Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięIdealny, rzeczywisty komparator
Moderatorzy:Jacek Bogusz, Moderatorzy
Mam pytanie jakie sa Wlsnosci komparatora idealnego i rzeczywistego ? Czy beda to te same wlasciwosci co przy wzmacniaczu operacyjnym (wkoncu komparator to szczegolny przypadek WO) ? Jezeli sa jakies roznice lub nie sa takie same te wlasciwosci to gdzie je moge znalesc (net? ksiazka?) ?
Jak sam napisałeś - komparator to aplikacja WO....
http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/syla ... acyjne.pdf (4.3. Komparator)
więc 'rzeczywisty komparator' będzie miał wszystkie cechy 'rzeczywistego WO'
pozdrawiam,
N.
http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/syla ... acyjne.pdf (4.3. Komparator)
więc 'rzeczywisty komparator' będzie miał wszystkie cechy 'rzeczywistego WO'
pozdrawiam,
N.
Zasadniczo tak , choć da się wskazać pewne różnice. Tzn. przy projektowaniu opamp-ów i komparatorów kładzie się nacisk na inne parametry. Np.:Tasza: więc 'rzeczywisty komparator' będzie miał wszystkie cechy 'rzeczywistego WO'
- Od komparatora wymaga się jak najszybszego powrotu ze stanu nasycenia. W typowych aplikacjach WO pracuje w zakresie liniowym a zatem czas wyjścia układu ze stanu nasycenia nie musi być optymalizowany.
- WO pracuje zwykle z zamkniętą pętlą ujemnego sprzężenia zwrotnego. Ch-ka amplitudowo-fazowa samego wzmacniacza powinna być opisana w możliwie prosty sposób co ułatwia ew. kompensację częstotliwościową. Komparator z założenia pracuje bez pętli sprzężenia (lub z niewielkim sprzężeniem dodatnim wywołującym histerezę), zatem istotne są tylko jego sumaryczne opóźnienia a "elegancja" transmitancji nie ma większego znaczenia.
W komparatorach mierzy się inne parametry bardziej związane z ich zastosowaniami.j0cker: Mam pytanie jakie sa własnosci komparatora idealnego i rzeczywistego ? Czy beda to te same wlasciwosci co przy wzmacniaczu operacyjnym (wkoncu komparator to szczegolny przypadek WO) ?
Podobne są:
- parametry wejściowe, takie jak rezystancja wejściowa, wejściowy prąd polaryzujący, wejsciowe napięcie i prąd niezrównoważenia.
- Komparator ma zazwyczaj wyjście OC lub zgodne z jakimś standardem układów cyfrowych (np. TTL lub ECL), zatem opisuje się je w tych kategoriach (napięcie stanu niskiego, wysokiego, obciążalność logiczna, czas narastania, czas opadania) a nie tak jak w przypadku WO: zakresem zmian napięcia wyjściowego (często odniesionym do Vcc i Vee), max. prądem obciążenia i rezystancją wyjściową.
- Często w komparatorach podaje się wzmocnienie układu z otwartą pętlą, choć wartość ta ma nieco inne znaczenie praktyczne niż w przypadku op-amp.
- Zupełnie odmiennie opisuje się parametry dynamiczne. Zamiast częstotliwości granicznej lub GBW i wartości SlewRate typowych dla WO, w komparatorach zwykle określa się czas odpowiedzi na ścisle określony skok napięcia wejściowego (np. na wymuszenie w postaci skoku o amplitudzie 1V z przesterowaniem o 100mV - tzn. od -900mV do +100mV). Opóźnienie to zależy od sposobu wysterowania, a także różni się w zależności od kierunku zmiany.
Obejrzyj kilka not katalogowych komparatorów z National Semiconductors lub Analog Devices i zwróć uwagę na podawane parametry i sposób pomiaru. To naprawdę wiele potrafi wyjaśnić.
A co do książek: Przede wszystkim klasyka z lat 70/80, tzn. jedno z wydań
"Analogowe..." lub "Liniowe układy scalone" M.Kulki i Z.Nadachowskiego.
--
MDz
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości