Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

generator z mostkiem Wiena, symulacja, PSpice

bob4u
-
-
Posty:8
Rejestracja:21 kwie 2007, o 12:09
Lokalizacja:Pszczyna
generator z mostkiem Wiena, symulacja, PSpice

Postautor: bob4u » 21 kwie 2007, o 15:35

Mam problem z przeprowadzeniem symulacji jakiegokolwike generatora w programie PSpice. Wiec postanowilem zrobic symulacje najprostszego i wzialem generator z mostkiem Wiena.
http://www.elektroda.net/pomoce/doc/ele ... ratory.htm
Z tej stronki wzialem układ, ustawilem parametry no i nic. Tak jak w poprzednich symulacjach (innych generatorów glownie z CFA) za kazdym razem na wyjsciu uzyskuje 0. W ogole sie nie wzbudza. Po przegladnieciu wszystkich materialow jakie udalo mi sie zgromadzic o generatorach dowiedzialem sie ze nalezy zmienic parametr RELTOL w Spicie. Jednak u mnie ta zmiana takze nic nie pomogla. Kolejnym rozwiazaniem mialoby wstawienie dodatkowego zrodla VPWL ( jako impuls). U mnie ten pomysl tez nic nie pomogl. Slyszalem ze to jest normalna rzecz w tym programie ze ciezko robi sie symulacje takich generatorow. W zwiazku z tym czy ktos moglby mi pomoc rozwiazac ten problem bo niestety na chwile obecna nie wiem co moglbym jeszcze wykombinowac. Moze ktos zamiesci plik ze schematicsa z dzialajacym generatorem wiena i podpowie jak ustawic parametry symulacji transient.

MDz
-
-
Posty:365
Rejestracja:29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 21 kwie 2007, o 21:37

Poskładałem na próbę generator z mostkiem Wiena w LTSpice
( http://www.linear.com/designtools/softw ... hercad.jsp )
ze standardowymi ustawieniami.

Układ podstawowy (-> obrazki w załączniku), tzn. bez dodatkowej stabilizacji amplitudy. Ponieważ wzmocnienie wzmacniacza wyznaczone przez pętlę ujemnego sprzężenia zwrotnego wynosi nieco powyżej 3 ( (2.1k+1k)/1k ) to amplituda przebiegu narasta aż do momentu gdy wystąpi obcinanie szczytów na skutek nasycania wyjścia wzmacniacza.

Jedyne co różni układ symulowany od rzeczywistego to potrzeba "kopa" startowego zrealizowanego za pomocą schodka napięciowego z dodatkowego źródła Vstep.

-----------------
* E:\mdz\EP\ForumEP\gen_wiena.asc
XU1 N004 N003 Vcc Vee N002 LT1097
R1 N001 N004 10k
C1 N004 N005 1µ
C2 N002 N001 1µ
R2 N004 N005 10k
Vcc Vcc 0 15V
Vee 0 Vee 15V
R3 N003 0 1k
R4 N002 N003 2.1k
Vstep N005 0 PULSE(100mV 0 1ms 10n 10n 1000)
.tran 1
.lib LTC.lib
.backanno
.end
-----------------

--
MDz
Załączniki
gen_wiena.gif
Generator z mostkiem Wien'a w LTspice (SwCADIII)
gen_wiena.gif (5.89KiB)Przejrzano 4094 razy
gen_wiena_vout.gif
Przebieg napięcia wyjściowego
gen_wiena_vout.gif (5.94KiB)Przejrzano 4094 razy
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2007, o 14:00 przez MDz, łącznie zmieniany 1 raz.

Bany
-
-
Posty:14
Rejestracja:18 gru 2006, o 16:24
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Bany » 22 kwie 2007, o 09:01

podaj całą netlistę jaką napisałeś, bo może o czymś zapomniałeś

bob4u
-
-
Posty:8
Rejestracja:21 kwie 2007, o 12:09
Lokalizacja:Pszczyna

Postautor: bob4u » 28 kwie 2007, o 10:18

kurcze od dluzszego czas probuje uruchomic jakikolwiek generator w PSpicie. Mam do przesymulowania kilka z nich ale rzaden nie chce sie wzbudzic. Zaczałem od najprostszego z generatorów, generatora z mostkiem Wiena jednak ani drgnie. Dowiedzialem sie ze trzeba dac mu kopa w postaci zrodelka VPWL, jednak u mnie nic nie pomoglo. Zamieszczam plik schematicsa z Spice'a. Niech ktos, jesli wie jak uruchomic taki generator, zrobi to i wytlumaczy w czym rzecz. Pozdrawiam
Załączniki
generator z mostkiem wiena.rar
generator z mostkiem wiena.sch
(1.29KiB)Pobrany 283 razy

ar2ras
-
-
Posty:9
Rejestracja:16 mar 2007, o 02:12
Lokalizacja:Łódź

Postautor: ar2ras » 29 kwie 2007, o 18:50

W wielu przypadkach aby generator można było przesymulować w Spice (np. przerzutnik astabilny na 2-óch BJT), należy podać warunki początkowe np. napięcie na kondensatorze czy końcówce elementu, lub odznaczyć opcje obliczania warunków początkowych (skip initial solutions czy coś w tym stylu) w ustawieniach symulacji.

bob4u
-
-
Posty:8
Rejestracja:21 kwie 2007, o 12:09
Lokalizacja:Pszczyna

Postautor: bob4u » 1 maja 2007, o 10:37

A czy moglby ktos przerobic ten plik schematicsa zeby to chodzilo???? Jakie ustawic parametry symulacji zeby bylo to fajnie widac. Reszte sam juz zrobie jak bede mial taki wzor jak sie w tym poruszac. Siedze nad tym juz bardzo dlugo i niestety rzaden generator mi sie nie wzbudzil.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości