Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

praca dyplomowa

Awatar użytkownika
darecki23
-
-
Posty:41
Rejestracja:20 mar 2005, o 16:18
Lokalizacja:Szczecin
praca dyplomowa

Postautor: darecki23 » 6 lis 2005, o 13:11

Muszę zrobić pomiar prędkości wiatru metodą termoelektryczną. Mam problem z doborem materiału na czujnik. W notach katalogowych termoanemometrów komercyjnych często jest napisane: sonda pomiarowa - termistor NTC lub drut oporowy. Jest to zazwyczaj cienki drucik, jak się domyślam o charakterystyce termistora NTC. Czy potraficie coś doradzić co z tym czujnikiem. Rozumiem, że musi to być element, który będzie podgrzewany do 100C i chłodzony przez wiatr - tym samym będzie zmieniała się jesgo oporność.

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 6 lis 2005, o 14:40

hmmm, kiedys czytałem o tym w jakims skrótowym artykule. Służyło to do pomiaru przepływu powietrza w wentylatorze. Mysle, ze termistory zdają egzamin, ale bedziesz musiał dobrac dwa o takiej samej cha-ce, lub zrobić kompensacje róznic cyfrowo na jakims procku. Podgrzewać na pewno nie trzeba do 100 st C. Bo pomiar polega na przepływie takigo samego pradu przez oba elementy pomiarowe co powoduje ich jednakowe nagrzewanie, ale jeden element jest chłodzony przez przepływ powietrza, wiec jego temp sie obniza i z róznicy temp (rezystancji) wyliczało sie przepływ. Jest to wiec pomiar wzgledny i nie koniecznym warunkiem poczatkowym jest 100 st C.

P.S
Czy Twój avatarek to reakcja na postawione przez promotora zadanie :wink:

Awatar użytkownika
darecki23
-
-
Posty:41
Rejestracja:20 mar 2005, o 16:18
Lokalizacja:Szczecin

Postautor: darecki23 » 6 lis 2005, o 15:57

Hmm avatorek to może dlatego, że nie mogę dogadać się z promotorem :).
Natomiast chętnie usłyszałbym coś więcej na temat cyfrowej kompensacji różnic na procku.
Poza tym znalazłem czujniki rezystancyjne o tolerancji 0,2% http://tme.pl/arts2/pl/razem/czuj63.html. Nie wiem czy będą się nadawały, ponieważ maksymalny prąd jaki mogę przez nie przepuścić to 1mA. Jedyną możliwością podgrzania go do jakiejś temperatury jest chyba grzanie rezystora. Czujnik ten przylepiłbym do tego rezystor a za pomocą jakiejś pasty przewodzącej ciepło. Heh może nawet jakiś klej zdałby egzamin :). Jednak w tym przypadku musiałbym zastosować metodę pomiaru mocy doprowadzonej do ogrzania tego rezystora to stałej temperatury.
Ale znowu to jest chyba PTC więc nie najlepszy do takich pomiarów. NTC będzie chyba lepszy.

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 6 lis 2005, o 18:08

Jesli 0,2% to mysle ze obejdzie sie bez kompensacji.
Jesli chodzi o podgrzewanie i prąd maksymalny, to niech sie mądrzejsi wypowiedzą, ale tak po mojemu ten 1mA to maksymalny prad jaki nie wprowadzi błedu (lub wprowadzi pomijalnie mały błąd) pomiaru temperatury. A jesli w Twoim przypadku chodzi własnie o podniesienie temp czujnika i jest on rezystancyjny, to mozna to zrobic przez podniesienie pradu płynącego przez czujnik.

Awatar użytkownika
darecki23
-
-
Posty:41
Rejestracja:20 mar 2005, o 16:18
Lokalizacja:Szczecin

Postautor: darecki23 » 6 lis 2005, o 19:12

Właśnie zastanawiam się. Napisali tylko "Maksymalny prąd pracy : 1 mA". Obawiam się, że przekroczenie tej wartości może grozić uszkodzeniem czujnika. Hmm ciekawe jaka jest charakterystyka tego czujnika nigdzie nie mogę znaleść.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 126 gości