Zasilacz: EPS 350ATX PFC
Cel:
Wyciszenie zasilacza jak najmniejszym kosztem
Działania:
Wyciąłem kratkę zabezpieczającą przed włożeniem paluszków do wnętrza zasilacza - stanowiła spory opór dla powietrza. Dodatkowo generowała szum (powietrze zwiększa swoją prędkość, więc jeśli pojawiają się nieregularności zaczyna hałasować).
Dziure miałem zasłonić grilem z drutu - ale nigdy tego nie zrobiłem.
Z drugiej strony zasilacza (tam gdzie są wloty powietrza - również niestety wycinane z blachy) wyciąłem otwór średnicy śmigła wentylatora i przykręciłem drugi wentylator (z uszkodzonego zasilacza)
Zasilanie obu odbywa się poprzez regulator od wentylatora Freezone firmyPentagram. Napięcie wynosi ok 6V. Układ nie działa statycznie (nie ma żadnego sprzężenia pomiędzy temperaturą a obrotami wentylatorów). Wykonując taką modyfikacje teraz (to co opisuje wykonałem 2 lata temu) zastosowałbym wentylatorki Arctic cooling z termistorową regulacją temperatury (ciche, tanie i pewne).
Do tego na procesorze siedzi Freezone 100Cu+ firmy Pentagram zasilany napięciem obniżonym do 5V
Efekt / wnioski końcowe
A efekt jest zatrważający... Komputer "delikatnie szumi" a nie wyje
Zasilacz popracował w komputerze ponad półtora roku - teraz leżakuje na półce . Pomimo braku jakiejkolwiek automatycznej regulacji prędkości wytrzymał największe upały nie sprawiając żadnych problemów. Wymieniłem go na Tagana 380 U-01. Jest troche ciszej. Jednak myśle że modyfikacja ze wględu na stosunek kosztów i trudności w wykonaniu w stosunku do otrzymanych efektów jest warta wykonania - szczególnie w starszych modelach zasilaczy nie posiadających żadnego układu regulacji prędkości.
Zdjęcia:
Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięModyfikacje układu chłodzienia zasilacza komputerowego
Moderatorzy:Jacek Bogusz, robertw, Moderatorzy
Re: Modyfikacje układu chłodzienia zasilacza komputerowego
Que??Zasilanie obu odbywa się poprzez regulator od wentylatora Freezone firmyPentagram. Napięcie wynosi ok 6V. Układ nie działa statycznie (nie ma żadnego sprzężenia pomiędzy temperaturą a obrotami wentylatorów).
Pozatym kozystajac z okazji: kiedys wykonalem tez "tuning" zasilacza ATX do swojego serwerka... tuning polegal na zalozeniu dodatkowego radiatora (pomiedzy 2 istniejace, tak by w miare rownomiernie zwiekszyc powierzchnie), oraz calkowitym odcieciu wiatraka ;p
Tamten zasilacz chodzil doslownie bezgloscnie (no chyba ze ktos byl w stanie uslyszec prace przetwornicy, ale to nie w tym egzemplarzu).
Zasilacz o ile pamietam 300W jakis z tanszych, a chodzil na tym 24/24 przez lata cale serwerek z K6 (350 zreszta). Fakt... malo obciazony, bo robil glownie za router i ftp).
Pentagram do swoich coolerków dodawał regulator napięcia (pewnie LM317 + potencjometr). Wykorzystałem go wtedy do regulacji napięcia zasilającego wentylatory (miało być to doraźnie - docelowo miał być układ regulacji z termistorem - ale nigdy nie powstał).
No ja rozumiem, ale w tym
stwierdzeniu jest sprzecznosc (przynamniej moim skromnym zdaniem).Układ nie działa statycznie (nie ma żadnego sprzężenia pomiędzy temperaturą a obrotami wentylatorów).
No chyba ze przez niestatyczne (dynamiczne) dzialanie rozumiesz mozliwosc regulacji potencjometrem ale co to za dynamizm.
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości