Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

DAP TI - Equalizer

Sanjuro
-
-
Posty:54
Rejestracja:20 lis 2003, o 17:00
DAP TI - Equalizer

Postautor: Sanjuro » 18 mar 2004, o 08:55

Ciesze sie ze EP zajelo sie procesorami cyfrowymi audio firmy TI. Tylko czemu projekt jest na wycofywanym TAS3001 a nie na nowoczesnym i bardzo rozbudowanym TAS3103 nie moge zrozumiec.

Pisze bo mam problem ze zrozumieniem Equalizera w tych ukladach. Z tego co zauważylem w obu tych ukladach podobnie programuje sie filtr equalizera (w TAS3103 jest dluzsze slowo na kazdy filtr typu Bi-Quad, i ma ich dostepnych na filtry EQ az 12/kanal). Zastanawiam sie czy jest sposob na programowanie takiego filtru za pomoca uC (tzn. uzytkownik sam ustawia sobie charakterystyke, jak przy komercyjnych zestawach audio). Doszedlem do wniosku, ze tak.
Problem w tym, ze nie wiem jak przeprowadzic obliczenia :? Programik ALE kosztuje o jakies 500$ za duzo :) , ale chyba i tak nie rozwiaze moich problemow, FilterBuilder, jest troche malo przejrzysty i nie bardzo wiem co do czego podpiac, by w uC zrobic procedure. Szukam FilterMaker (ten co jest pod matlaba), ale nigdzie na TI nie moge go znalezc. Czy moze ktos mi pomoc? Albo podac jakies info o procedurze tworzenia takiego filtru, albo podrzucic mi FilterMaker'a?

Jak cos to prosze pisac albo na forum, albo na mojego maila:
vipersan@go2.pl

mw
-
-
Posty:242
Rejestracja:23 lut 2003, o 23:22
Lokalizacja:Busko Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: mw » 18 mar 2004, o 14:09

Pomoge - zapraszam na priv.

Dexter
-
-
Posty:115
Rejestracja:29 kwie 2003, o 21:38
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Dexter » 18 mar 2004, o 20:36

Tez mam ten procesorek i na poczatku mialem klopoty ze zrozumieniem tych filtrow. Sa to filtry cyfrowe IIR czyli Infinite Impulse Response, nieskonczonej odpowiedzi impulsowej. Fitry tego rodzaju nie potrzebuja duzej ilosci probek i do obliczen wykorzystuja tez poprzednio obliczone probki co powoduje ze latwo potrafia sie wzbudzic i byc niestabilne. W tym TAS3103 zaimplementowano filtry drugiego rzedu ktore potocznie nazywa sie BiQuad. Do zaprogramowania takiego filtru uzywa sie pieciu "wspolczynnikow" . W kostce TI uzywa sie do tego celu I2C wpisujac odpowiednie wartosci pod odpowiednie adresy (PDF sie klania). Wspolczynniki maja rozdzielczosc 28 bitow w formacie 5.23 czyli 5 bitow dla liczb calkowitych i 23 dla ulamkow. Najstarszy bit sluzy jako znak minusa. Czyli wspolczynniki moga miec wartosc od +16.xxxx do -16.xxxx
Ja osobiscie do liczenia wspolczynnikow uzywam dobrego darmowego programu Filter Express. Potrafi obliczyc filtry o charakterystykach Bessela, Butthewortha, Czebyszewa o roznych rzedach laczac (jezeli trzeba) wieksza ilosc tych podstawowych klockow jakimi sa BiQuad'y
Implementacja korektora to nic innego jak zrobienie filtru srodkowoprzepustowego i wzmacnianie lub oslabianie jego dzialania. Dobroc filtrow dobiera sie do zakladanej ilosci pasm i musi byc tym mniejsza im wiecej pasm korekcji. Np. dla dziesieciooktawowego korektora nalezaloby uzyc dobroci 1. Te BiQuad'y moga poslyzyc do innych ciekawych celow np.do wytworzenia wyjscia dla subwoofer'a, przesuniecia fazowego jakis czestotliwosci czyli tworzenie efektow przestrzennych itp. Ogolnie temat bardzo ciekawy i dosc trudny dlatego polecam ksiazke "Wprowadzenie do cyfrowego przetwarzania sygnalow" Richard G.Lyons wydawnictwo WKŁ
Pozdro
Dexter

Awatar użytkownika
hacker
-
-
Posty:22
Rejestracja:3 sty 2004, o 21:22
Lokalizacja:Polska
Kontaktowanie:

Postautor: hacker » 25 lut 2006, o 19:34

Witam !!
a jak Wam chodzi ten procesor, podobno nadaje sie do odbioru sygnalu S/PDIF :roll:
I gdzie ewentualnie można go dostać i ile kosztuje....
pozdrowienia.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości