Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Programowa obsługa dysku twardego na AT90S2313

Awatar użytkownika
Wiesław Obrembski
-
-
Posty:20
Rejestracja:18 sty 2004, o 12:04
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:
Programowa obsługa dysku twardego na AT90S2313

Postautor: Wiesław Obrembski » 25 mar 2004, o 18:53

Witam!

Mam pytanie: W jaki sposób ze strony software'owej i hardware'owej obsłużyć niewielki dysk twardy na kontrolerze AT90S2313 (używam komputerka edukacyjnego z książki "Mikrokontrolery AVR w praktyce". Chodziło by mi, żebym mógł zapisać oraz odczytać dane z dysku. Nie mam pojęcia jak to wykonać. Jedyne co do tej pory znalazłem to zestawienie pinów na złączu od HD. Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek informacje jak coś takiego wykonać, B.proszę o POSTa.

euromatic
-
-
Posty:77
Rejestracja:27 lip 2003, o 21:38
Lokalizacja:00000

witam

Postautor: euromatic » 25 mar 2004, o 23:24

Nie sądzę , żeby udało ci się wykonać twoje plany na tak słabym procesorze jak 2313 ( to samo dotyczy USB)
Sięgnij po coś większego np. mega 8515 czy mega32 a uda się
pozdrawiam

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 26 mar 2004, o 10:43

Obsługa dysku twardego to nie tylko kwestia przyłączenia do magistrali dyskowej. Aby dysk wykonywać nakazane czynności, trzeba znać harderowy protokół komunikacyjny, co oczywiście nie wyczerpuje tematu, bo pozostaje kwestia logicznej budowy dysku, tj trzeba pokonać takie pojęcia jak przykładowo partycja (ze wszystkimi szczegółami) , budowa FAT (nawet w najprostszym wydaniu FAT16), struktura kartoteki itp. Na oko nawet ATMEGA8515 będzie miał za małe zasoby (miejsce na program) aby to wszystko zmieścić.
A do czego chcesz to użyć?

Awatar użytkownika
Wiesław Obrembski
-
-
Posty:20
Rejestracja:18 sty 2004, o 12:04
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: Wiesław Obrembski » 27 mar 2004, o 10:28

Tak po prostu chcę spróbować czegoś, czego inni na razie (przynajmniej nie słyszałem) nie wymyślili. A tak w ogóle to nie wie ktoś jakie są parametry dysku (cylinders, sectors, WPcom...) laptopowego z Highscreen 386SX - dysk ST9145AG. Szukałem na www.segate.com, ale tam są same bzdury.

Mi_Sza
-
-
Posty:12
Rejestracja:20 cze 2003, o 08:12

Postautor: Mi_Sza » 28 mar 2004, o 01:33

Jak napisali poprzednicy, 90S2313 jest zbyt mały na obsługę IDE. Pomijam sprzęt - dałoby się rozszerzyć. Jednak w 1ksłów pamięci programu byłoby ciasno. Popatrz choćby na Yampp'a - wiele opisów w EP, włącznie z kursem programowania IDE. Autor użył w nim 8535 i szybko przeskoczył na Mega161. Gdyby dało się na 2313, na pewno ktoś by już to zrobił :)
Pozdrawiam.

Guru
-
-
Posty:250
Rejestracja:30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja:Kraków

Postautor: Guru » 29 mar 2004, o 17:21

No dobrze a czy ktoś może na forum posiedzieć jak zmajstrowany jest np. taki FAT16 wiem że są programiki do kręcenia przy "facie" ale jak kręcić aby nie zepsuć.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 30 mar 2004, o 09:55

Poszukam w swoich archiwach, kedyś miałem napisaną kompletną obsługę dysku.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 20 gru 2005, o 19:27

Poszukam w swoich archiwach, kedyś miałem napisaną kompletną obsługę dysku.
Gawle czy to nadal aktualne?

Jurek Szczesiul
-
-
Posty:175
Rejestracja:10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja:Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: Jurek Szczesiul » 20 gru 2005, o 19:56

Poszukam w swoich archiwach, kedyś miałem napisaną kompletną obsługę dysku.
Gawle czy to nadal aktualne?
Wprawdzie to nie do mnie , ale :
http://www.e-armazem.com.br/dev/fat16-32driver/

Pozdrowienia Jurek S.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 20 gru 2005, o 20:08

Dziękuję bardzo. Od wczoraj przeszukuję internet aby dowiedzieć się czegoś więcej o komunikacji z urządzeniami poprzez IDE. Ponoć temat był wielokrotnie poruszany na EP, ale jakoś nie moge nic znaleść.

a_antoniak
-
-
Posty:651
Rejestracja:13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja:Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 20 gru 2005, o 21:10


emilbart
-
-
Posty:4
Rejestracja:10 lis 2005, o 15:46
Lokalizacja:łódź

Postautor: emilbart » 21 gru 2005, o 23:42

hej Ja robilem obsluge dysku twardego przez mikrokontroler. Po pierwsze musisz sie zastanowic co chcesz robic, czy napisac progrem ktory czyta lub zapisuje ci pojedynczy sektor (512 bajtow), czy dane plikow W pierwszym przypadku, czesc programowa nie jest zbyt trudna. W drugim natomiast musisz poznac takie pojecia jak adresowanie dysku twardego : LBA (logiczne) CHS (fizyczne) Osobiscie polecam logiczne, wtedy nie musisz znac organizacji dysku twardego. Dalej boot sector - pierwszy fizyczny sektor na dysku twardym (adres w trybie lba = 0), wpim jest tablica partycji, ktora zawiera 4 wpisy dla partycji. Pozniej cala strukture zastosowanego systemu plikow na dysku. Mysle ze fat-32 lub 16 beda odpowiednie na poczatek. Najlepiej sciagnij sobie specyfikacje ata-3 lub ata/atapi-4 - to do obslugi dysku twardego Dobrze jest wszystko opisane. Takze w ep byl opis specyfikacji ata poszukaj. Do komunikacj z dyskiem zastosuj tryb PIO, najlatwiejszy do implementacji. Mysle ze ten mikrokontroler co chcesz wykorzystac nie wystarczy Sama szyna danych interfejsu IDE jest 16 bitowa a dotego potrzeba jeszcze 5 sygnalow adresowych 2 strobujace no i sygnal reset, czyli lacznie 8 sygnalow sterujaco-adresowych oraz 16 na szyne adresowa. Wiec musi to byc procesor o odpowiednio duzej liczbie portow. No i tez musisz zadac sobie pytanie czy zalezy ci na szybkosc podczas wymiany danych. Bo jesli tak to muszisz wybrac procesor o odpowiednio duzej czesctotliwosci kwarcu. Mysle ze 24 lub 48 Mhz to podstawa. Jak masz jakies pytania to smial pytaj

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości