normalna linia telefoniczna zależnie od jej stanu podaje odpowiednie napięcie (60 V DC podczas oczekiwania na połączenie, 100V AC (~25 Hz) podczas dzwonienia i ok 9 V DC podczas rozmowy). Więc aby możliwe było użycie normalnego telefonu sprawimy aby “widział on” stan jak podczas rozmowy czyli 9V DC na wejściu. Jest to proste do osiągnięcia przy użyciu baterii 9V.
Napięcie zamiast z baterii może być podawane z portu USB komputera. Co prawda dostajemy wtedy 5V zamiast 9V, ale działa to poprawnie w większości przypadków. W ten sposób otrzymujemy 300 mA do dyspozycji i jest to wystarczająco dużo, należy upewnić się czy podłączamy odpowiednie przewody.
Po drugie - normalny telefon używa tylko dwóch kabli do przesyłania dźwięku do mikrofonu i ze słuchawki. Z podstaw elektroniki wiadomo, że potrzeba dwóch kabli aby wysyłać jeden sygnał, ale co najmniej trzech kabli aby wysyłać dwa sygnały, ponieważ jeden z przewodów wykorzystywany jest jako “masa”.
W telefonie oba sygnały - zarówno z mikrofonu jak i głośnika są składane w jeden sygnał. Aby możliwe było podłączenie telefonu do komputera (do wejścia mikrofonowego i słuchawkowego) należy oddzielić te dwa sygnały.
Rozwiązanie Chrisa polegało na wydobyciu obu sygnałów wprost z elektroniki telefonu - zanim zostaną one połączone z jeden sygnał.
Rozdzielenie sygnałów może być równie dobrze wykonane przez transformator (który jest również używany do zabezpieczenia karty dźwiękowej przed napięciem 9V DC). Rodzaj transformatora wykorzystany w tym rozwiązaniu to tzw. transformator z odczepem w środku wtórnego uzwojenia. Od strony telefonu ma on dwa podłączenia a z drugiej strony (od strony komputera) trzy podłączenia. Środkowe połączenie jest podłączone do cewki transformatora. To podłączenie jest wykorzystywane jako wspólna masa - zarówno dla mikrofonu jak i linii wyjściowej (głośnik).
Kolejnym zagadnieniem jest impedancja wejściowa linii telefonicznej. Kiedy linia telefoniczna nie “widzi” odpowiedniej impedancji może dojść do powstawania echa lub nawet zawieszenia linii. Linia telefoniczna ma impedancje wejściową wynoszącą 600 om, więc transformator powinien być 600-omowy. Z drugiej strony transformatora należy podłączyć 150-omowy rezystor do środkowego podłączenia aby na środkowym wejściu impedancja również wynosiła 600 om.
Jeśli nie możesz znaleźć transformatora z odczepem w środku wtórnego uzwojenia można użyć transformatora z odczepem po obu stronach i po prostu nie używać środkowego pinu po jednej stronie. Wystarczy upewnić się, że jest to trasformator 600 Om - 600 Om 1:1 (telefoniczny, o przełożeniu 1:1).
Jeśli jako zasilanie wybierzemy baterię - powinna wystarczyć na długi czas ponieważ zasilanie nie jest pobierane z baterii podczas rozmowy.
Teoretycznie potrzeba co najmniej 6V, a USB dostarcza tylko 5V więc można użyć konwertera napięcia z 5V DC do 9V DC. W większości przypadków napięcie 5V powinno być wystarczające, ale jeśli okazałoby się, że nie jest - można użyć baterii
Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięBudujemy telefon VOIP
Moderatorzy:Jacek Bogusz, Moderatorzy
Wszystko fajnie tylko ten schemat chyba jest dobry bo jesli sie nie myle (a robie to czesto ) to dla pradu stalego kondensator stanowi przerwe. Tak wlasnie dziala uklad dzwonienia w telefonie -> linia a, przelacznik styk 1, kondensator, dzwonek, przelacznik przelacznik styk 2, linia b <- (typowy stary telefon) dlatego by sie upewnic rozejrzalem sie po net i znalazlem schemat oraz cala stronke look jak to zrobic ze zdjeciami i lopatologiczny przepis tylko ze po barbarzynsku ale to tlumaczenie juz jest zrobiene z grupsza przez PICIA ( BTW dziekujemy za pomysl ) A tak w ogole to cala strona jest godna polecenia wiele fajnych projektow strona
re
zasilanie poto jest aby był aparat zasilony-równolegle do aparatu dajesz baterie lub zasilanie z USB... impedancja trafa to tradycyjne trafko telefoniczne-separator dobór nie jest krytyczny
ps
z USB 5V -pod warunkiem ze starczy na dobry przedmuch w słuchawce itd
ps
z USB 5V -pod warunkiem ze starczy na dobry przedmuch w słuchawce itd
juz zrobilem probny uklad i dziala trafo mam troche nie symetryczne w dodatku laczone uzwojenie 150 ohm i 50 ohm a drugie 29 ohm ale uklad dziala zasilalem z zasilacza troche go slychac a z bateri 9V cichutko i dobry przedmuch jak zrobie zdjecia to dopisze to do postu o skype na DIY
BTW ja dalem zasilanie szerego
BTW ja dalem zasilanie szerego
re
tezbym chciał...hihi to telefon internetowy do komunikatorów...czy mozna kto wie zapewne tak
[ Dodano: 10-11-2005, 17:40 ]
gadałes juz z kimś na tym projekcie???
jak słuchac cie po drugiej stronie???
[ Dodano: 10-11-2005, 17:40 ]
gadałes juz z kimś na tym projekcie???
jak słuchac cie po drugiej stronie???
tylko przez chwile ja slyszalem bardzo dobrze a kolega nie narzekal tak wiec mysle ze jest ok tak jak napisalem wczesniej z zasilaczem troche slychac w tle szum sieci na bateri calkowita cisza zaraz sprobuje zadzwonic na skype do sprawdzenia jak dziala tam jest opcja ze sie mowi do microfonu a potem jest jest to otwarzane czyli bede wiedzial jak ktos mnie slyszy
BTW Chyba admin wykasowal juz tego goscia z New York i dobrze
BTW Chyba admin wykasowal juz tego goscia z New York i dobrze
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości