Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Problem z ukladem AVT - 854

czopas
-
-
Posty:3
Rejestracja:18 maja 2005, o 20:44
Lokalizacja:Gdynia
Problem z ukladem AVT - 854

Postautor: czopas » 18 maja 2005, o 20:51

Witam,
moje pytanie jest nastepujace. Mam zlozony uklad o numerze podanym w temacie pracy. Wszystko wyglada ladnie pieknie i po podlaczeniu zasilania wyswietlacz LCD zapelnia sie calkowicie. Zarowno bez jak i z procesorem uklad zachowuje sie tak samo.

Procesor 8051 zostal poprawnie zaprogramowany i sprawdzony za pomoca symulatora. Takze tam bledu nie moge szukac. Posiadamy 3 takie uklady gdyz sa to nasze prace dyplomowe. W kazdej jest ten sam problem. Po podlaczeniu "skrosowanego" kabla poprzez lacze szeregowe i wysylaniu programu (z orginalnie dostarczonego BASCOMA) wywala komunikat : "timeout"

Probowalismy juz zmieniac predkosci przesylania danych, zmiany czestotliwosci kwarcu i chyba wszystko co mozna bylo zrobic. Po skontaktowaniu sie z serwisem Elektroiki Praktycznej uslyszelismy ze problem nie lezy po stronie technicznej(czyli zmontowania ukladu) tylko po softwarowej. Wychodzi na to ze blad jest gdzies podczas przesylania programu do procesora.

Ale tutaj nasze pomysly sie skonczyly i prosilbym o bardzo szybki i pilny kontakt w tej sprawie gdyz nasza praca musi byc juz niedlugo oddana naszemu promotorowi.

Dodatkowo umieszczam zdjecia strony przedniej i tylnej ukladu AVT - 854. Oto ona:
http://cert-clan.com/keekee/upload/bascom-zdjecia.rar

Czekam niecierpliwie na jakas odpowiedz. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 19 maja 2005, o 01:22

:) Ten kit to rodzaj klockow lego. To znaczy ze na plytce sa wszystkie klocki ale nie ulozone w zadny uklad (tak jakbyscie mieli klocki lego rozlorzone na podlodze kazdy osobno) i aby ulorzyc jakis uklad (zamek czy samochod) musicie je odpowiednio ze soba polaczyc za pomoca przewodow. To ze podlaczyliscie plytke do PC przez port szeregowy nie znaczy ze uklad jest juz podlaczony. Nalezy rowniez wyprowadzenia TXD i RXD rowniez skrosowac z procesorem. I dopiero wtedy mozecie nawiazac komunikacje. Pisze o tym bo z info jakie podaliscie takie wysnulem wnioski. Aby wam pomoc musicie podac jaki macie procesor (kwarc) i jak jest zkrosowany kit. :wink:
:D

BTW. Na stronie :arrow: radzia znajdziecie proste programiki ktorymi mozecie przetestowac wasz dobrze skrosowany uklad :idea:

Awatar użytkownika
KeeKee
-
-
Posty:9
Rejestracja:19 maja 2005, o 08:46
Lokalizacja:Gdynia, Poland
Kontaktowanie:

Postautor: KeeKee » 19 maja 2005, o 09:13

Nalezy rowniez wyprowadzenia TXD i RXD rowniez skrosowac z procesorem. I dopiero wtedy mozecie nawiazac komunikacje. Pisze o tym bo z info jakie podaliscie takie wysnulem wnioski.
Aby wam pomoc musicie podac jaki macie procesor (kwarc) i jak jest zkrosowany kit. :wink:
Kwarc - 110592MHz
Kabel rs232 (układ->pc):

Kod: Zaznacz cały

RXD (2) -> TXD (3) TXD (3) -> RXD (2) DTR (4) -> DSR (6) GND (5) -> GND (5) DSR (6) -> DTR (4) RTS (7) -> CTS (8) CTS (8) -> RTS (7)
Jeżeli dobrze Ciebie zrozumiałem to pytasz się o ten fragment:
Obrazek
Powyższy schemat bez opisu dla rs232 -> Połączenie PC-AVT854 poprzez rs232
Wyprowadzenia procesora możesz podejrzeć sobie tutaj -> Wyprowadzenia AT89c2051
Cały schemat kitu AVT 854 znajdziesz tutaj -> Schemat kitu AVT854

Jak wiesz co to może być to daj znać, z góry dziękujemy.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 19 maja 2005, o 14:31

:) to co mi podales jest juz polaczone. To o co ja pytalem to jest jak sa polaczone wyjcia ukladu 232 i procesora

Kod: Zaznacz cały

uklad IC8 (232) IC7 At89C2051 pin 12 (RxD) => pin 2 (P3.0) RXD pin 11 (TxD) <= pin 3 (P3.1) TXD
bo bez tego nie ma prawa dzialac oraz ustawienie J9 ma byc na '51 czyli podpiete pod plus :wink:
:D

Awatar użytkownika
KeeKee
-
-
Posty:9
Rejestracja:19 maja 2005, o 08:46
Lokalizacja:Gdynia, Poland
Kontaktowanie:

Postautor: KeeKee » 19 maja 2005, o 15:45

J9 było i jest ustawione na '51

Teraz rozumiem do czego zmierzasz!
Obrazek
Sprawdziłem ścieżki i one nie są połączone. Jak wrócę do domu to podłączę i sprawdzę.
Dzięki, wieczorem dam znać czy się udało!

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 19 maja 2005, o 16:02

:) Tak dokladnie o to chodzi ale nie nalezy laczyc pod spodem tylko tak samo jak jest podlaczany LCD czyli uzywajac przewodow do krosowania (to jest cala idea tego kitu uniwersalny i wrazie potrzeby szybka zmiana bez uzywania lutownicy - noweczesny pajak a specjalistka od nich jest tasza ktora sie gdzies zapodziala) :wink:
:D

Awatar użytkownika
KeeKee
-
-
Posty:9
Rejestracja:19 maja 2005, o 08:46
Lokalizacja:Gdynia, Poland
Kontaktowanie:

Postautor: KeeKee » 19 maja 2005, o 16:36

:) Tak dokladnie o to chodzi ale nie nalezy laczyc pod spodem tylko tak samo jak jest podlaczany LCD czyli uzywajac przewodow do krosowania (to jest cala idea tego kitu uniwersalny i wrazie potrzeby szybka zmiana bez uzywania lutownicy - noweczesny pajak a specjalistka od nich jest tasza ktora sie gdzies zapodziala) :wink:
Naturalnie połączyłem przewodami, lecz moim oczom ukazał się teraz taki błąd.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 20 maja 2005, o 09:37

:) W Options w zakladce Programmer wybierz PG302 lub PG2051. W Communication COM1, 9600, Non, 8, 1. Sprawdz czy na pewno podlaczyles sie pod port Com1. A jesli jest zajety to zmien na inny :wink:
:D

zolax
-
-
Posty:9
Rejestracja:29 gru 2003, o 21:22

Postautor: zolax » 23 maja 2005, o 18:20

Czesc
1. Prosze o utwierdzenie mnie w przekonaniu ze nie chcecie programowac ukladu poprzez uart. (troche nieczytelny dla mnie ten opis problemu)
2. Nozka RW od LCD powinna byc podlaczona z masa.
3. Potencjometr przy LCD trzeba odpowiednio ustawic.

Mam ten sam uklad juz pare lat i wszystko ladnie dziala. Jesli dodanie RW do masy ani ruszanie potencjometrem nic nie da to bedziemy dalej sie zastanawiac.

Awatar użytkownika
KeeKee
-
-
Posty:9
Rejestracja:19 maja 2005, o 08:46
Lokalizacja:Gdynia, Poland
Kontaktowanie:

Postautor: KeeKee » 24 maja 2005, o 04:11

1. Prosze o utwierdzenie mnie w przekonaniu ze nie chcecie programowac ukladu poprzez uart. (troche nieczytelny dla mnie ten opis problemu)
Troche jest chaotyczny ten temat, wiem o tym :-)
Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z UART. Moglbys troszeczke jasniej?
2. Nozka RW od LCD powinna byc podlaczona z masa.
Jakim prawem? Przeciez LCD ma swoja wlasna mase.
Schemat ukladu Masa jest calkiem po lewej stronie [obok napisu CON10] idzie na sama gore, az do wyprowadzen dla LCD. Masa jest calkiem po lewej stronie na wyswietlaczu [czyli poprawej jak sie patrzy na LCD od dolu]. Jezeli sie myle, to mnie popraw.
3. Potencjometr przy LCD trzeba odpowiednio ustawic.
Potencjometr przy LCD poszedl na "pierwszy ogien" przy pierwszym podlaczeniu ukladu do zasilania.
Mam ten sam uklad juz pare lat i wszystko ladnie dziala. Jesli dodanie RW do masy ani ruszanie potencjometrem nic nie da to bedziemy dalej sie zastanawiac.
A masz moze jakis szczegolowy opis co podlaczyc? Przeszukalem juz chyba wszystkie numery EP, ale jedyne co znalazlem to w EP 03/2000 - opis "poskladania" ukladu.

zolax
-
-
Posty:9
Rejestracja:29 gru 2003, o 21:22

Postautor: zolax » 24 maja 2005, o 11:28

Hej
Tak masa to to wyprowadzenie lcd ktorego pole lutownicze jest kwadracikiem. A co do RW to nie fizjonomuj :> tylko podlacz. Na mojej plytce jak tego nie zrobie to lcd nie dziala.

PS. Looknij sobie na to http://www.phys.uni.torun.pl/~ptarg/lab ... LCD_pt.pdf . Tam na przebiegach widac ze do zapisu RW musi byc 0.

Awatar użytkownika
KeeKee
-
-
Posty:9
Rejestracja:19 maja 2005, o 08:46
Lokalizacja:Gdynia, Poland
Kontaktowanie:

Postautor: KeeKee » 24 maja 2005, o 14:16

PS. Looknij sobie na to http://www.phys.uni.torun.pl/~ptarg/lab ... LCD_pt.pdf . Tam na przebiegach widac ze do zapisu RW musi byc 0.
Ja mam WC1602A, ale z tego co pamietam to jest to HD44780, wiec zgodnie z tym opisem wypadaloby podlaczyc RW pod mase ;-)
Dzieki, sprawdze to.

Napisz moze co podlaczasz kabelkami (co do czego), moze cos nie mam podlaczone.
U mnie jest obecnie podlaczone tak:

Kod: Zaznacz cały

wyswietlacz LCD: RS - P1.2 EN - P1.3 D4 - P1.4 D5 - P1.5 D6 - P1.6 D7 - P1.7 oraz komunikacja: RXD - P3.0 TXD - P3.1

zolax
-
-
Posty:9
Rejestracja:29 gru 2003, o 21:22

Postautor: zolax » 24 maja 2005, o 16:08

To powinno wystarczyc.

Awatar użytkownika
KeeKee
-
-
Posty:9
Rejestracja:19 maja 2005, o 08:46
Lokalizacja:Gdynia, Poland
Kontaktowanie:

Postautor: KeeKee » 24 maja 2005, o 19:12

To powinno wystarczyc.
W takim razie obawiam sie uszkodzenia jakiegos elementu :/
Caly czas [nawet z RW na masie] wywala mi taki BŁĄD

zolax
-
-
Posty:9
Rejestracja:29 gru 2003, o 21:22

Postautor: zolax » 24 maja 2005, o 20:22

RW jest tylko zeby dzialal LCD, to nie ma nic wspolnego z uartem. Radzil bym na poczatek sprawdzic czy dziala LCD "cos". I moze sprobuj zmienic transmisje na 9600.

Awatar użytkownika
KeeKee
-
-
Posty:9
Rejestracja:19 maja 2005, o 08:46
Lokalizacja:Gdynia, Poland
Kontaktowanie:

Postautor: KeeKee » 26 maja 2005, o 07:38

RW jest tylko zeby dzialal LCD, to nie ma nic wspolnego z uartem. Radzil bym na poczatek sprawdzic czy dziala LCD "cos". I moze sprobuj zmienic transmisje na 9600.
Podłączyłem RW (a później jeszcze z D0-D3) na masę, lecz nadal nic się nie dzieje. Próbowałem także zapalić diody i wyświetlacze 7-segmentowe, ale to mi wygląda na jakiś błąd w komunikacji... nie wiem...
Transmisja... jest, ale nic się nie dzieje, nie wyświetla.

Z jednej strony to jest dziwne... na Win98 miałem napis "Sending reset" i nic więcej się nie działo, a w WinXP pokazuje mi się "Transmitting file...". Czym to jest spowodowane?
P.S. Na Win98 nie miałem podłączonej masy na RW, ale to raczej nie ma na to wpływu.

czopas
-
-
Posty:3
Rejestracja:18 maja 2005, o 20:44
Lokalizacja:Gdynia

Postautor: czopas » 30 maja 2005, o 13:31

Witam,

ja dzis poskladalem swojego Bascoma do kupy. Porobilem wszystkie polecenia ktore zawarliscie w postach wyzej i ...

No wlasnie wywala take cos : tutaj

Zaskoczylo mnie od razu pojawienie sie po odpaleniu terminala : "init to low baudrate" no ale dobra dalem sobie spokoj. Wkurzyl mnie jednak odwieczny Time Out ...

Ja juz nie wiem co tutaj jest nie tak. Mase wzialem ze zworki ktora daje podswietlenie LCD (ktorego w naszym zestawie nie ma). Nie wiem co jest. Programmer zmieniony i przy jednym jak i drugim jest to samo.

Mam jeszcze pare zdjec takze rzuccie okiem na nie ...

Image 1

Image 2

Image 3

Pliss pozmozcie !

[ Dodano: 30-05-2005, 14:23 ]
Jednak cos sie ruszylo. Z niewiadomych mi przyczyn po resecie na ekranie LCD pojawil sie napis MIKROPROCESOR ble ble czyli tekst na ktory zostal zaprogramowany procek.

Nie zmienilo to rowniez faktu iz programy przesylane nie zmieniaja nic a na LCD ciagle porusza sie ten napis. Nawet po wcisnieciu RESET wyswietlanie odbywa sie od poczatku.

Po zmianie w sekcji OPTIONS i MONITOR z Altair na HEX MON podczas uploadowania programu pojawia sie transmiter i wskaznik postepu. Na ekranie terminalu rowniez wczytywana jest zawartosc procesora czyli ten smieszny napis MIKROPROCESOR...

Co teraz ?

Awatar użytkownika
KeeKee
-
-
Posty:9
Rejestracja:19 maja 2005, o 08:46
Lokalizacja:Gdynia, Poland
Kontaktowanie:

Postautor: KeeKee » 1 cze 2005, o 13:48

Mógłby ktoś z Was napisać jak powinna wyglądać konfiguracja programu BASCOM dla podłączenia PC->RS232 ?
Wszystkie jest niby poprawnie, ale procesora nie da się zaprogramować. Cały czas po próbie przesłania programu poprzez terminal wyświetla się to co było zaprogramowane na 89c2051. Czyli program przesłany nie jest brany pod uwagę... tak jakby w ogóle nie docierał do mikroprocesora.
Macie może jakieś rozwiązanie?

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 1 cze 2005, o 15:10

:) Za nim napiszesz co kolwiek zapoznaj sie z tym :arrow: At89C2051 To powinno Ci rozjasnic sposob programowania tej kostki :wink:
:D

BTW Twoj link do :arrow: At89c2051 obudowa to :no: jest obudowa At89c2051 :idea:

Awatar użytkownika
KeeKee
-
-
Posty:9
Rejestracja:19 maja 2005, o 08:46
Lokalizacja:Gdynia, Poland
Kontaktowanie:

Postautor: KeeKee » 1 cze 2005, o 17:39

:) Za nim napiszesz co kolwiek zapoznaj sie z tym :arrow: At89C2051 To powinno Ci rozjasnic sposob programowania tej kostki :wink:
Dzięki.
Przeczytałem, ale jest tam o programowaniu flasha. A ja chciałbym tylko "uruchomić" program napisany w BASCOMie.
BTW Twoj link do :arrow: At89c2051 obudowa to :no: jest obudowa At89c2051 :idea:
Hmm.. masz rację... to mi bardziej wygląda na jakiegoś ATMega - on chyba miał 28 pinów :/

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości