Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Uniwersalny obwód wejsciowy do pomiary temp

dizzy81
-
-
Posty:4
Rejestracja:23 sty 2005, o 13:55
Lokalizacja:Kraków
Uniwersalny obwód wejsciowy do pomiary temp

Postautor: dizzy81 » 5 kwie 2005, o 11:37

Cześć

Jako temat projektu z elektronnicznych urządzeń sterowania dostałem coś takiego:
Zaprojektować uniwersalny obwód wejściowy do pomiaru temperatury za pomocą czujnika typu k(termopara), który na wyjściu daje napięcie od 0 do +5V.

Na początku trzeba (tu cytat) w jakis sposób zrobić różnice między gorącym a zimnym koncem(są podobno do tego gotowe scalaki, a jak nie to trzeba to jakos szczegolnie podłączyć do wzmacniacza). No i potem trzeba zając się tym napięciem wyjściwoym.

Jeśli ktoś by się bardziej orientował w temacie, to prosze o pomoc, to znaczy gdzie szukac lub w punktach co należy po koleji zrobic w takim układzie. Dodam ze nie jest to praktyczne wykonanie, a projekt na papierze symulowany w Spice.

Luki
-
-
Posty:15
Rejestracja:22 lip 2004, o 18:39

Postautor: Luki » 5 kwie 2005, o 19:39

Kiedyś robiłem taki sterownik. Sam przetwornik sobie zamówiłem na określoną termoparę i typ wyjścia(napięciowe 0 - 5 V )linearyzacja, separacja galwaniczna. Sam sterownik był na atmega8535, ma on wbudowany ADC. Odczytywał temperaturę, sterował grzałkami, wentylatorami i odmierzał różne czasy.
Wszystko fajnie działa, minus to to że ten przetwornik kosztował jakieś 300 zł. Wtedy kupiłem gotowy bo niechciało mi się robić

Ostatnio znalazłem tańsze rozwiązanie. Mały scalak który jest dedykowany do termopar
zobacz na stronkę uniprod.com.pl pod przetworniki A/C
Jak będę miał czas to spróbuję zrobić sterownik na tym układziku.

dizzy81
-
-
Posty:4
Rejestracja:23 sty 2005, o 13:55
Lokalizacja:Kraków

Postautor: dizzy81 » 10 kwie 2005, o 14:34

Znalazłem w sieci cos takiego:

http://www.analog.com/en/prod/0,2877,7B27,00.html

Teraz zapytuje sie czy dobrze trafilem i czy ten układ bedzie sie nadawał do mojego czujnika temperatury, poza tym czy podłacza sie to bezposrednio czy prze jakies układy dopasowujące?A jakby chciał to tradycyjnie zaprojektowac taki układ to od czego zacząć?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 37 gości