Witam.
Jest to moja pierwsza konstrukcja w dziedzinie audio.
Założenia, Początki, Plany
Postanowiłem zrobić radio. Miało ładnie wyglądać, mieć wejście liniowe i oferować lepszą jakość dźwięku niż chińszczyzna. W związku z tym, że o projektowaniu od podstaw urządzeń elektronicznych nie mam zielonego pojęcia, zdecydowałem się na gotowy zestaw do montażu. Przeszukałem ofertę kitów i wybrałem "Odbiornik UKF FM" z oferty AVT.
Obudowa
Na początku myślałem, że zrobię obudowę. Ale przeszukując piwnicę znalazłem uszkodzony i w dodatku niekompletny korektor graficzny Diora FS-032. Wywaliłem elektronikę ze środka, trochę wyczyściłem i już była obudowa.
Budowa
Budowę zacząłem od montażu kitu. Po zmontowaniu i wstępnym sprawdzeniu poprawności działania, rozpocząłem montaż do obudowy. Zasilacz składa się z 6W transformatora, mostka 35A, 2200uF, LM7812, 1000uF. Dwa skrajne potencjometry w obudowie wymieniłem na nowe, o odpowiednich parametrach i wykorzystałem. Reszta jest niepodłączona i robi za ozdobę. Zrobiłem dodatkowe wejście liniowe z sumatorem sygnału stereofonicznego (radio jest monofoniczne), przystosowane do podłączenia CD, oraz wyłącznik kolumny na przekaźniku. Przy wyłączonej kolumnie sygnał "idzie" przez rezystor 6,8ohm 5W. Złącza na kolumnę, antenę i wejście liniowe to RCA, fabrycznie zamontowane w obudowie. Sygnał jest prowadzony przewodami ekranowanymi, natomiast zasilanie i sygnał od wyjścia wzmacniacza poprowadziłem przewodem miedzianym 0,5mm.kw. Jako przewód sieciowy zastosowałem kabel głośnikowy OFC 0,75mm^, aby ładnie wyglądał, który po jakimś czasie zamieniłem na tradycyjny (na zdjęciach jest jeszcze ten głośnikowy). Nie lubię prowizorek (choć te są podobno najtrwalsze), więc w środku wszystkie przewody są uporządkowane, a każde połączenie jest solidnie lutowane. Radio zadziałało za pierwszym razem i działa do teraz, więc do czegoś się jeszcze nadaję.
Odsłuch
Podłączyłem kolumnę 10W i puściłem muzykę z CD. Jak na gigantyczną moc 1,2W zagrało całkiem dobrze. Bas jest zaskakująco dobry. Wprawdzie nie ma dobrej kontroli, ani niskiego zejścia, lecz biorąc pod uwagę moc wzmacniacza, jest idealny. Reszta pasma ma podobną jakość jak bas. Radio bije na łeb plastikową chińszczyznę, a moja wieża segmentowa Technicsa bije na łeb to radio.
Koszty
Kit "Odbiornik UKF FM" - 47,99zł + wysyłka 13,00zł = 60,99zł
Potencjometry suwakowe (vol. + strojenie) - 7,50zł
Części na zasilacz, obudowa i inne drobiazgi - miałem
Fotografie
Proszę o branie udziału w ankiecie
PS. Wiem, że Unitrę należy szanować. Znaleziony korektor nie miał w ogóle płytki głównej i transformatora.
PS2. Wiem, że obudowa jest "trochę" za duża...
PS3. Mostek 35A był "pod ręką"...
Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięDetektor 2 - Radioodbiornik
Moderatorzy:Jacek Bogusz, robertw, Moderatorzy
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości