Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

MOC ODDAWANA

ADRIAN
-
-
Posty:13
Rejestracja:14 gru 2005, o 23:59
Lokalizacja:POZNAŃ
Kontaktowanie:
MOC ODDAWANA

Postautor: ADRIAN » 15 gru 2005, o 00:09

Mam pytanie ... jeżeli amplituner (AVR2106 DENON) ma pobór mocy 450 W , to czy jest w stanie oddać 120W na kanał ? a ma ich aż 7.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 15 gru 2005, o 00:15

A ile jest 7*120 ?

Pozatym dajmy niech nawet wzmacniacz pracuje z 2R obciązeniem to i tak nie wyjdzie 120W na kanał (7x)
Szukałem tego wzmacniacza, przy 6R niby osiąga te 120W a przy 8R 90W... ale to chyba jest podawana moc muzyczna czy coś takiego..(pozatym co strona to inny parametr wzmacniacza..)
To jest "naciągany" parametr (chwyt reklamowy) jak z trafa 450W można wyciągnąć 840W? do tego dajmy wzmacniacz pracuje w klasie AB.

Albo to 120W jest rozłożone na wszytskie kanały.Już sam nie wiem..

AlexT
-
-
Posty:16
Rejestracja:5 gru 2005, o 17:05
Lokalizacja:Bydgoszcz
Kontaktowanie:

Postautor: AlexT » 15 gru 2005, o 08:52

Producenci sprzętu bardzo często naciągają parametry, na dodatek nie podając normy, przy jakiej zostały dokonane pomiary. (Za to bym pozabijał i do sądu podał.) Czyli wolna amerykanka i chwyty reklamowe... Chwyt polega na tym, że producenci podają parametry dla jednego kanału gdzie pozostałe pracują bez obciążenia. Wyznacznikiem końcowej mocy wzmacniacza jest transformator z zasilaczem. Cały wzmacniacz nie odda więcej niż może dostarczy trafo. To chyba jest proste. Oczywiście można zawsze przeciążyć trafo. Przeważnie nie są to toroidy tylko zwykłe transformatory na rdzeniach EI i są nawinięte tak, aby przysiadł pod obciążeniem, więc i tak szału nie będzie. Zakładając, że jest to standardowy wzmacniacz pracujący w klasie AB jego sprawność wynosi przy dobrych wiatrach 60%. Reszta idzie na ciepełko. Cześć mocy pobieranej z sieci idzie na procesory, kolorowe wyświetlacze, przedwzmacniacze itd. Tak, więc przy poborze 450W wzmacniacz odda na jeden kanał około 40W! Oczywiście, kiedy wszystkie pracują pod obciążeniem. W trybie stereo moc ta może podskoczyć do 120W. (Ale trzeba było by to zmierzyć, bo głowy nie dam). W tym momencie granice wyznaczy stopień mocy. Napięcie zasilania i moc tranzystorów. W kinie domowy gdzie wszystkie kanały pracują razem moc 40W na kanał jest wystarczająca żeby w przeciętnym mieszkaniu zrobić zadymę...
Teoretyzując... Aby osiągnąć moc 120W w każdym kanale w klasie AB (czystą i nie zniekształconą) zasilacz powinien dostarczyć minimum 1400W. Żeby spełnić normę PN moc ta powinna być oddawana przez minimum 1 godzin. Bez szkody dla wzmacniacza. Transformator byłby wielki jak cały wzmacniacz. Pomijam baterię kondensatorów.... Radiator też byłby niezłym kaloryferem. A wiadomo, jaki jest w środku wzmacniacza! On też powoduje, że moc wyjściowa jest ograniczona! Producenci wiedzą, że pod pełna mocą wzmacniacz będzie pracował krótkotrwale. No chyba, że ktoś będzie robił na nim dyskoteki...

Pozdrawiam!

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości