Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Sample electronic programer PROBLEM!!!

laki023
-
-
Posty:4
Rejestracja:18 lut 2008, o 12:27
Lokalizacja:Bielsko-Biała
Sample electronic programer PROBLEM!!!

Postautor: laki023 » 1 mar 2008, o 06:15

Witam serdecznie
Mam zestaw jak w temacie: płytka testowa Zl2avr z procesowem Atmega8. Do programowania używam programatora isp i programu bascom AVR. Niestety mam dziwny problem podczas programowania, tj. w bacom avr mam wszystko ustawione dobrze (Sample electronic programer, adres porty 3bc, port delay różnie 0-50). Problem polega na tym że jak załącze bascom to nie mogę zaprogramować procesora, muszę przełączyć na inne adresy i ustawić inny rodzaj programatora i następnie ponownie ustawić sample electronic programer i 3bc aż za którymś razem "zaskoczy" Wówczas wszystko jest OK do momentu ponownego załączenia komputera. Zauważyłem też, że czasem jest problem z kasowaniem porcesora podczas zapisu i wyskakuje diferenc.... Kilka razy muszę ręcznie kasować pamięć procesora (erace chip) aż wreszczie zaskoczy i zaprogramuje bez problemu.
Programator i wszystkie połączenia są dobre na 100%, opóźnienie portu ustawiam od 0 do 50 (różnie, ale to nic nie zmienia). Pracuję na laptopie IBMT30 z winXP i proc. pentium 1,6GHz, raz 128. Co może być przyczyną takich komplikacji podczas programowania?

RcTomek
-
-
Posty:357
Rejestracja:18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja:Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 1 mar 2008, o 12:04

Przyczyną może być zbyt długi kabel programujący.

Też kiedyś miałem problemy z tym programatorem, więc nabyłem STK200 i przedłużacz do LPT. Z STK200 takie problemy całkiem zniknęły. Przy okazji jest rozwiązanie bezpieczniejsze dla protu równoległego, niz stosowanie zwykłego przewodu.

laki023
-
-
Posty:4
Rejestracja:18 lut 2008, o 12:27
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Postautor: laki023 » 3 mar 2008, o 13:13

Ściągnąłem schemat i zrobiłem sobie programator zgodny z stk200. Udało mi sie zaprogramowac mikrokontroler, ale problem nadal taki sam; po wyłączeniu komputera i ponownym uruchomieniu nie moge nawiązac łączności z procesorem. Dopiero po kilku próbach, ale też nie zawsze. Co to może być?????

RcTomek
-
-
Posty:357
Rejestracja:18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja:Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 3 mar 2008, o 16:01

Nie napisałeś jakiej długości masz kabel programujący. Może w pobliżu znajdują się jakieś źródła zakłóceń? Ewentualnie spróbuj przeinstalować Bascom'a.

laki023
-
-
Posty:4
Rejestracja:18 lut 2008, o 12:27
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Postautor: laki023 » 5 mar 2008, o 07:32

Bascoma przeinstalowałem już 2 razy, a kabel mam o dł ok 30 cm. Programuje przy pomocy laptopa więc zakłócenia odpadają. Jak tylko raz uda mi sie zaprogramować procesor to później nie mam żadnych problrmów (działa za każdym razem) aż do momentu ponownego załączenia komputera. Może ważne jest w którym momenie podłącza się programator choć to nie powinno miec znaczenia?
pozdrawiam

elektrofil
-
-
Posty:6
Rejestracja:15 cze 2006, o 17:21
Lokalizacja:poznan
Kontaktowanie:

Postautor: elektrofil » 12 mar 2008, o 13:50

podziękuj systemowi windows.
miałem identyczny problem. programator nie działał nawet włożony prosto do gniazda w kompie na 5-cio centymetrowym kabelku isp. dalej kombinujac zaekranowałem płytke przykręcając na to wszystko obudowę od zasilacza at.
więc to nie jest wina ani kabla lpt, ani mikrokontrolera, programatora także (nie działało kilka)
programy zalecane do naprawy tego problemu (obsługi portu lpt ) nie pomagały.
problem w moim przypadku prawie ustał po zainstalowaniu mach-3 (akurat musiałem naprawić frezarkę cnc) i odinstalowaniu go.
niestety czasami system po włączeniu dostaje jobla i ze 3 godziny nie mam stk-200 który to czasami się przydaje
na co dzień używam klona/mutanta programatora 910 na porcie usb-rewelacja czas programowania dużo mniejszy (ważne gdy pracuje sie na mega 128 i 256)
ZERO błędów
jedna wada: AVRProg nie ma w spisie mega 162 nie da się ustawić fuse bitów i wtedy przepraszam stk-200.
na drugim kompie gdzie działo się to samo pomogło experymentowanie w biosie.
powodzenia i wyrazy współczucia.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości