Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

transmisja glosu.... bezprzewodowo

asterix
-
-
Posty:13
Rejestracja:12 sty 2004, o 20:29
transmisja glosu.... bezprzewodowo

Postautor: asterix » 30 paź 2005, o 08:43

Witam

Muszę przygotować układ do prowadzenia rozmowy w systemie bezprzewodowym. Wymagany zasięg to okolo 100m. Urządzenia będą "stacjonarne", zainstalowane na stale. Po za dzwiekiem musze miec mozliwosc przesylania kilka razy na minute jednego bajtu do sterowania - w obu kierunkach.
Pomyslalem, ze zrobie to w nastepujacy sposob.... sygnal analogowy z mikrofonu po wzmocnieniu zdygitalizuje w przetworniku A/D 8 bit zawartym w procesorku... np AVR i dalej puszcze to przez modul transmisji bezprzewodowej np. CC1000. Zdrugiej strony kolejnosc odwrotna :wink:

Do calej transmisji procki dorzucac beda sumy kontrolne i dane sterujace.

Czy moja koncepcja jest dobra ?? Czy taki sposob realizacji pomyslu ma sznse powodzenia?? Czy gdzies popełniam błąd??

Jakiej predkosci transmisji pomiedzy modulami bezprzewodowymi musialbym uzyc, aby jakość dzwieku prowadzonej rozmowy była "normalna"?? Zakładam, ze nie będę robił kompresji samplowanego sygnału.... choć może to bledne zalozenie.

pozdrawiam, i czekam na pomysly i sugestie...
asterix

radzio
Moderator
Moderator
Posty:967
Rejestracja:13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja:Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 30 paź 2005, o 09:38

Stosowanie cyfrowej transmisji po to żeby wysłać jeden bajt co kilka/naście sekund jest troche przesadzone. Nie wystarczy wysłanie danych analogowo np w DTMF? (będzie nałożone na sygnał yżuteczny, ale nie powinno to być większą przeszkodą). Ewentualnie dane starujące na oddzielnej częstotliwości?

Teoretycznie aby sygnał mowy był zrozumiały powinien być próbkowany z częstotliwością ok 8kHz * 10 bitów (8 danych, start, stop) daje 80kbps.

czarutek

Postautor: czarutek » 30 paź 2005, o 09:57

Chciałbym się mylić, ale czarno widzę przekaz audio. Na pewno daleko od czasu rzeczywistego.
Ale, upierał się nie będę.
Zajrzyj jeszcze na stronę Atmela, oni robią kilka układów dla DAB.
Radioodbiorniki DAB są już w Anglii całkiem tanie. Może zakupić dwie sztuki i spróbować przerobić na takie dwie hybrydy...?

asterix
-
-
Posty:13
Rejestracja:12 sty 2004, o 20:29

Re: transmisja glosu.... bezprzewodowo

Postautor: asterix » 30 paź 2005, o 11:05

Troche sie obawialem, ze bedzie problem... za prosto to wyglada.

Chcialem to robic cyfrowo, bo nie bede sie musial bawic w układy wysokoczestotliwoœciowe. Biore gotowe moduly na 433 MHz i tyle.

A jak to jest realizowane w tanich aparatach telefonicznych?? Moze ktos ma jakies schematy aparatow telefonicznych bezprzewodowych lub wie jakiego rodzaju uklady sa stosowane....

pozdrawiam
asterix

czarutek

Postautor: czarutek » 30 paź 2005, o 11:21

Transmisja jest analogowa.

a_antoniak
-
-
Posty:651
Rejestracja:13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja:Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 30 paź 2005, o 18:00

W DECT-ach z tego co wiem jest cyfrowa

http://en.wikipedia.org/wiki/DECT

czarutek

Postautor: czarutek » 30 paź 2005, o 19:18

Póki co amatorski DAB raczej nie na nasze kieszenie. Nie ma elementów itd. Sam w swoim czasie intensywnie to wertowałem, bo robię "audio link" i... Jak na razie zostałem przy standardowej FM.

tomek_j
-
-
Posty:264
Rejestracja:14 sty 2004, o 09:06

Re: transmisja glosu.... bezprzewodowo

Postautor: tomek_j » 31 paź 2005, o 11:49

Troche sie obawialem, ze bedzie problem... za prosto to wyglada.

Chcialem to robic cyfrowo, bo nie bede sie musial bawic w układy..... .
Hm....no to policzmy
1.próbkowanie 8bitowe
2. przesyłanie mowy- ograniczamy ( jak to juz inna sprawa) pamo do 3kHz
3. próbkowanie....powiedzmy bezpiecznie z czestotliwością 7kHz
co daje 7000 próbek 8 bitowych na sekunde, czyli 56000 "gołych" bitów na sekune do przesłania. Oczywście gołych sie da przesłac, bo trzeba to ubrac w jakieś ramki, bloki synchronizacji itp.... no moze sie uda 60....65kb/s.
Powstaje pytanie jak PROSTO bezprzewodowo chcesz zrobic transmisje o takich przepływnościch? Cyfrowa konwersja nie zwalnia tez od stosowania bloków w.cz. Pozwala przy troche zaawansowanych technikach wykorzystac znacznie lepiej czestotliwosci niz realizacje analogowe. Techniki DSP sa dobre, a le przynajmiej na razie nie sa proste.
Aha....wiem ze AVRek jest dobry na wszsytko, ale czy sprawdzileś czy jego ADC jest w stanie konwertować z takimi czestotliwościami? Ja nie wiem bo nie używam

a_antoniak
-
-
Posty:651
Rejestracja:13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja:Krasnystaw
Kontaktowanie:

Re: transmisja glosu.... bezprzewodowo

Postautor: a_antoniak » 31 paź 2005, o 14:44

Aha....wiem ze AVRek jest dobry na wszsytko, ale czy sprawdzileś czy jego ADC jest w stanie konwertować z takimi czestotliwościami? Ja nie wiem bo nie używam
7000 sampli na sekunde wyciagnie mimo calej negatywnej propagandy :D.

czarutek

Postautor: czarutek » 31 paź 2005, o 15:23

Podaj dostępny nadajnik i odbiornik, który to prześle w czasie bliskim rzeczywistemu.

a_antoniak
-
-
Posty:651
Rejestracja:13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja:Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 31 paź 2005, o 15:31

Podaj dostępny nadajnik i odbiornik, który to prześle w czasie bliskim rzeczywistemu.
Kto ma podać? Ja? A czy ja coś o nadajniku traktowałem... hmmm... hmmmm

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości