Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

RVR , RS232 i pamięć flash

Luki
-
-
Posty:15
Rejestracja:22 lip 2004, o 18:39
RVR , RS232 i pamięć flash

Postautor: Luki » 22 lip 2004, o 18:57

Problem jest następujący.
Potrzebuje przesłać plik txt zawierający różne współrzędne oraz parametry maszynowe z PC do mikrokontrolera, który z kolei zapisze te dane do pamięci, najlepiej flash.
Nie bardzo wiem jak się do tego zabrać, Czy wogóle w bascomie jest to wykonalne, czy trzeba pisać w C.
Z samą transmisją nie powinno być problemu, programiki do transmisji też mam, gorzej z zapisaniem w pamięci. transmisja pójdzie bajt po bajcie, trzeba to odpowiednio poukładać. Dane będą później sekwencyjnie pobierane z pamięci i wykorzystane do obliczenia ścieżki ruchu

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 22 lip 2004, o 20:46

A dlaczego chcesz zapisać do pamięci flash? Czy odebrane dane muszą być zapamiętane nawet po wyłączeniu prądu?

GasM
-
-
Posty:92
Rejestracja:4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 23 lip 2004, o 10:18

nie widzę za bardzo problemu. jeżeli chcesz wykorzystać zewnętrzny flash jako RAM, a nie flash programu.
w drugim przypadku jeżeli powstanie zakłócenie to może ci nadpisać wykonywalny program.

a jeśli chodzi o flash zewnętrzny to wykorzystaj taki na SPI lub I2C. proponuje RAMTRON na SPI, jest obsługiwany przez BASCOM'a. Można go tak ustawić że korzysta z niej jak z pamięci dodatkowej RAM która po wyłączeniu nie kasuje się, ale procek musi mieć sprzętowe SPI.

Luki
-
-
Posty:15
Rejestracja:22 lip 2004, o 18:39

Postautor: Luki » 23 lip 2004, o 18:24

Dane muszą być zapamiętane nawet po wyłączeniu zasilania.
Przesłane dane to tzw. kod cnc ( np. współrzędne x, y , parametry itp. )
Trzeba to zapisać do zewnętrznej pamięci. Myśle że ostatecznie większy eprom powinien też wystarczyć. pliki będą miały maksymalnie 1 MB . Większa pamięć daje możliwość wgrania kilku plików. Pamięć flash na spi to byłby ful wypas.
Zawsze korzystałem w swoich programach z wewnętrznego eproma.
Nie wiem jak jest z zewnętrznymi pamięciami. Przy pamięciach flash są bloki, strony, różne komendy zapisu, odczytu. Interesuje mnie to jak to trzeba napisać w bascomie

GasM
-
-
Posty:92
Rejestracja:4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 26 lip 2004, o 07:43

to ich strona
http://www.ramtron.com/

te układy są obsługiwane przez BASCOM, zobacz HELP do niego, ja używałem procka 89S8252 i 89S53 mają wew SPI

"Przy pamięciach flash są bloki, strony, różne komendy zapisu, odczytu. "

jeżeli będziesz wykorzystywał go z poziomu BASCOM'a to tworzysz np tablice kilkusetbajtową wskazując na zewnętrzny RAM (tron) np

$ramtron
....
....
dim DUPA(2000) as XRAM byte
...
...
i w programie wpisujesz do tablicy dane. Jeżeli chcesz wgrywać pliki to nawet lepiej używać zmiennej tablicowej.

"pliki będą miały maksymalnie 1 MB "

chyba aż takich nie mają. ale RAMTRON daje wieczystą gwarancje na ich ciągłe zapisywanie ( także te na 5V, jak się zepsuje to ci wymienią), może jakoś to wykorzystasz.

Luki
-
-
Posty:15
Rejestracja:22 lip 2004, o 18:39

Postautor: Luki » 27 lip 2004, o 22:14

Zmontowałem swój układ, wykorzystałem eeprom 24c32, taki miałem pod ręką. Wszystko działa fajnie tylko że eeprom ma długi czas zapisu i przy transmisji powyrzej 600 Bd nie nadąża zapisywać danych.

Odnośnie pamięci flash RAM(tron) to:
1.Gdzie to można kupić? w polsce
2.Czy jak zastosuje pamięć flash np. ATMELA jako XRAM to będzie to samo?

Zastanawia mnie jeszcze jedno. Podłączam pamięć Flash jako XRAM. Konfiguruje ją w bascomie i robię sobie w programie np. 5000 zmiennych.
Wiadomo, sama zawartość tych zmiennych zostanie zapisama w pamięci zewnętrznej, ale na samo zaadresowanie jej bascom użyje pamięci wewnętrznej mikrokontrolera.
Czy po skonfigurowaniu obsłubi XRAM w bascomie cała pamięć jest już automatycznie adresowana, a swoją tablice mogę robić sobie do woli?
czy adresowane są komórki te , z krórych kożystam?

GasM
-
-
Posty:92
Rejestracja:4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 29 lip 2004, o 10:31


Odnośnie pamięci flash RAM(tron) to:
1.Gdzie to można kupić? w polsce


to kupowałem tylko przez przedstawiciela, nie widziałem tego nigdy w sklepie elektronicznym
www.citworld.com, wybierz wersję polską
tel (71) 79 30 500


2.Czy jak zastosuje pamięć flash np. ATMELA jako XRAM to będzie to samo?

nie wiem, o ile mi wiadomo to pamięć RAMTRON ma nieskończoną ilość zapisów/kasowania co umożliwia korzystanie z niej jak z RAMu, a pamięci ATMEL'a nie znam.


Zastanawia mnie jeszcze jedno. Podłączam pamięć Flash jako XRAM. Konfiguruje ją w bascomie i robię sobie w programie np. 5000 zmiennych.
Wiadomo, sama zawartość tych zmiennych zostanie zapisama w pamięci zewnętrznej, ale na samo zaadresowanie jej bascom użyje pamięci wewnętrznej mikrokontrolera.


nie za bardzo chyba rozumiem.
gdzie znajduje sie dana zmienna wie sam program, bascom używa do odczytu/zapisu do RAMTRON'a rejestrów SFR, niczego nie lokuje w RAM'ie wewnętrznym procka

Czy po skonfigurowaniu obsłubi XRAM w bascomie cała pamięć jest już automatycznie adresowana, a swoją tablice mogę robić sobie do woli?
[i/]
nie korzystałem z opcji bezpośredniego adresowania pamięci XRAM, zostawiałem to BASCOM'owi podczas deklaracji zmiennych, ja się odwoływałem albo do nazw zmiennych albo do tablicy.


czy adresowane są komórki te , z krórych kożystam?
[i/]
wyjaśniłem to lub nie rozumiem

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości