Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Diody Luxeon V Star

giants
-
-
Posty:2
Rejestracja:9 lis 2004, o 00:14
Lokalizacja:Zielona Góra
Diody Luxeon V Star

Postautor: giants » 27 sty 2005, o 21:14

Czy budował może ktoś z Was lampy na tych diodach ? Jestem ciekaw czy warte są swej ceny. Zastanawiam się nad zakupem, ale nie chciałbym wydać tyle pieniędzy nie będąc pewien, iż osiągne swój cel. Zamierzam natomiast przebudować lampkę akumulatorową 6V/5W, zastępując standardowego halogena (przepalonego) diodą Luxeona V Star - 5W. Nie spodziewam się, aby świeciło równie mocno (a może ?), ale wymagałbym od niej, aby jednak oświetlała drogę przede mną, a nie tylko "świeciła" (nie ma co ukrywać, iż zwykłe białe ledy są troche do bani - no chyba, że używa się ich w wiekszej ilości ).

Prosiłbym o kontakt z osobami, które więdzą nieco więcej na ich temat.
Z góry wielkie dzięki za pomoc. :mrgreen:

Luxeon
-
-
Posty:1
Rejestracja:27 sty 2005, o 23:19
Lokalizacja:Wrocław

Luxeon V - zależy do czego

Postautor: Luxeon » 27 sty 2005, o 23:42

Nie polecam. Po pierwsze żywotność (w przypadku LuxeonV - tylko ok. 1000 godzin).
Efektywność ~130lm katalogowe nie przekłada się wprost na to co widzisz. Po drugie: Porównywałem "siłę światła": np. cztery diody 1-no watowe i dwie 3 watowe. Teoretycznie ten drugi zestaw powinien świecić mocniej niż cztery "jedynki". Było jednak odwrotnie!.
Zaznaczam,że zasilanie było wg norm katalogowych.
Uważam,że Luxeon I ma najwyższą sprawność i stosunkowo małe straty cieplne. Trójki to, powiedzmy jakiś kompromis a V to już do celów specjalnych, raczej nie do ciągłego świecenia.
Poza tym pokazały się inne ledy białe 25000mcd przy 25mA prądu lub 35000mcd przy 80mA - ta wydajność jest też b. wysoka. Niewątpliwą zaletą Luxeonów jest kąt świecenia. Trzeba pamietać, że każda dodatkowa soczewka skupiająca zabiera nawet do 15% światła.
Luxeony świecą białym ostrym lekko niebieskawym zimnym światłem, co wynika z temperatury barwowej 6000K, te o ciepłym białym kolorze ok. 3000K świecą niestety wyraźnie słabiej. Przy zasilaniu należy pilnować przede wszystkim wartość prądu.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości