Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Gramofon, magnetofon i komputer.

5A
-
-
Posty:4
Rejestracja:11 paź 2006, o 10:58
Lokalizacja:Malopolskie
Gramofon, magnetofon i komputer.

Postautor: 5A » 11 paź 2006, o 11:10

Proszę o pomoc i radę w następującej sprawie. Chcę przegrać swoje stare płyty i kasety z gramofonu i magnetofonu na komputer do formatu mp3 lub mp4. W związku z czym pytanie jest czy sygnał z tych urządzeń np. gramofonu jest wystarczający do odbioru przez kartę dżwiękową i jakiego programu należy użyć, aby zczytać dźwięk z wejścia mikrofonowego karty muzycznej. Czy trzeba użyć np. przedwzmaczniacza do polepszenia jakości dźwięku z tych źródeł, czy zrobienie kabla na wyjście słuchawkowe z walk-mana na wejście mikrofonowe karty muzycznej lub płyty głównej da porządany efekt i czy jakość dżwięku będzie odpowiednia. Czy ewentualnie schemat takiego przedwzmaczniacza był prezentowany na Waszych łamach wcześniej. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

ROM
-
-
Posty:295
Rejestracja:5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja:Poznań

Postautor: ROM » 11 paź 2006, o 21:26

Sygnał powinieneś podać raczej na wjście Line In.
Z magnetofonem nie powinno być problemu.
Co do gramofonu, to być może poprzez wejście mikrofonowe można by coś nagrać (zależy od gramofonu) , ale i tak potrzebna jest korekcja tego sygnału.
Przedwzmacniacz do gramofonu był opublikowany w EdW.

5A
-
-
Posty:4
Rejestracja:11 paź 2006, o 10:58
Lokalizacja:Malopolskie

Postautor: 5A » 12 paź 2006, o 08:59

Dziękuję za odpowiedź. Mam tylko pytanie co to jest EdW i jakiego programu użyć do zgrywania dźwięku ze wejścia Line In na twardy dysk? No i co sądzisz a przedwzmacaniczu z zestawu firmy jabal o numerze chyba 41 (jeśli go znasz)?

michalxb
-
-
Posty:167
Rejestracja:11 gru 2004, o 16:03
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: michalxb » 12 paź 2006, o 20:57

Powiem tak, swojego czasu dużo przegrywałem z gramofonu na komputer i z decka na komputer i sprawa ma się tak:

z magnetofonu na komputer przez wejście line in zgrywasz programem audiacity albo total recorder(jeżeli chodzi o pełne zgrywanie i potem ew. korekcja to polecam audiacity)

z gramofonu sprawa jest bardziej skomplikowana, najpierw musisz podłączyć gramofon pod wzmacniacz gramofonowy(we wzmacniaczach czesto bywają wejścia PHONO więc możesz wpiąć się we wzmacniacz) dalej z wyjścia do komputera line in i ten sam program.

ważna sprawa jak podłączasz gramofon zawsze sprawdzaj czy masa jest podpięta(ja zgrałem dwie płyty a kabelek mi wypadł i musiałem jeszcze raz:) )niby oczywiste ale...

Aha odnośnie tego jabela, powinno być w miare w porządku, jak wykonasz ten kit to napisz proszę pare słów o nim.

Pozdrawiam.
Michał M.

GAVRON
-
-
Posty:14
Rejestracja:14 wrz 2006, o 21:02
Lokalizacja:Łaziska

Postautor: GAVRON » 14 paź 2006, o 19:55

Jeżeli chodzi o mnie to swego czasu używałem do zgrywania DECK-a (M7011 Kasprzaka) i gramofonu z wkładką magnetoelektryczną MF100 (FRYDERYK G-620 Fonica). Co do podłączenia to magnetofon wpinałem bezpośrednio pod LINE IN karty dźwiękowej a gramofon to za pośrednictwem przedwzmacniacza korekcyjnego (RIAA) wbudowanego w wzmacniacza podłączonego wyjściem liniowym też do LINE IN karty. Czułość ustawiałem suwakami w oprogramowaniu.

Do zgrywania używałem trialowej wersji programu COOL EDIT PRO, najpierw w WAV a potem po obróbce w MP3. Wszystko w wyżej wymienionym programie przez 21 dni.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 15 paź 2006, o 15:22

Mam tylko pytanie co to jest EdW
:D www.edw.com.pl

5A
-
-
Posty:4
Rejestracja:11 paź 2006, o 10:58
Lokalizacja:Malopolskie

Postautor: 5A » 16 paź 2006, o 06:54

Nie zmontuję samodzielnie tego układu bo mi się to nie opłaci. Żeby uruchomić dobry przedwzmacniacz to musiałbym mieć dobry miernik np. UMT 70A za ok 220 zł, generator sygnałowy za minimum 1500 zł i oscyloskop za 3000 zł. A tak dam elektronikowi do zmontowania i uruchomienia, i za 70 zł będę miał gotowe urządzenie. To by miał sens gdyby rozpoczą przygodę z elektroniką. Ale dla jednorazowej konstrukcji to raczej przesada. Lepiej już by było dać płyty i kaset do profesjonalnego remasteringu i zgrania a i tak byłoby hurtem dużo taniej. Więc się mi to po prostu nie opłaca.

ROM
-
-
Posty:295
Rejestracja:5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja:Poznań

Postautor: ROM » 16 paź 2006, o 21:48

Możesz też użyć starszego wzmacniacza lub amplitunera albo zestawu wieżowego (np. diory), posiadającego wejście gramofonowe i wyście sygnałowe, a w razie jego braku, wyście słuchawkowe.

5A
-
-
Posty:4
Rejestracja:11 paź 2006, o 10:58
Lokalizacja:Malopolskie

Postautor: 5A » 21 paź 2006, o 10:08

Dziękuję. Może się coś znajdzie. A jak nie to spróbuję na giełdzie lub wśród znajomych.

[ Dodano: 03-11-2006, 07:11 ]
Właśnie słucham muzyki z gramofonu. Gramofon podpiąłem do amplitunera AIDA AWS a stamtąd poprzez wyjście słuchawkowe duży Jack, przejściówka duży-mały Jack ( wyjście słuchawkowe jest u mnie typu duży Jack a wejście do karty dźwiękowej komputera typu mini Jack), do wejścia Line-in karty muzycznej SB Live! 5.1. Sygnał można wyprowadzić na słuchawki lub głośniki poprzez wyjście słuchawkowe lub głośnikowe tej karty. Magnetofon podpiąłem bezpośrednio do wejścia Line-in. Bardzo dobra jakość dźwięku. Do zgrywania użyłem programu Audacity. Ma on znakomite efekty np. czyszczenia szumów, który jest tak charakterystyczny dla starych analogowych płyt lub starych kaset. Jeśli nie ma amplitunera z bezpośrednim wejściem gramofonowym to można spróbować następującego rozwiązania. Zrobić przejściówkę (lub dać do zrobienia jakiemuś elektronikowi, np. z zakładu naprawczego) gramofon - wejście AUX (umożliwiające podpięcie zewnętrznego urządzenia) jakiejś wieży. Wieże z taką funkcją nie są tanie (najtańszą jaką spotkałem kosztowała ok. 550 zł, Samsung, Sony za 800 zł też tę funkcję ma, choć z drugiej strony ma się wieżę), ale mastering płyty kosztuje około 150 zł, więc jeśli ma się robić zgrywanie w większej ilości to się opłaci. I wtedy z wyjścia słuchawkowego sygnał dać na wejście Line-in karty muzycznej. Wejście AUX może być typu chinch więc taka też być powinna przejściówka z wyjścia gramofonowego na wejście typu chinch do wieży. Właśnie zmieniłem stronę płyty w gramofonie. :) Można ewentualnie spróbować zrobić przejściówkę typu gniazdo gramofonowe-mini Jack i bezpośrednio podpiąć do wejścia Line-in karty, o czym już wcześniej pisano. Nie próbowałem ale powinno działać. Audacity jest naprawdę znakomita więc można spróbować czy wzmocni tak słaby sygnał.

Problem masy w takim połączniu w ogóle nie występuje. Jedyny problem z jakim się spotkałem to taki, że nie należy dociskać wtyku mini Jacka do gniazda przejściówki duży Jack - mini Jack do końca, aby uzyskać efekt stereofoniczny. Prawdopodobnie jest to wada samej przejściówki, jej złego wykonania.

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości