Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

TFK BPW 84 - jak to mam zasilać

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:
TFK BPW 84 - jak to mam zasilać

Postautor: Sova » 25 sty 2006, o 20:04

Witam,

chcę zrobić optyczny licznik obrotów silnika. Obrót takiego silnikta trwa około 1 sekundy. Mikrokomputer czeka, aż na jednej z jego nóżek występuje stan niski, a następnie czeka aż nastąpi stan wysoki. Po wystąpieniu wysokiego wysyła do PC sygnał, że obrót sie wykonał i znów czeka na niski itd. Mialem ten licznik na styku, lecz styk raz działał, a raz nie, chcę przerobić to na podczerwień. Do tego chciałbym zastosować diodę nadawczą a po drugiej stronie odbiorczą. Jesli coś przysłoni odbiorczą(która ze wszytkich pozostałch stron będzie zasłonięta od światła dziennego i sztucznego) to występuje stan niski, jeśli odsłoni to stan wysoki. Kupiłem do tego celu diode odbiorczą, na której jest napis:

TFK BPW 84

jednak nic nie mogę na jej temat w Internecie znaleść. Również o diodzie nadawczej nic nie wiem(dostałem taką zwykłą niebieską diodę IR). W sklepie nikt nie wiedział, czy pomiedzy anody i katody tych diod moge dać 5V. Czy ktoś wie czy moge tak zrobić, a jeśli nie to jakie rezystory w szereg powieniem wstawić dla jednej i dla drugiej.

[ Dodano: 25-01-2006, 21:35 ]
Jeśli komuś to pomoże: chciałem zobaczyć jak to wogóle działa. Podłączyłem jak na schemacie - dioda led(jedna z nich) świeci cały czas, jak świece diodą IR i jak nie świecę diodą IR, przy zapalonym świetle i przy zgaszonym. Niestety nie wiem jak wykozysać diody odbiorcze. W dalszym ciągu bardzo prosze o pomoc
Załączniki
dioda.GIF
dioda.GIF (2.35KiB)Przejrzano 1937 razy

radcorp
-
-
Posty:79
Rejestracja:2 sty 2006, o 15:52
Lokalizacja:Polska

Postautor: radcorp » 26 sty 2006, o 20:07

fotodiody zawsze pracują w kierunku polaryzacji zaporowej
praktycznie wygląda to tak:
anode diody łączy się z masą
katode przez rezystor do napięcia zasilania
miejsce połączenia katody i rezystora dołącza się do układu formowania impulsów

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 5 lut 2006, o 14:09

Witam, już przekonałem się jak podłącza sie fotodiody i kiedy zaczyna przewodzić. Próbowałem podłączyć ją bezpośrednio w szereg w miejsce styku, lecz nie działa jak trzeba. Jak mam zrobić coś w rodzaju klucza(myślę, że coś bazujące na tranzystorze), aby podczas nie świecenia układzik zachowywał sie jak zwarty styk, a kiedy fotodioda znajduje sie w polu światła IR układ zachowywał sie jak niezwarty styk?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości