Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

zupełne podstawy mikrokontrolerów

michalxb
-
-
Posty:167
Rejestracja:11 gru 2004, o 16:03
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:
zupełne podstawy mikrokontrolerów

Postautor: michalxb » 21 maja 2005, o 19:21

Jak w tytule prosze o pomoc odnosnie mikrokontrolerów.
czytałem juz wiele prac na ten temat ale nie bardzo moge zrozumiec podstawe podstaw.
otóz jaki jest schemta postepowania z mirkokontrolewrem.
z tego co rozumiem to zasadniczo chodzi o ty:

1. programowanie mikrokontrolera - wkąłdamy mikrokontroler do podstawki programującej i w programie piszemy kod.

2. wkładamy mikrokontroler do podstawki z układem resetującym i innymi żeczami i włączamy, na wyjścia podłączamy odpowiedznie urządzenia.

tak to wszystko zrozumiałem.
tylko nie bradzo wiem co i jak konkretnie.
gdzie dostac podstawki czy programy i jak sie nazywają.

Interesuje się robotyką i chciałem opanowac mikrokontrolery, chocby w małym stopniu bo narazie wszystko opierało sie na mechanice (to były właściwie takie modele zdalnie sterowane z "bajerami")

Z góry dzięx za pomoc.
pozdrawiam.
Michał M.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2007, o 17:53 przez michalxb, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Re: zupełne podstawy mikrokontrolerów - pomocy!!!!!!!!!!

Postautor: ACeK » 21 maja 2005, o 19:46

... 1. programowanie mikrokontrolera - wkąłdamy mikrokontroler do podstawki programującej i w programie piszemy kod.

2. wkładamy mikrokontroler do podstawki z układem resetującym i innymi żeczami i włączamy, na wyjścia podłączamy odpowiedznie [fade]urządzenia.[/fade]
:) Tak to prawda ale to metoda ze starymi procesorami ktore nie maja ISP (in system programming) ale jesli procesor ma ISP to wcale nie trzeba wyjmowac procesora z plytki w ktorej bedzie pracowal. Uklad z procesorem uzywa przewaznie tych samych ukladow zewnetrznych dlatego przy projektowaniu uzywa sie uniwersalnego uklady prototypowego ktory sluzy do testowania i sprawdzania zalozen naszego projektu. To skraca czas na uruchomienie ukladu i jak jest juz gotowa koncepcja wtedy mozna zaprojektowac ostateczna wersje. Przykladow takich ukladow jest duzo polecam dwa Ci dwa ktore maja swoje opracowanie z ksiazka i gotowymi przykladami. :wink:
:D

:arrow: zl1avr
:arrow: zl2acr
:arrow: zl2prg Sluzy do polaczenia kompa z ukladem jak w linkach wyzej :idea:
Ostatnio zmieniony 21 maja 2005, o 19:51 przez ACeK, łącznie zmieniany 1 raz.

michalxb
-
-
Posty:167
Rejestracja:11 gru 2004, o 16:03
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: michalxb » 21 maja 2005, o 19:51

no tak wszystko fajnie tylko ze ja nie wiem co mam kupic żeby "wystartować".
Bardzo mi zalezy żeby ktoś napisał schemat jak co i czym. z konkretnymi nazwami urządzeń.

Pozdrawiam.
//Michał M.//

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 21 maja 2005, o 19:53

:) Sprawdz te linki co Ci podalem tam jest opis ksiazek i rowniez PDF-y z info i schematami :wink:
:D

Maciek_M
-
-
Posty:20
Rejestracja:14 maja 2003, o 14:08
Lokalizacja:Opole

Postautor: Maciek_M » 21 maja 2005, o 20:26

-> michalxb, jśli chodzi o całkowite podstawy to polecam mikroprocesorową oślą łaczkę w "Elektronice dla Wszystkich", tam po kolei nauczysz się wszystkiego.

michalxb
-
-
Posty:167
Rejestracja:11 gru 2004, o 16:03
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: michalxb » 21 maja 2005, o 20:28

aa bo niesprawdziłem czy linki chodzą :-) sorki

a powiecmy jak najtanszym kosztem moge zaprogramować i urzytkować (w urządzzeniu)mirkokontroler??
konkretniej chodzi mi o rodzine '51
taki właśnie zakupiłem i n atym chce bazować.

Jestem ograniczony kosztami (niestety) i musze sobie radzić najtanszymi sposobami:(
tak więc prosze o jakis opis najtanszych z najtanszych rozwiązań.
przynajmniej na rzeio nie chce kupować wilekiego systemu.

Pozdrawiam.
//Michał M.//

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 21 maja 2005, o 20:47

:) zobacz tez ten link :arrow: radzio tam masz linki o podobnej tematyce. Proponuje Ci od razu przesiasc sie na AVR choc '51 tez nie jest zly. Do programowania obu bedziesz potrzebowal programotor i to mozesz zrobic sam lub kupic tania wersje na allegro :arrow: tani Majac programator mozesz podpiac do niego sama podstawke i z kwarcem i condensatorami (do kwarca) i juz mozesz programowac procesor uniwersalna plytka ma zalete ze nie musisz sie meczyc z lutownica i nie zrobisz wiele bledow w porownaniu z pajeczyna. Na pocztek poczytaj sobie i to Ci naswietli sprawe i jesli masz jakies pytania to dalej sie pytaj tu na forum bez wachania i nie martw sie ze dopiero zaczynasz kazdy kiedys zaczyna i wie jakie sa poczatki :wink:
:D

BTW zapomnialem o tej stronie :arrow: wojtek :idea:

michalxb
-
-
Posty:167
Rejestracja:11 gru 2004, o 16:03
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: michalxb » 21 maja 2005, o 21:06

aha, a czym sie różni 51 od avr??
no i co potrzebuje (zależy mi zeby byly gotowce bo czym wiecej elementów moge spieprzyc tym goprzej,l i nie bede wiedział to urządzenie nawala czy ja cos źle robie)

rozumiem że może byc powiedzmy ten programator: http://allegro.pl/show_item.php?item=52129241

no i jeszcze potrzebuje sam procek: jaki? i czy ma wbudowane żeczy typu zegar, pamięć itp??

program: jaki?

coś jeszcze??

ile nóżek ma avr??

pozdrawiam.
//Michał M.//

[ Dodano: 21-05-2005, 21:08 ]
i jeszcze mam pytanie da sie avr programowac w C??

[ Dodano: 21-05-2005, 21:09 ]
sam sobie odpowiedziałem :da sie :-)

[ Dodano: 21-05-2005, 23:12 ]
odpowiedziałem na to ostatnie pytanie :-)
to tak dla jasności :]

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 21 maja 2005, o 23:23

:arrow: avr i link do strony glownej :arrow: jacek :568:

:) Bardzo upraszczajac to roznica miedzy tymi prockami to taka jak miedzy silnikami 2 i 4 suwowymi. Obydwa napedzaja samochod ale roznica jest w szczegolach (ale sa tez takie co maja zgodnosc pin'ow czyli w ukladzie mozna uzywac zamiennie). 51 jest juz klasykiem i jest bardzo duzo literatury na jego temat zostal opracowany przez intel i jego odmiany produkuje wiele roznych firm. Posiada 2 rejestry a AVR 32. Jest rowniez roznica ile cykli zajmuje wykonanie rozkazu (to wynika z innej koncepcji obu procesorow) Z kolei AVR (RISC) jest produkcja firmy Atmel (ktora rowniez robi 51) i jest to procesor znacznie mlodszy i dzieki temu ma wiele rozwiazan ktorych nie ma 51 i jest latwiejszy w pisaniu oprogramowania i przy tej samej predkosci zegara jest szybszy. Niechce wnikac w szczegoly bo jesli tylko wpiszez temat w :arrow: google lub :arrow: yahoo zostaniesz zasypany informacjami. Sa rozne odmiany obu rodzin i w kazdej rodzinie (prockow) sa procki zamkniete w rozne obudowy moze byc np 8 pin jak rowniez 64 pin. Rowniez jest cala masa oprogramowania ja asemblery, C, Basic i wiele innych sa programy komercyjne ale tez sa darmowe i wersje Demo. Proponuje Ci poczytac te linki i strony co Ci podalem i rowniez na tym forum i zobaczysz ile tego jest a jesli cos bedzie nie jasne to pytaj :wink:
:D

* jest to bardzo uproszczone porownanie i niechce sie wdawac a dyskuje akademickie (to tak na wszelki wypadek mr spider) :wink:

michalxb
-
-
Posty:167
Rejestracja:11 gru 2004, o 16:03
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: michalxb » 22 maja 2005, o 11:56

czyli z tego co rozumiem, aby zaprogramowac mikrokontroler avr i uzyc go w jakimś urządzeniu (powiecmy gdy wcisne przycisk podłączony do mikrokontrolera to on zadecyudje ze ma zapalic diode równierz do niego podłąćzoną) musze zrobic tak:
mikorkontroler (avr, skoro jest nowszy, lepszy)wkłądam w podstawke z allegro (link jest w poście wyżej) w programie powiezmy c pisze odpowiedznią procedurkę potem wyjmuje go z tej podstawki i wkłądam w płytkę (na której jest zasilanie, obwód resetujący i chyba to wszystko) podłączam peryferia ( w tym przypadku przycisk i diode) i uruchamiam.
dobrze rozumuje??
tylko jak powinno wyglądać takie urządzenie?? (najlepiej schemat) no bo nie bardzo wiem co w nim powinno byc)..

Pozdrawiam.
//Michał M.//[/u]

[ Dodano: 22-05-2005, 12:09 ]
a moze mozecie polecic jakies książki o avr?? było by chyba najlepiej sobie przeczytac taką lekture i tak wszystko od podstaw

a_antoniak
-
-
Posty:651
Rejestracja:13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja:Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 22 maja 2005, o 15:44

Wpisz w googlach "avr książka" - masz ksiazki po polsku, a w nich schematy programatorow, podstawy itp. Trzeba troche wysilic sie samemu.

Najpopularniejszy programator AVR-ow to stk200/300. Schemat jest chocby w helpie do Bascoma i - przede wszystkim - w Internecie.

Poszukaj tez na tym forum informacji o AVR.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 22 maja 2005, o 16:52

:) Jestes troszke leniwy bo jakbys dobrze przejrzal w moim pierwszym poscie linki to bys wiedzial juz o dwuch ksiazkach na temat AVR :idea:
O programatorze ISP mozesz sobie poczytac u naszej gwiazdy w jej nowym domku :arrow: tasza tam rowniez jest info o soft (C)
Teraz majac taki programator jestes w stanie zaprogramowac kazdy procesor ktory ma ISP.
W poprzednich postach zadales pytanie na temat programowania i troche pomieszales wiec teraz sprobuje to jeszcze raz wytlumaczyc.
Zeby zaprogramowac procek majac juz programator wystarczy miec podstawke do ktorej mozna wlozyc procek zasilanie oraz kwarc z kondensatorami wersja minimum.
Druga opcja to masz swoj gotowy uklad pracy (plytka) w ktorym pracuje dany procek i teraz podlaczajac programator przez ISP programujesz ten procek bez koniecznosci wyciagania go z ukladu pracy (to jest wlasnie idea programowania w systemie).
Trzecia opcja jesli nie masz gotowego ukladu pracy i probujesz cos zaprojektowac to najleprzym rozwiazaniem jest uzycie gotowej plytki testowej w ktorej mozesz dowolnie zmieniac polaczenia i wykorzystywac tylko te uklady ktore Cie interesuja. Przyklady wlasnie takich plytek masz w pierwszym poscie w linkach o ksiazkach (bo ksiazki sa napisane w ten sposob ze opisuja co i jak podlaczac na plytce testowej skonstulowanej specjalnie dla testow z ksiazki) Prosze poczytaj sobie to co Ci podalem uwaznie w kazdym poscie i rowniez te wiadomosci co sa w linkach i wtedy wyszystko Ci sie rozjasni bo z elektronika jest tak ze musisz sie sam nauczyc bo inaczej nic z tego nie wyjdzie :wink:
:D

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty:456
Rejestracja:17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 23 maja 2005, o 12:05

dokładnie jak pisze ACeK...
obklikaj dokładnie podane linki, tam jest wszystko, tylko trzeba to sobie w głowie poskładać...

schemat minimalistycznego "starter-kita" z dwoma ledami i buttonem kiedyś wystawiałam na sieć - quick.pdf - ale coś znikł :(, postaram się aby wrócił.
i jest: schemat & program

najprostszy układ możesz zmontować na kawałku uniwersalki: podstawka dip20, procek (90s2313), dwa kond. 33pF + kwrac i led z rezystorem. do migania jak znalazł...

a jak nie jesteś pewien, czy '51 czy AVR to może popatrz też na procki maxim/dallas
DS89C4xx, owe możesz sobie zamówić jako sample, układ MAX232 też,
te cudaki programuje się w systemie ale via port szeregowy, linki do softu i schematów masz na stronkach:
http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/4078
do tego pasuje kompilator uC51 (http://www.wickenhaeuser.com)
Ostatnio zmieniony 24 maja 2005, o 07:15 przez tasza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty:868
Rejestracja:21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 23 maja 2005, o 19:28

no tak wszystko fajnie tylko ze ja nie wiem co mam kupic żeby "wystartować".
Bardzo mi zalezy żeby ktoś napisał schemat jak co i czym. z konkretnymi nazwami urządzeń.

Pozdrawiam.
//Michał M.//
Zerknij tez tu http://www.elektronika.qs.pl/mikroprocesory.html opisałem tam swoje pierwsze kroki w mikrokontrolerach :)

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości