Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

DSM-51, czyli 8051 i zewnetrzny EPROM 32kB (Do AVR)

rozrabiak
-
-
Posty:18
Rejestracja:14 gru 2004, o 12:04
Lokalizacja:Opole
DSM-51, czyli 8051 i zewnetrzny EPROM 32kB (Do AVR)

Postautor: rozrabiak » 26 sty 2005, o 10:01

Witam.
W szkole mialem pracownie z mikrokontrolerow na module DSM-51. Jest tam 8051, ale ciekawostka: ma on podlaczony zewnetrzny EPROM 32kB, w ktorym sa zapisane programy (procedury). Skad to wiem? stad, ze: na EPROM-ie jest naklejka "Micromade DSM-51" oraz gdy chcialo sie wyswietlic jakis napis na LCD, albo sprawdzic stan klawisza czy cusik innego, to wywolywalo sie z poziomu assmeblera, np: LCALL LCD_CLR (czyszczenie LCD); LCALL DELAY_MS (czekanie okreslony czas). W sumie bylo w tym EPROM-ie zapisanych 22 procedurki ulatwiajace zycie. Byl tez zewnetrzny RAM 32kB. Dodatkowy, wydaje mi sie, ze do wspolpracy z tym EPROM-em i/lub RAM-em byly uzyte: ADDRESS LATCH i ADDRESS DECODER (trzy(!!) osobne scalaki).

I teraz sedno sprawy: Jak podlaczyc zewnetrznego EPROM-a do jakiegos AVR, zeby uzyskac wymieniony efekt, tzn. wrzucic do tego EPROM-a jakies procedurki pamieciochlonne i wywolywac je z tegoz EPROM-a? Na pewno sie da, ale nie mam pojecia jak to wykonac, a schematu do DSM-51 raczej nikt nie udostepni ;-)

Wiem, ze nie za wiele ma to wspolnego z BASCOM, ale mozna by tam umiescic jakies podprogramy napisane w BASCOM :P Chociazby obsluga LCD, i2c, czy inne zajmujace duzo pamieci.

szymel
-
-
Posty:212
Rejestracja:16 sty 2005, o 16:42
Lokalizacja:Włocławek

Postautor: szymel » 26 sty 2005, o 14:51

Zapomnij :(
O ile mnie pamięć ( RAM :wink: ) nie myli , to AVR-y nie potrafią obsługiwać zewnętrznej pamięci programu , jedynie zewnętrzną pamięć danych , a i tak nie wszystkie modele (chiba 8515 potrafi).

Pozdrawiam
Piotrek

JanWi
-
-
Posty:50
Rejestracja:7 maja 2003, o 15:44

Postautor: JanWi » 28 sty 2005, o 11:00

Witam.
Schemat (cała dokumentacja do DSM) jest na stronie firmowej MicroMade (www.micromade.pl).
Po co Ci zewnętrzny EPROM z procedurami, skoro w AVR masz ISP. Poza tym przecież możesz procedury umieścić w pamięci Flash AVR. To to samo, bo przy opracowywaniu DSM-51 nie było dostępnych procków z pamięcią wewnętrzną więc trzeba było korzystać z EPROM-u.
Pozdrowienia.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości