Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

LPT w Delphi

Franek
-
-
Posty:46
Rejestracja:24 lut 2006, o 21:34
Lokalizacja:Ustroń
LPT w Delphi

Postautor: Franek » 25 lut 2006, o 11:02

Witam. Mam problem. Chcę zrobić program w Delphi do sterowania pewnego urządzenia przez port LPT (używając 'inpout.dll' aby chodził pod różnymi Windowsami). Na jednym z pinów LPT chcę uzyskać przebieg taktujący o częstotliwości z zakresu 100-1000Hz (ustawianej suwaczkiem 'TrackBar' np. co 50 Hz). Program ma chodzić jednakowo na różnych komputerach o różnych 'zegarach'. Użycie komponentu TTime dla uzyskania potrzebnych zależnośći czasowych odpada (za długie czasy). Pamiętam że w asemblerze stosowało się trik polegający na przestawieniu dzielnika w zegarze systemowym na inną częstotliwość (nie naruszając przy tym wskazań zegara 'czasowego') i użwaniu tego do taktwania swojej aplikacji. Jak to 'pożenić' z Delphi? Robię w Delphi proste aplikacje, ale ten problem przekracza moje umiejętności. A może ktoś ma jakąś elegancką procedurkę na tę okazję?

Jurek Szczesiul
-
-
Posty:175
Rejestracja:10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja:Białystok
Kontaktowanie:

Re: LPT w Delphi

Postautor: Jurek Szczesiul » 27 lut 2006, o 20:44

Na jednym z pinów LPT chcę uzyskać przebieg taktujący o częstotliwości z zakresu 100-1000Hz (ustawianej suwaczkiem 'TrackBar' np. co 50 Hz). Program ma chodzić jednakowo na różnych komputerach o różnych 'zegarach'. Użycie komponentu TTime dla uzyskania potrzebnych zależnośći czasowych odpada (za długie czasy).
Weź MMTimer. Praktycznie na każdej wspólczesnej maszynie uzyskasz rozdzielczość
1 ms a więc 1000Hz jeszcze się da .

Pozdrowienia Jurek S.

a_antoniak
-
-
Posty:651
Rejestracja:13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja:Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 28 lut 2006, o 00:03

Chyba mozna sprobowac stworzyc oddzielny watek (i nadac mu wysoki priorytet) i do odmierzania opoznien w tym watku uzyc QueryPerformanceCounter. Powinno dac spora rozdzielczosc czasowa, i ladnie dostosowa sie do szybkosci procesora (QueryPerformanceFrequency).

Jednak generalnie uzywanie portow PC do programowego generowania sygnalow w czasie rzeczywistym to niezbyt dobry pomysl. Jesli nie stanowi to przeszkody, lepiej podpiac malutki uC, ktory sie tym zajmie i za pomocą portow PC mowic mu, co ma wygenerowac :).

BTW - czy rozdzielczosc 1ms to nie jest troche za malo jak na wygenerowanie 1000Hz? Jesli wypelnienie ma byc 50% (przebieg taktujacy) to trzebaby "machać" co 0.5ms :(


[ Dodano: 27-02-2006, 23:08 ]
O! Widze ze MMTimer "w bebechach" uzywa wlasnie QueryPerformanceCounter :).

Jurek Szczesiul
-
-
Posty:175
Rejestracja:10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja:Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: Jurek Szczesiul » 28 lut 2006, o 07:22

czy rozdzielczosc 1ms to nie jest troche za malo jak na wygenerowanie 1000Hz?
Fakt :-( Ale tak czy siak masz rację, że do takich sterowań raczej nie tędy droga.
Cały czas reklamuję obiecujące :
http://www-user.tu-chemnitz.de/~heha/ba ... ex.html.en

Pozdrowienia Jurek S.

[ Dodano: 28-02-2006, 17:47 ]
Chyba mozna sprobowac stworzyc oddzielny watek (i nadac mu wysoki priorytet) i do odmierzania opoznien w tym watku uzyc QueryPerformanceCounter. Powinno dac spora rozdzielczosc czasowa, i ladnie dostosowa sie do szybkosci procesora (QueryPerformanceFrequency).
Dołożę stare testowe przykłady ( jeszcze z D3 i win98 ) :
- Query... ( wprawdzie bez wątku )

Kod: Zaznacz cały

procedure TMainForm.Delay(ATime:Longint); var Freq:TLargeInteger; StartCounter,EndCounter,EndValue:TLargeInteger; begin if not QueryPerformanceFrequency(Freq) then begin MessageBox(Handle,'Twój sprzęt nie wspiera'+#10#13+ 'precyzyjnych liczników','STOP !',mb_Ok);Exit end; QueryPerformanceCounter(StartCounter); EndValue.QuadPart:= Comp(StartCounter)+Trunc(ATime*Comp(Freq)/1000000); repeat QueryPerformanceCounter(EndCounter); until (EndCounter.QuadPart>=EndValue.QuadPart); end; procedure TMainForm.RunWave; var B:Byte; begin while Running do begin if DataStat then B:=1 else B:=0; DataStat:=not DataStat; asm MOV DX,$278 MOV AL,B OUT DX,AL end; Delay(380); // NT,2000,XP będą tu wymagać sterownika albo jakiegoś UserPorta Application.ProcessMessages; end; end; procedure TMainForm.BT_StopClick(Sender: TObject); begin Running:=False; end; procedure TMainForm.BT_StartClick(Sender: TObject); begin Running:=True; RunWave; end;
- MMtimer

Kod: Zaznacz cały

procedure TimeProc(Id,Msg:UINT;dwUser,dw1,dw2:DWORD);StdCall; begin Form1.Licznik; end; procedure TForm1.Licznik; begin Inc(Counter); // ST_Counter.Caption:=IntToStr(Counter); end; procedure TForm1.BT_GetInfoClick(Sender: TObject); var Info:TTimeCaps; begin case timeGetDevCaps(@Info,SizeOf(TTimeCaps)) of TIMERR_STRUCT : begin MessageBeep(0);Exit;end; TIMERR_NOERROR : begin ST_MinRes.Caption:=IntToStr(Info.wPeriodMin); ST_MaxRes.Caption:=IntToStr(Info.wPeriodMax); end; end; //case end; procedure TForm1.TB_ResChange(Sender: TObject); begin ST_Res.Caption:=IntToStr(TB_Res.Position); end; procedure TForm1.BT_StartClick(Sender: TObject); begin if Running then begin MessageBeep(0);Exit;end; if timeBeginPeriod(1)=TIMERR_NOERROR then begin TB_Res.Enabled:=False; Counter:=0; ST_Counter.Caption:='0'; TimeEvent:=timeSetEvent(TB_Res.Position,1,@TimeProc,0,TIME_PERIODIC); Running:=True; end; end; procedure TForm1.BT_StopClick(Sender: TObject); begin if not Running then begin MessageBeep(0);Exit;end; timeKillEvent(TimeEvent); timeEndPeriod(1); TB_Res.Enabled:=True; Running:=False; ST_Counter.Caption:=IntToStr(Counter); end;
Może coś się przyda
Pozdrowienia Jurek S.

Franek
-
-
Posty:46
Rejestracja:24 lut 2006, o 21:34
Lokalizacja:Ustroń

Postautor: Franek » 28 lut 2006, o 21:08

Witam Kolegów, dziękuję za cenne uwagi.
Chciałem uprościć część hardwarową ale widzę że przez to komplikuję software. Chyba zrobię "po bożemu": w aplikacji dam mały procek Atmela i z PC-ta będę z nim gadał po RS-ie (a może i po USB). Procek będzie odpowiednio taktował silnik krokowy i posteruje kilkoma przekaźnikami. Tak będzie najprościej. Nie ma co robić udziwnień, zwłaszcza że aplikacja jest dość banalna.
Niemniej jednak dziękuję za listingi; mogą się jeszcze przydać.
Pozdrowionka
Franek

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 107 gości