Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz gitarowy - problem z potencjometrem głośności

doorbell
-
-
Posty:10
Rejestracja:8 paź 2006, o 20:34
Lokalizacja:Białystok
Wzmacniacz gitarowy - problem z potencjometrem głośności

Postautor: doorbell » 8 paź 2006, o 20:41

Witam. Problem polega na tym, że potencjometry nie wyciszają do końca, oraz nie ma płynnej regulacji głośności, przy lekkim ruchu gałką głośność skacze zbyt mocno. Oba potencjometry wymieniłem na nowe i nadal jest problem. Wydaje mi się, że potencjometry są źle dobrane, siedzą w nim w kanale pierwszym 220 kOhm A, w drugim 1 kohm A (nie powinny być logarytmiczne B?). Wzmacniacz kupiłem używany i nie wiem czy ktoś go nie przerabiał amatorsko. Mam pytanie na jakie potencjometry mam wymienić te istniejące?

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 9 paź 2006, o 12:00

Wstaw B.

GAVRON
-
-
Posty:14
Rejestracja:14 wrz 2006, o 21:02
Lokalizacja:Łaziska

Postautor: GAVRON » 9 paź 2006, o 23:02

Wstaw B i o tych samych wartościach w obu kanałach. A jeżeli chodzi i konkretne wartości to podaj konkretny model wzmacniacza (na schemacie powinny być podane wartości).

PS. oprucz charakterystyki B masz mozliwośc zastosowania jeszcze potencjometrów (też B)z odczepami (chodzi o tzw kontur). W polskich wzmacniaczach były stosowane wartości (47-100) kOhm (generalnie 47k).

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 10 paź 2006, o 13:12

Daj schemat, zastanawiam się czemu miałoby tak być, czy gała głośności jest w jakimś dziwnym układzie, czy to zwykły dzielnik napięcia(regulowany)?

[ Dodano: 10-10-2006, 14:15 ]
ja dodam, że miałem odwrotną sytuację w moim starym poczciwym gitarowcu, jakkolwiek rozkręciłbym gałę, to i tak grało cicho, ale to było związane z tym, że lut masy oderwał się od płyki i wtórnik nie działał poprawnie, raz grał jak trzeba, a raz 2% mocy. Podejrzewam, że raczej nie chodzi tu o to, objawy jakie opisujesz sa całkiem inne.

doorbell
-
-
Posty:10
Rejestracja:8 paź 2006, o 20:34
Lokalizacja:Białystok

Postautor: doorbell » 15 paź 2006, o 11:24

Hej! Dzienxy za podpowiedzi :). Wymiana potencjometrów na B pomogła, regulacja jest już w miarę płynna. Ale wciąż drugi kanał nie cichnie całkowicie, w zasadzie gram w mieszkaniu przy skręconej gałce glośności do zera i wcale nie jest za cicho :D. To jest ten sprzęcik 9 od góry "combo uniwersalne" http://www.unison-bx.com/oferta.html Tylko mój jest na 2 głośnikach. Schematu nie posiadam, może ktoś ma takowy schemacik? i mógłby podzielić się nim? Pozdrawiam :564:

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości