Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Stabilne źródło światła

Guru
-
-
Posty:250
Rejestracja:30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja:Kraków
Stabilne źródło światła

Postautor: Guru » 24 paź 2005, o 08:39

Poszukuję schematu lub chociaż podpowiedzi jak zrobić bardzo stabilne źródło światła z diodą led.

Mówiąc stabilne mam na myśli natężenie światła. Dokładność 0,02%

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 24 paź 2005, o 09:19

hmmm, a po co taka dokladnosc :o No ale skoro tak ma by, to pewnie wystarczy stabilizator i zezystor ograniczajacy prąd. Jak napiecie bedzie stabilne, to i prąd bedzie stabilny, to i dioda bedzie swieci stabilnym swiatłem.

Guru
-
-
Posty:250
Rejestracja:30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja:Kraków

Postautor: Guru » 24 paź 2005, o 09:44

No więc nie wystarczy stabilizator. Zastosowałem wzm. operacyjny z referencją REF3033, ale okazuje się że to też zbyt mała dokładność.
Po oświetleniu detektora dopuszcza się na przetworniku 14 bitowym odchylenia 2 LSB.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 24 paź 2005, o 09:58

A może laser ?
Zrobić zasilacz stabilizowany ze stabilizacją prądu podłączyć pod to breloczeka laser za 4zł i zobaczyć jak to będzie się sprawowało.
Lasery chyba dają naprawdę stabilne światło.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 24 paź 2005, o 10:06

:) A czy zabezpieczyles detektor przed wplywem zaklocen oswietlenia zewnetrznego? jesli nie to sprobuj uzyc dlugiej tuby pomalowanej w srodku na czarno (im mniejsza srednica tym lepiej) :wink:
:D

Guru
-
-
Posty:250
Rejestracja:30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja:Kraków

Postautor: Guru » 24 paź 2005, o 10:45

Kwestia zabezpieczenia przed promieniowaniem z zewnątrz tutaj nie wchodzi w rachubę, całość jest szczelnie zamknięta. Jeżeli chodzi o laser to też nie ma mowy to musi być tylko ta dioda którą zastosowałem. Tak się zastanawiam czy dioda może płynąć w czasie tzn. mam ciągle taki sam prąd (w zakresie dopuszczalnego błędu, a naweet nieco poniżej), napięcie tak jak napisałem jest określone przez źródło referencyjne + wzmacniacz nieodwracający z pewnym ustalonym wzmocnieniem ok. 1.2x napięcie jest stabilne. A na wyjściu z przetwornika mam dosyć duże błędy. Dodam że przetwornik jest sprawny i po podaniu na wejście stałego (stabilnego) napięcia wynik jest poprawny. Jako detektora używam TSL250 sygnał z wyjścia na filtr dolnoprzepustowy RC i na wejście do przetwornika.

Jeżeli chodzi o dokładność to w tej chwili mam ok. 6x większy błąd od zakładanego (0,02%)

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 24 paź 2005, o 17:23

:arrow: Dioda oczywiście nie tylko moze, ale płynie w czasie. Ale nei jest to gwałtowne zjawisko (oczywiście w zakresie prądów dopuszczalnych)

:arrow: jaki zastosowałes przetwornik A/C? Czy te dwa LSB miesci sie w granicy jego błędu, bo moze to nei dioda Ci pulsuje swiatłem, tylko przetwornik wprowadza błedy. Wogóle to sugeruje robienie kilku (kilkunastu) pomiarów i obliczanei sredniej. Możesz nawet pokusic sie o odrzucanei błędów grubych. no chyba, ze specyfika ukladu na to nei pozwala.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty:782
Rejestracja:4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja:Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 31 gru 2005, o 17:04

Jak się chce mieć stabilne :0 napięcie zasilania, to się bierze 2 baterie i koniec. :lol:

awatar100
-
-
Posty:420
Rejestracja:27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 1 sty 2006, o 12:06

Jak się chce mieć stabilne :0 napięcie zasilania, to się bierze 2 baterie i koniec. :lol:
jak nie masz nic madrego do powiedzenia to sie nie odzywaj ;/ :573: :573:

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty:782
Rejestracja:4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja:Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 1 sty 2006, o 13:57

Przepraszam, ale to było moim zdaniem mądre. Poziom tętnień równy zeru powoduje, że światło LED-a będze stabilne. Warto chociaż próbować cos powiedzieć, ale widzę że takich jak ja to tu tępią. :(

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty:2653
Rejestracja:24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja:Winny gród

Postautor: pajaczek » 1 sty 2006, o 16:26

Wyjatkowo (sic) zgodze sie z Awatarem... Twoja notka Futrzaczku nie miala zadnej racji bytu, juz o sensie nie wspominajac.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty:782
Rejestracja:4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja:Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 1 sty 2006, o 17:38

Trudno... Chciałem dobrze... :)

sivy
-
-
Posty:119
Rejestracja:30 mar 2003, o 18:06
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: sivy » 17 sty 2006, o 11:00

Witam,

A co ze stabilnoscia termiczna ? Jasnosc jest proporcjonalna do pradu , prad diody natomist ~exp(Vd/Vt) (dla mniej wtajemniczonych Vd - napiecie na diodzie, Vt - napiecie termincze), Vt ~T . Prad plynacy przez strukture diody oczywiscie bedzie ją rozgrzewał. Mysle ze aby uzyskac stabilne swiatlo trzeba by zadbac o stabilna temperature. W laserach do stabilizacji mocy zazwyczaj wykorzystuje sie sprzezenie optyczne (z fotodioda) + ewentualnie bezpieczniki termiczne.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty:782
Rejestracja:4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja:Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 17 sty 2006, o 12:25

Hmmm....

Może przykręcic ja do blachy razem z tranzystorem i termistorem. Tranzystor bedzie grzałeczką.

I znowu na mnie :569: że się odzywam :(

Guru
-
-
Posty:250
Rejestracja:30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja:Kraków

Postautor: Guru » 17 sty 2006, o 12:56

Dioda LED (ta o której mowa) pracuje w temperaturze 37C +- 0.5C i przez pewien czas rzeczywiście natężenie światła się trochę zmienia, natomiast po tym czasie średnia długo okresowa jest stosunkowo stabilna po zastosowaniu układu REF102 + wzmacniacz operacyjny, to już wystarcza, oczywiście zawsze mogło by być lepiej.

gavi
-
-
Posty:218
Rejestracja:14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: gavi » 17 sty 2006, o 14:24

Witam
A może stworzyć konstrukcję na wzór układu nadzorującego pracę lasera w odtwarzaczu CD - dodać dodatkowy czujniczek/detektor monitorujący światło wysyłane przez diodę nadawczą i sterujący jej prądem w układzie sprzężenia zwrotnego?

Guru
-
-
Posty:250
Rejestracja:30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja:Kraków

Postautor: Guru » 15 maja 2006, o 05:59

Więc tak:
Wykonałem przetwornik napięcie - prąd, jako wzorzec napięcia dałem wyskokostabilny układ referencyjny, napięcie z podzielnika jest podawane na dodatnie wejście wzmacniacza operacyjnego.
Wyjście wzmacniacza jest połączone z bazą tranzystora BC548, a właściwie to z dwoma takimi tranzysotorami pracującymi w układzie Darlingtona. Emiter drugiego stopnia jest połączony z ujemnym wejściem wzmacniacza operacyjnego, oraz przez rezystor ustalający 240Om z masą.
Pomiędzy kolektorem a zasilaniem układu podpięta jest dioda LED.

Natomiast problem wygląda tak:
Cały czas natężenie światła płynie poziom zmienności to ok. 0,3% czyli za dużo jak na moje wymagania czy
ktoś wie dlaczego się tak dzieje?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości