Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Język C++

Awatar użytkownika
gogo4
-
-
Posty:24
Rejestracja:3 kwie 2003, o 20:33
Kontaktowanie:
Język C++

Postautor: gogo4 » 17 kwie 2003, o 18:43

Mam zamiar nauczyć się programowania w języku C++ i w związku z tym szukam wszelkich informacji na ten temat. :? :? :?

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty:868
Rejestracja:21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 17 kwie 2003, o 19:14

Polecam oprócz wszelkich kursów jakie znajdziesz w internecie, świetną książkę (3 tomy) autor Jerzy Grębosz "Symfonia C++"

Gość

Postautor: Gość » 18 kwie 2003, o 09:59

Może moje pytanie wyda się śmieszne, ale chciałbym się dowiedzieć jakim programem programuje się w języku C++ i jak go zdobyć może są jakieś wersje DEMO. :oops: :oops:

Troll

Re: Język C++

Postautor: Troll » 18 kwie 2003, o 18:14

Proponuje nauke zaczac od wspomnianej wyżej Symfonii Pana Grębosza - najlepiej ulokowane pieniądze jak idzie o książki o programowaniu.

W sprawie "filozoficznej": programista pisze KOD ŹRÓDŁOWY (postać programu zrozumiałą dla człowieka), który następnie dzięki KOMPILATOROWI przetwarzany jest do POSTACI WYNIKOWEJ zrozumiałej przez komputer (w wielkim skrócie, ale na razie tak to możesz traktować).

Kompilator wspomniany wyżej to taki program, który bierze Twój kod źródłowy, sprawdza jego składnię, informuje o ew. błędach i w końcu jak wszystko jest ok daje postać kodu wynikowego, czyli "czegoś" co Twój system operacyjny jest już w stanie uruchomić i wykonać.

Istnieje wiele kompilatorów na wiele różnych platform systemowych. Każdy z nich daje różne "ficzersy" (hehe; przepraszam za sloganik - ostatnio gdzieś na forum znalazłem i chciałem się nim podzielić), czyli w ielikim skrócie - dodatki.

Dla Windows najpopularniejsze to:
- Borland C++ - radzę się go wystrzegać, jeśli chcesz się programowaniem zająć na dłużej; ten kompilator w wielu miejscach myśli za programistę i nawyki nabyte w tym środowisku mogą się okazać tragiczne w skutkach. Aczkolwiek : sam na nim się uczyłem :D
- MS Visual C++ - potężny i dobry kompilator wprost z ukochanej firmy z Redmond ;-) ; jeśli interesuje Cię programowanie dla tego systemu - to będzie chyba dobry wybór
- DJGPP - to już trochę trudniejszy w obsłudze (jedynie via konsola) kompilator, zgodny z gcc. Nie posiada swojego środowiska graficznego. Szczerze polecam!!!

Na wszelkie Unixy polecam tylko jeden:
- GCC i nie ma mocnych :D (zboczenie zawodowe ;-) ) Najlepszy kompilator. Najbardziej "rozmowny" przy znajdywaniu błędów (bardz pomocna cecha). Nie posiada w ogole środowiska graficznego (to nie minus - na platformach Unixowych zwykło się stosować edytor o nazwie Vim - polecam!!! jest także wersja pod Windows).

To tyle. Jeśli coś Ci jeszcze potrzebne - daj znać.

Pozdrawiam.
Przemysław Maciąg

Awatar użytkownika
gogo4
-
-
Posty:24
Rejestracja:3 kwie 2003, o 20:33
Kontaktowanie:

Postautor: gogo4 » 19 kwie 2003, o 08:46

Wielkie dzięki :D Chyba zacznę od kompilatora MSVisualC++ i w związku z tym mam pytanie: jak go zdobyć i - jak już wcześniej pytał Gość - czy jest jakaś wersja demo a jeżeli jest to czy będzie z niej jakiś pożytek (chodzi mi o ograniczenia wersji demo). Może wiecie gdzie znajdę jakieś "helpy"?. :? :?

sLoTeRRR
-
-
Posty:1
Rejestracja:20 kwie 2003, o 10:22
Lokalizacja:Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Postautor: sLoTeRRR » 24 kwie 2003, o 09:12

Grębosz to naprawdę wypas książki. NAJLEPSZE!!! do nauki C++ :D

mk

Re: Język C++

Postautor: mk » 29 kwie 2003, o 19:58

Grębosz to naprawdę wypas książki. NAJLEPSZE!!! do nauki C++ :D
Dyskusje na temat książek "Symfonia" i "Pasja" wielokrotnie przetaczały się przez grupy dyskusyjne np. pl.comp.lang.c, pl.comp.lang.programming. Co by nie powiedzieć o tych książkach, faktem jest, że: książki są przestarzałe; to co opisuje p. Grembosz często nijak ma się do współczesnego języka C++ określonego przez standard ISO/IEC 14882; również o wielu elementach współczesnego C++ w powyższych książkach nie ma nawet słowa;
Chyba największym grzechem tej książki jest to, że dała złudzenie wielu młodym programistom, że nauczyli się języka C++. Nic bardziej mylnego. Po lektórze "Symfoni" i "Pasji" czytelnika czeka jeszcze sporo nauki (to dopiero początek). IMHO "Symfonię" można tylko polecić w przypadku, gdy zaraz poda się zastrzeżenie, że na tej książce się nie poprzestanie, a następną lekturą będzie np. "Język C++" Stroustrupa ("The C++ Programming Language"). Ja również darzę "Symfonię" sympatią, też od niej zaczynałem. To dobra książka _na początek_. Pytanie tylko: czy obecnie nie ma lepszych? Nie wiem, nie interesuję się zupełnie książkami o C++ dla stawiających pierwsze kroki, ale wiele osób gorąco poleca: "Thinking in C++" - książka jest również dostpna darmowo w sieci na stronie autora.
Co do "Pasji" to raczej nie polecam. Lepiej po "Symfoni" od razu sięgnąć po książkę stanowiącą kolejny krok w edukacji C++.

Język C++ to chyba jeden z najtrudniejszych języków programowania.
Lista lekur o C++ wartych przeczytania jest długa!
Poznanie zakamarków i sprawne posługiwanie się pełnią tego języka trwa kilka lat!

pzdr
mk

Piotr
Moderator
Moderator
Posty:468
Rejestracja:14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Do mk

Postautor: Piotr » 29 kwie 2003, o 20:52

Odezwij sie do mnie na priva.
Pzdr
PZb

krzych0/cccpsoft

Postautor: krzych0/cccpsoft » 8 maja 2003, o 19:14

witam,
dam ci dobrą rade, posłuchaj kolegow. Symfonia i pasja C++ to super ksiazki. Sam tego doswiadczylem ;) Jak chodzilem do 8 klasy podstawowki to zapragnąłem się uczyć programowania. Żeby cie nie okłamac to moją pierwszą książką byla: "C++ dla opornych" ale potem przyszedl czas na symfonie itd. Najpierw programowalem dla DOS`a ale od roku (jak przeczytalem "C++ bulder 4.0") pisze wyłącznie dla windows`a. Pisze programy sieciowe, czasami użytkowe lub gadżety. Teraz pisze wygaszacz ekranu dla pewnej firmy. Może ci się to wydać dziwne lub nieprawdziwe ale mam dopiero 18 lat i 11 miesięcy. Pisałem mature wczoraj ;) Pozdrawiam wszystkich koderów, także początkujących.

Użytkownik

..

Postautor: Użytkownik » 24 cze 2003, o 04:01

..Normalnie nie wiem, co wy ludzie widzicie w książkach Symfonia i pasja C++ :| - To są wg mnie bardzo oporne książki (przynajmniej dla tych którzy widzieli mniej oporne..) i nie wiele się da zrobić po ich przeczytaniu.. ..Może ktoś widział książkę "Amos Professional w praktyce" Krzysztofa Prusika i Zbigniewa Sypniewskiego - opisane jest tam programowanie w Amosie co prawda, ale każdy bez nauki może wziąźć tą książkę i napisać praktycznie każdy program - sam kiedyś pisałem - np program do obsługi "pióra świetlnego" (jeśli ktoś nie wie o co chodzi, to robi się to np z jakiegoś mazaka, diody i paru innych tanich elementów, podłącza się to do portu COM i można sobie pisać po ekranie monitora lepiej niż po tabliczce.. ...) - czy ktoś napisze coś takiego przy pomocy tylko tych książek (Symfonia i pasja C++)?? ..Osobiście nie piszę w C++, ale jeśli ktoś by znał książkę taką jak wspomniana książka o Amosie, to pewnie bym zaczął.. 8) ..Szczerze mówiąc Symfonia i pasja są raczej dla tych, którzy chcą się po prostu pobawić w pisanie prostych programików, których pełno jest już i tak w necie..
Pozdrawiam - 8)

Gość

Postautor: Gość » 30 lip 2003, o 09:28

Witam !!!


Ehh jak to czytam to mnie skreca ... Chlopak sie pyta co polecacie i prawde mówiac każde podstawy dla niego beda dobre. WIadomo że przy nauce nie chodzi o jakies cuda, pozatym jak tu niektórzy twierdza sama składnia C jest jakims tam standardem który nie zawsze do końca obsługuja niektóre kompilatory. Kolejna kwestja to C, a kompilator to inne kwestje. Np. piszac na mikrokontrolery musimy poznac sam mikrokontroler, a piszac pod windows poznac API windows-a bo bez tego to nawet znajac kij wie jak skladnie C to mozna sobie zrobic printF ;)
Zreszta pisanie pod winde to juz inne kwestje najlepjej pozatym dorwac sobie gdzies na polibudzie dostep do MSDN-u lub wypalic sobie troche CD :) itp itd... mozna by tak pisac w nieskonczonosc.

Wiec na poczatek kazda kniga opisujaca podstawy C w przyswajalnym jezyku jest OK. A potem to juz programista wybiera co chce robic na jakie platformy programowac i dalej sie uczy.

W sumie programujac w C juz troche lat dopiero niedawno udalo mi sie po dlugich bojach i przesiedzeniu kupy czasu nad dokumentacjami napisac stery pod winde, co np. w przypadku Linux-a jest banalnie proste ... wiec gdzie tu te C++ i jego skladnie maja az takie znaczenie ...

mmm777

Postautor: mmm777 » 30 lip 2003, o 17:50

Osobiście używam od bardzo dawna Visual Studio 6 standard C++.
Pracuje się znakomicie, są takżę doskonałe helpy.
Kupiłem to sobie oficjalnie, zdaje się że za ~200 zł (była jakaś promocja).
Warto wiedzieć, że wersje standard (w skład tej wersji wchodzi tylko jeden język) nie są drogie - teraz za C# zapłaciłem w supermarkecie 399 i nie żałuję. Jako środowisko do pracy są znakomite, co docenił np. John Carmack (to ten od Doom i Quake).

anonim

Postautor: anonim » 7 sie 2003, o 21:56

Ja kupilem Borland C++ builder 6.0 profesional (5CD) za 50 PLN, help jest super, mnustwo dodatkow etc. Kto w polsce szanuje prawa autorskie ;)))))

pozdro dla wszystkich koderów,
Anonim;)

Awatar użytkownika
bronowski
-
-
Posty:2
Rejestracja:14 maja 2003, o 12:04
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: bronowski » 16 wrz 2003, o 08:43

Często w pismach komputerowych: "Chip", "Pc World Komputer" itp. Trafiają się, bezpłatne do użytku domowego wersje środowisk Borland C++ Buildera. a do nauki polecam książkę "C++ Builder 3" Kenta Reisdorpha(Helion). Poza opisem środowiska wprowadza też w podstawy C++. O pisaniu programów dla Windows dobrze traktuje książka "Programowanie Windows" Charlesa Petzolda(Microsoft Press), niestety programy pisane są w C a nie C++.
Jeśli interesuje Cię darmowy kompilator C++ pod DOS to w sieci można znaleźć program TCLITE. Bardzo dobry do nauki (tylko!!), nie tworzy plików wykonywalnych.
Ksiąźka "Język C++" Bjarne Stroustrupa jest bardzo dobra, w końcu to twórca tego języka, ale przydatna raczej programistom, którzy mają już za sobą pierwsze kroki.
Ja osobiście uczyłem się kiedyś języka C z książki "Ansi C" Kernigana. Może jest jeszcze osiągalna w bibliotekach.

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości