Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jak zrobić regulator PID w Bascomie?

tomaszwiewiorka
-
-
Posty:32
Rejestracja:2 mar 2005, o 11:07
Lokalizacja:Hajnówka
Kontaktowanie:
Jak zrobić regulator PID w Bascomie?

Postautor: tomaszwiewiorka » 15 sie 2007, o 16:07

Witam. Chciałbym zrobić regulator PID w Bascomie. Nie wiem jak się do tego zabrać. Kiedyś na zajęciach mieliśmy regulatory PID w matlabie - nie kumałem tego. Teraz przyszło się zrobić coś takiego i ... Czy może ktoś coś takiego już robił? Czy jest to możliwe przy użyciu bascoma?

Mój projekt to tempomat do auta. Wartość wejściowa to zadana prędkość (częstotliwość) oraz obecna prędkość (częstotliwość) a wartość wyjściowa to napięcie (regulacja gazu).

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Ps. Proszętylko nie piszcie: "Przecież to można kupić na allegro", "nie warto", "po co Ci tempomat" itp.

radzio
Moderator
Moderator
Posty:967
Rejestracja:13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja:Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 15 sie 2007, o 17:01


awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 16 sie 2007, o 06:03

zastanawia mnie jak wykryjesz pedal gazu, sprzegla albo hamulca .,., bo bez tego taki tempomat nie bedzie dzialac poprawnie
no i do ilu aut bedzie to pasowac.,., np u mnie tempomat jest spiety z przepustnica dolotowa oraz z turbo .,.,.,

Awatar użytkownika
amok67
-
-
Posty:108
Rejestracja:12 lip 2004, o 09:17
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: amok67 » 16 sie 2007, o 11:32

Helo.Pozdrawiam wszystkich.
Słuchaj, Tomek, po co Tobie ten tempomat? Myślisz że warto to robić?
Może poszukaj na allegro?

;-))))

[ Dodano: 16-08-2007, 12:36 ]
"...zastanawia mnie jak wykryjesz pedal gazu, sprzegla albo hamulca ... "
W mercu(94' stare 320SL) jest tak:
do gazu i hamulca jest włącznik zwierany po puszczeniu pedala,
do tego potencjometr do gazu.sprzęgła nie ma bo to automat ;-)

tomaszwiewiorka
-
-
Posty:32
Rejestracja:2 mar 2005, o 11:07
Lokalizacja:Hajnówka
Kontaktowanie:

Postautor: tomaszwiewiorka » 18 sie 2007, o 09:42

Na pedałach sprzęgła i hamulca są czujniki, zaś z pedału gazu idzie linka na potencjometr z którego pobiorę informację o aktualnym położeniu pedału, potencjometr ten ma również wyjście stykowe - skraje położeni pedału (odpuszczony). z czujnika ze skrzyni wezmę info o prędkości a z czujnika halla prędkość obrotową silnika, dzieląc jedną przez drugą otrzymam informacje o tym który bieg jest wrzucony i przyjmę odpowiednie dla każdego biegu ustawienia regulatora PID. Będę mógł również wyświetlać podpowiedź o konieczności redukcji lub zwiększenia biegu. Tempomat będzie pasował tylko do mego auta. Aby sterować prędkością w moim aucie, wystarczy tylko sterować pedałem gazu (napięciem podawanym na komputer), resztą silnika, wraz z turbem, sterował będzie komputer ECU.

Niestety to jest wszystko co wiem. Nie wiem jeszcze jak dopalić PID, chociaż przykład już mam, nie wiem jak zmierzyć parametry do regulatora PID.

Na allegro nie mogę znaleźć odpowiedniego sprzętu - nie wiem czy takie występowały w moim samochodzie.

PS. auto RENAULT LAGUNA 1 ph2 1,9 dti

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości