Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Pomocy.Zablokowany Attiny13

Stefan_25
-
-
Posty:29
Rejestracja:9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:
Pomocy.Zablokowany Attiny13

Postautor: Stefan_25 » 10 wrz 2005, o 14:51

Witam.Mam problem z maleńkim Attiny13,otóż chciałem zeby uP kożystał z zewnętrzengo kwarcu a nie jak jest ustawiony orginalnie czyli wewnętrzny oscylator na 1MHz.Zmieniłem komórke FuseBit DCB ze stanu 1010 na .... własnie niewiem jaką i tymsamym straił kontakt z programatorem.Czy jest jakaś szansa a jsli tak to jaka zeby go przywrócić do życia ??.

Dziękuje

Stefan

skorpik
-
-
Posty:10
Rejestracja:26 lut 2005, o 17:47
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: skorpik » 10 wrz 2005, o 21:09

Musisz poszukać programatora wysokonapięciowego. Poczytaj sekcje "High-voltage Serial
Programming" w karcie katalogowej.

Czajnik
-
-
Posty:264
Rejestracja:17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 11 wrz 2005, o 08:37

Jeszcze jest jedna opcja... podaj na wejscie ( które to sprawdz w katalogu ) sygnał zegarowy i sprawdz czy nei wstanie

czarutek

Postautor: czarutek » 11 wrz 2005, o 09:31

Jeśli to faktycznie ATtiny13, to troszkę dziwne, że chciałeś go taktować kwarcem, bo przecież on tego nie zrobi. Można go taktować z zewnątrz, ale generatorem pod pinem CLKI. Wtedy CKSEL fuses ma być 00.
Wbijając tam 'coś co wbiłeś' prawdopodobnie zablokowałeś SPI, dlatego znikł kontakt z programatorem po SPI...
Moim zdaniem sposób Czajnika zadziała, jeśli CKSEL ustawiłeś przypadkiem na 00. Jeśli nie ruszy, to wtedy jak pisze Skorpik, trzeba się tam dostać nie przez SPI, tylko przez HVSP.
Jeśli warto poświęcić znaczek pocztowy przyślij mi go, mam czym to załatwić.

Stefan_25
-
-
Posty:29
Rejestracja:9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 11 wrz 2005, o 12:56

Witam Panowie.Jest na 100% zmienione FuseBit DCBA 1010 / RC Osc.9.6 MHz Start-Up:14CK+64ms na niewiem jaki tylko tyle,potem sie łacznośc urwała więc się pytam jak to można przywrócić,żadne wysyłaenie niema sensu dlatego ze sam uP kosztuje w rejonie 5zł to jak to mam wysyłać to kupie sobie nowy i wiem że będzie działał.

Pozdrawiam

Stefan

ROM
-
-
Posty:295
Rejestracja:5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja:Poznań

Postautor: ROM » 11 wrz 2005, o 20:47

... to kupie sobie nowy i wiem że będzie działał.
No tak, i znowu zmienię fusa, i nie podłączę generatora zewnętrznego, i znowu sobie nie będzie działał :).

Stefan_25
-
-
Posty:29
Rejestracja:9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 11 wrz 2005, o 21:54

Witam ponownie,jak dobrze rozumię zasade działania forum to jest to miejsce gdzie ludzie wymieniają sie doświadczeniami a jesli jest problem to pomogą go rozwiązać chyba że się myle,ale w moim przypadku układ kosztuje około 5zł i zablokowałem go,bo przestawiłem FusaBit wiec powinienem wysłać go do kolegi który oferuje się ze go odblokuje i będe miał sprawny.To teraz się zastanawiam jaka wtym logika ? skoro dalej niebęde wiedział jak to zrobić i nawet jak kolejny raz zablokuje to znów go gdzieś wyśle i znów dostane sprawny.Ja sie zgadzam że wiedza kosztuje ale chyba niemusze nabijać kabzy poczcie czy innej firmie kurierskiej która ten układ dostarczy temu "komyś" by tą wiedze nabyć bo "klient" który mi dostarczy paczke niepowie jak to zrobić i co było ztym nietak,naco powinienem uwarzać,a jak to zrobie poraz kolejny jak to odwrócić.Moze się myle i moje myslenie jest złe,więc moze któryś z kolegów mnie oświeci ,że źle mysle i napisze zeby niezakładać żadnych postów na forum typu "jak to naprawić bo zepsułem" tylko "zablokowałem układ,kto mi go naprawi w rozsądnych pieniądzach".Przepraszam jesli kogokolwiek na tym Forum uraziłem pisząc taki tekst.

Pozdrawiam

Stefan

czarutek

Postautor: czarutek » 12 wrz 2005, o 06:30

Stefan, to nie żadna tajemnica, tylko po prostu wszystkich szczegółów nie znam. Tak bardzo się w nie nie zagłębiam. Mam programator i program. ATtiny włożę w programator, wykonam niezbędne dla niego połączenia, a program pokaże mi całą zawartość ATtiny oraz poustawia w nim co zechcemy. Reszta to tylko moje domysły, że jeśli zablokowany jest SPI (Serial 5V Programming Interface), to aby znów działał Twój programator ISP (In-System Programming, jak się domyślam) po interfejsie SPI (str.107 noty), to inny programator musi go teraz włączyć po HVSP (High Voltage 12V Serial Programming). I musi to zrobić zgodnie z protokołem HVSP z noty ATtiny13, str.111.
Czyli Skorpik mówi dobrze. Musisz znaleźć programator HVSP i program, który to załatwi z PC-ta zgodnie z protokołem. Przecież robienie takiego programatora i pisanie programu ma chyba w tej chwili sens najmniejszy.
A jakim programatorem i programem przestawiłeś te bity?

P.S.1) A sczegóły tego, co się prawdopodobnie odbyło, są na str.103 w tabeli 44, note 4 - moim zdaniem zablokowałeś RESET (RSTDISBL=0), który dla SPI/ISP jest niezbędny (nie może być portem PB5, chyba - tak jest w Tiny12).
Bo nie mogę się doczytać, żeby oba bity CKSEL miały wpływ na SPI. A to by znaczyło, że Czajnik ma rację i przy zewnętrznym taktowaniu na CLKI, procek i SPI działają.
P.S.2) Znalazłem coś jeszcze:
Załączniki
#1.jpg

Stefan_25
-
-
Posty:29
Rejestracja:9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 12 wrz 2005, o 18:47

Witam.Jak pisałem kikla postów wyżej przestawiłem tylko jeden FuseBit DCBA,jest to odpowiedzialne za taktowanie tegoż uP albo zewnętrznym obwodem RC lub wewnętrznym oscylatorem.Problem polegał natym ze niewiedziałem na jaki to przestawiłem ale jak napisałem wcześniej "Problem polegał".Znalazłem schemat programatra HVSP i juz mam działający ATTiny13.Układ jest bardzo prosty i nietreba robić jakiegoś patentowego urządzenia by naprawić błąd.Tak więc POZDRAWIAM WSZYSTKICH,dziękuje za chęci i pomoc.Uważam ze temat "Zablokowanego ATTiny13" można uznać za zamknięty.

PS.
Szyna ISP była aktywna :)

Pozdrawiam

Stefan

ROM
-
-
Posty:295
Rejestracja:5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja:Poznań

Postautor: ROM » 12 wrz 2005, o 20:30

No i wreszcie prawidłowe podejście do wcześniej udzielonych porad.Troszkę zimnej wody się przydało :).
Czarutek już wcześniej napisał, co należało zrobić:
Można go taktować z zewnątrz, ale generatorem pod pinem CLKI

Stefan_25
-
-
Posty:29
Rejestracja:9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 12 wrz 2005, o 20:48

Cytat:

No i wreszcie prawidłowe podejście do wcześniej udzielonych porad.Troszkę zimnej wody się przydało .
Czarutek już wcześniej napisał, co należało zrobić:

Witam ROM.To powiec mi poco jest forum ?? Najmniej wniosłeś do tego tematu

Cytat:

No tak, i znowu zmienię fusa, i nie podłączę generatora zewnętrznego, i znowu sobie nie będzie działał .

Nierozumie poco sie wogle udzielać skoro niema zadnej z Twojej strony odpowiedzi a juz tymbardziej pomocy.Ja zanalazłem alternatywe dla siebie by nienabijać kasy Poczcie tylko kupić nowy układ.Ale widze że Ty jesteś innego zdania "Trzeba pomysleć a rozwiązanie się znajdzie" To lepiej wyłączyć komputer i odciąć internet bo poco pisać na forum pytanie jak dostane odpowiedz taką ja np. od Ciebie.Owszem że Czarutek pisał ale ja jako laik moge tego nierozumieć a mam do tego prawo.Wiec jesli ktoś się natym zna to mysle ze jesli chce zabrać głos na forum to niech się podzieli swoją wiedzą a nie pisze tego typu bzdur.

To tak jak ja bym niemiał bladego pojęcia o jakiejś tam sprawie ale zabieram głos,generalnie temu komuś to niepomoże a jak już mu sie uda to wtedy napisze "No widzisz i udało Ci się" hehe :-) a jak bym mógł to bym jeszcze dodał "I to bez pomocy forum" i poco to forum jest ?? poto aby napisac mam problem !! ale go rozwiązałem :-)

Przepraszam jesli kogokolwiek na tym Forum uraziłem pisząc taki tekst poraz kolejny ale chyba widać jak się ma sprawa.

Pozdrawiam

Stefan

czarutek

Postautor: czarutek » 12 wrz 2005, o 21:05

... przestawiłem tylko jeden FuseBit DCBA,jest to odpowiedzialne za taktowanie tegoż uP albo zewnętrznym obwodem RC lub wewnętrznym oscylatorem ...
Czy to jest na pewno ATtiny13?

P.S. Moim zdaniem cała ta nitka jest bardzo pouczająca i potrzebna.

Stefan_25
-
-
Posty:29
Rejestracja:9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 13 wrz 2005, o 09:58

Witam.

Jest to ATtiny13 na 100% a czy ta "nitka" jest potrzebna i pouczająca,niewiem poza paroma wypowiedziami to reszta niemiała sensu i niebyła wżaden sposób powiązana z problemem jaki miałem,natomiast tutaj temat się wałkuje i wałkuje a konkretów jest brak.
Wyobraźmy sobie ze problem będzie miał totalny laik chcący chociaż troszke poznać technike mikroprocesorową,nich do rozmowy dołączy jeszcze kolega ROM lub inni o podobnym zadaniu i napiszą sowje odpowiedzi,czy ten "ktoś" będzie mądrzejszy ? Podejżewam ze nie i zrezygnuje z problemu,pójdzie inną dorgą podobnie jak ja chciałem to zrobić.Kupił bym nowy układ i problem by znikną a póki co niewiedząc jak usunąć błąd jaki zorbiłem miałbym sprawny uP.

Pozdrawiam

Stefan

czarutek

Postautor: czarutek » 13 wrz 2005, o 10:06

Witam.
Docinki też bywają potrzebne, mobilizują np. do przestudiowania noty.
Nie wiem, przewertowałem notę ATtiny13 i niewiele mi się zgadza z Twoimi opisami zjawiska i problemu.
Pozdrawiam.

Stefan_25
-
-
Posty:29
Rejestracja:9 wrz 2005, o 16:34
Lokalizacja:Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan_25 » 13 wrz 2005, o 10:42

Witam ponownie.

Docinki tak owszem mobilizują.Dlatego od dziś będe sie starał korzystać z noty katalogowej niż zadawać pytania.

PS.
Nota katalogowa to jest nota,ja również ją przewertowałęm zresztą ma ona tylko pare stron (18).Więcej się dowiemy na stronie Atmel'a w Erratach niż w notach.A to ze się niezgadza to co pisze z notą katalogową owszem.Taką informacje podaje programator w BASCOM AVR,że FuseBit DCBA odpowiada za taktowanie uP.
Atmel pisze swoje a BASCOM swoje.

Pozdrawiam

Stefan

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości