Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

rozruch silnika elektrycznego

erhaminus
-
-
Posty:10
Rejestracja:8 wrz 2005, o 10:22
Lokalizacja:Poznań
rozruch silnika elektrycznego

Postautor: erhaminus » 24 lis 2005, o 21:21

Chciałbym zmodernizować (na własne potrzeby) sterowanie piłą tarczową (silnik trójfazowy 2kW) tak, żeby po włączeniu zasilania silnik startował "miękko" (tak jak ma to już wbudowane większość np. dzisiejszych szlifierek kątowych dostępnych na rynku) od wolnych do nominalnych obrotów. W chwili obecnej po włączeniu zasilania silnik od razu wyrywa na pełne obroty, co nie służy zarówno jemu, jak i moim korkom w domu. :)

Jestem zaawansowany tylko na tyle, iż potrafiłbym zbudować taki układ z gotowego schematu (oczywiście pod warunkiem, że nie byłby kosmicznie złożony). Szukałem na forum, szukałem na goole i niczego nie znalazłem.

Za każdy schemat czy też opis czy też każdą inną pomoc z góry wielkie dzięki!

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 24 lis 2005, o 21:32

:) Jesli to jest silnik trojfazowy zrobie regulatora obrotow nie jest takie proste :idea: czy to jest silnik pracujacy w ukladzie gwiazdy czy trojkata? Pytam bo jesli pracuje w ukladzie trojkata to mozesz zrobic uklad gwiazda trojkat a to spowoduje mniejszy prad rozruchowy :wink:
:D

erhaminus
-
-
Posty:10
Rejestracja:8 wrz 2005, o 10:22
Lokalizacja:Poznań

Postautor: erhaminus » 24 lis 2005, o 22:01

Przyznam się szczerze, że nie mam pojęcia, nigdy mu się jeszcze nie przyglądałem od środka. Piła jest stara jak świat, silnik też wzięty od czegoś tam i wszystko zrobione w/g swojego patentu (nie jest to bynajmniej egzemplarz kupiony w sklepie). W każdym razie włącza się go "na raz" (słyszałem że niektóre silniki włączane są "na dwa razy" - ale to nie mój). Czy taki układ jest w ogóle do zrobienia za rozsądne pieniądze?

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 24 lis 2005, o 22:20

:) Aby miec mozliwosc przelaczania gwiazda trojkat to musisz miec dostep do wszystkich 6 zaciskow uzwojen oraz uzwojenie musi byc na napiecie 380V (teraz 400V) skoro to stary silnik tak bedzie napisane na tabliczce znamionowej. Jesli sa tylko trzy wyprowadzenia uzwojen to nic nie zrobisz bo przelaczanie polega na odpowiednim laczeniu uzwojen -> gwiazda wszystkie trzy konce (lub poczatki) uzwojen spiete razem (sztuczne zero) a przeciwne zasilane z trzech faz a -> trojkat polega na rozczepianiu tych zwartych i podpieciu do faz :idea: na forum juz o tym pisalem wiec zapraszam do opcji szukaj :wink:
:D

bethon
-
-
Posty:7
Rejestracja:4 cze 2003, o 22:06
Lokalizacja:Poznań

Postautor: bethon » 26 lis 2005, o 22:38

Spróbuj poszukać czegoś takiego jak soft-start. To takie ustrojstwo do łagodnego rozruchu silników jedno lub trójfazowych. Włączasz między zasilanie a silnik i reszta cię nie interesuje. Pozostaje kwestia ceny. Nie mam pojęcia ile to kosztuje. Może na domowe potrzeby rzeczywiście lepiej będzie zastosować przełącznik gwiazda/trójkąt (czy to jeszcze można dostać?) lub nowocześniej przełączać za pomocą styczników (przyciskiem lub prez czasówkę). Miłej zabawy.

Tom27
-
-
Posty:173
Rejestracja:26 paź 2003, o 20:36
Lokalizacja:Leszno

Postautor: Tom27 » 29 lis 2005, o 23:49

Tyle, że Soft-Start to raczej mi brzmi znajomo z prostych sterowników silników jednofazowych, ale komutatorowych, czyli zupełnie innych niż Ty potrzebujesz. U Ciebie jest to na pewno silnik indukcyjny a takimi steruje się tylko za pomocą falownika, wspomnianego przełącznika gwiazda-trójkąt lub po przez wprowadzenie poślizgu, ale to tylko przy silnikach pierścieniowych. Żeby nie zagęszczać sprawy, którą ACeK wyjaśnił bardzo przystępnie to skwituję to ttak, żeciężka sprawa a żeby było tanio to raczej niemożliwe. No chyba, że się mylę, ale jeśli tak to chętnie skorzystam z takiej rady.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości