Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

ATmega na 3.3V i LCD

Alfred
-
-
Posty:19
Rejestracja:22 lip 2004, o 11:25
ATmega na 3.3V i LCD

Postautor: Alfred » 3 sie 2006, o 07:28

Witam :)

Czy moge Was prosic o komentarze w nastapujacej sprawie...

Chcialbym bezposrednio podlaczyc lcd (zasilane z 5V) do ATmega zasilanego napieciem 3.3V. Lcd w trybie odbierania danych (R/W zwarte na stale do masy). Nota katalogowa wyswietlacza podaje ze prog wysokiego stanu logicznego to 2.2V, wiec teoretycznie wszystko wyglada fajnie... o ile czegos nie przeoczylem?!?

No wlasnie... czy jest szansa zeby takie rozwiazanie zadzialalo?

Pozdrawiam,
Alfred

Awatar użytkownika
Avatar
-
-
Posty:46
Rejestracja:12 gru 2003, o 13:39
Lokalizacja:Ruda Śląska
Kontaktowanie:

Postautor: Avatar » 3 sie 2006, o 09:01

Jesli chodzi omnie to bym zastasowal albo tranzystory darlintona na liniach sterujacych, lub kostke cd4504, byla stosowana w kicie avt-2632 - Gigantyczny zegar. Z jednej strony podawane sa sygnaly o napieciu 5V, a wyjscia steruja tranzystory zasilane z 12V. Stawialbym na rozwiazanie z ukladem CD. Jako alternatywne rozwiazanie mozna zastosowac LCD z nokii(czarno-bialy). Miesci sie na nim wiecej tekstu, nie ma problemu z dopasowaniem poziomow logicznych oraz pracuje przy napieciach prawie 5V jesli zachodzi taka potrzeba. Wyswietlacz ten jest czasem duzo tanszy od zwyklych 2x16. Pozdrowienia 2all.

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty:456
Rejestracja:17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 3 sie 2006, o 11:30

@Alfred
Dla pewności doczytaj w pdf do kontrolera ile wynosi wartość VOH dla zasilania 3V
Przykładowo, taki mega32 dla 3.0V ma podane VOH = 2.2V więc jakby na styk.
Ale przy Ucc = 3.3V może być odrobinkę wyżej, co raczej zapewni że LCD zauważy tam jedynkę logiczną...
Takiego podłączenia z AVR akurat nie robiłam, ale np. moduł dipARM2106 (zasilanie kostki 3.3/1.8 )
spokojnie dogadywał się z pierwszym znalezionym w szufladzie modułem LCD...

tasza

PS.
zerknij na schematy na końcu http://www.propox.com/download/docs/EVBavr05_pl.pdf
LCD zapięte do MCU, do tej płytki można wstawić wesję L procka (2.7...5.5)
ustawić zasilanie na 3.3 i jest fajnie...

Awatar użytkownika
Pantera33
-
-
Posty:62
Rejestracja:25 sie 2004, o 15:23
Kontaktowanie:

Postautor: Pantera33 » 3 sie 2006, o 17:34

No jeśzcze można kupić lcd na 3.3V
Np. ten http://www.allegro.pl/item118935569_wys ... _20_c.html

Alfred
-
-
Posty:19
Rejestracja:22 lip 2004, o 11:25

Postautor: Alfred » 7 sie 2006, o 07:03

Jesli chodzi omnie to bym zastasowal albo tranzystory darlintona na liniach sterujacych, lub kostke cd4504, byla stosowana w kicie avt-2632 - Gigantyczny zegar. Z jednej strony podawane sa sygnaly o napieciu 5V, a wyjscia steruja tranzystory zasilane z 12V. Stawialbym na rozwiazanie z ukladem CD. Jako alternatywne rozwiazanie mozna zastosowac LCD z nokii(czarno-bialy). Miesci sie na nim wiecej tekstu, nie ma problemu z dopasowaniem poziomow logicznych oraz pracuje przy napieciach prawie 5V jesli zachodzi taka potrzeba. Wyswietlacz ten jest czasem duzo tanszy od zwyklych 2x16. Pozdrowienia 2all.
Oczywiscie... zawsze mozna zastosowac tranzystory lub uklad ale jestem ciekawy czy bezposrednie podlaczenie zadziala.
Dzieki za podpowiedz z wyswietlaczem od Nokii.

Pozdrawiam,
Alfred

[ Dodano: 07-08-2006, 08:20 ]
@Alfred
Dla pewności doczytaj w pdf do kontrolera ile wynosi wartość VOH dla zasilania 3V
Przykładowo, taki mega32 dla 3.0V ma podane VOH = 2.2V więc jakby na styk.
Ale przy Ucc = 3.3V może być odrobinkę wyżej, co raczej zapewni że LCD zauważy tam jedynkę logiczną...
Takiego podłączenia z AVR akurat nie robiłam, ale np. moduł dipARM2106 (zasilanie kostki 3.3/1.8 )
spokojnie dogadywał się z pierwszym znalezionym w szufladzie modułem LCD...

tasza

PS.
zerknij na schematy na końcu http://www.propox.com/download/docs/EVBavr05_pl.pdf
LCD zapięte do MCU, do tej płytki można wstawić wesję L procka (2.7...5.5)
ustawić zasilanie na 3.3 i jest fajnie...
Uzywam ATmega162 i dla tego uP Vho=2.3V przy zasilaniu 3V wiec pod tym wzgledem jest dobrze. Mysle, ze to powinno zadzialac... oczywiscie tylko w trybie zapisu do LCD.

A co do schematu... wedlug mnie to samo napiecie zasilajace jest dla uP jak i dla LCD (Vproc=VTG).

Pozdrawiam,
Alfred

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości