namyśle stwierdziłem, że ze wszystkimi dodatkowymi elementami (ma pracowac jako wibrator astabilny) zajmie wiecej miejsca niż 4047, a miniaturyzacja jest dla mnie bardzo ważna (Nikt nie chce zrobić układu :( Mam już nawet rysunek plytki). Kwestię załatwię jednak za pomocą klucza tranzystorowego.
Oprócz tego potrzebuję jeszcze pomocy: czy są pojedyncze bramki AND w jakichs małych opakowaniach, a nie od razu po 100 milionow w jednej obudowie dil14? Jak zwykle chodzi o miniaturyzację :) I nie chodzi też o elementy lutowane na jednej stronie, bo jeszcze nie umiem tego robić.

Czajnik
-
-
Posty:264
Rejestracja:17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 26 sty 2005, o 16:55

Jesli chodzi o miniaturyzacje to przesiadz sie na smd :) a co do wiekszego pradu to wez jakiekolweik bramki mos (74HC14) i połącz wejscia i wyjscia rownolegle bo moce mozna bez zadnych problemow tak łączyc.... no i bedziesz mial wiekszy prad...

Awatar użytkownika
ZenObi
-
-
Posty:92
Rejestracja:9 kwie 2004, o 23:18
Lokalizacja:Lublin

Postautor: ZenObi » 26 sty 2005, o 17:56

Na SMD sie kiedys przesiądę, ale na razie to jestem na etapie zbierania materiałów do wytrawienia swojej pierwszej płytki, tak że daleka droga przede mną. A co do bramek MOS, to problem juz rozwiazalem tranzystorem.

[ Dodano: 27-01-2005, 00:40 ]
Tak wygląda płytka po przeróbce. Mam pytanie do ludzi zajmujących się robieniem płyt metodą termotransferu: czy taką płytkę da się łatwo zrobić samemu? Zaznaczam, że to moja pierwsza próba :) Jeżeli na rysunku są jakieś błędy, np. za małe otworki albo coś, to proszę o opinię.
Załączniki
plytka.gif

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości