Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Mikrokontroler + FDD? Ktoś coś takiego próbował?

Awatar użytkownika
Wiesław Obrembski
-
-
Posty:20
Rejestracja:18 sty 2004, o 12:04
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:
Mikrokontroler + FDD? Ktoś coś takiego próbował?

Postautor: Wiesław Obrembski » 3 sty 2005, o 20:42

Witam!
Widziałem już kilka projektów obsługi HDD przez mikrokontroler (m. in. Yaamp), ale nigdzie nie widze projektu obsługi FDD przez mikrokontroler. Mnie to ciekawi, bowiem nie moge znaleść dokumentacji, a FDD ma mniejszą ilość wyprowadzeń niż HDD, no nie?
Widział ktoś w internecie taki projekt? Czy obsługa FDD przez mikrokontroler jest trudniejsza od obsługi HDD? Z góry dzięki za info...

Michał Obrembski

PS: Widziałem u kolegi, nietypowy sprzęt do DVD: wzbogaca on filmy w napisy. Urządzenie było wielkości normalnego DVD, a jako wejście napisów była właśnie stacja dyskietek. Udało mi się też zajrzeć do środka, i co się okazało? W środku była stara karta ISA która służyła jako kontroler stacji dyskietek! Co lepsze: do jej GoldPinów (chyba dobrze mówie), były przylutowane...kabelki, które znowu zostały przylutowane do płyty głównej urządzenia. Dodam, iż widać było że użądzenie nie było amatorskiej roboty...

fragles
-
-
Posty:23
Rejestracja:16 wrz 2004, o 17:49

Postautor: fragles » 3 sty 2005, o 21:46

Witam,

Musze cię zmartwić obsługa FDD jest znacznie trudniejsza od HDD. W HDD wpiujesz wszystko do rejestrów i kontroler zamontowany w dysku sam wykonuje resztę pracy podczas zapisu, a podczas odczytu dane masz w buforze. W FDD nie ma tak dobrze sam musisz wszystko znaleźć, dane odczytywane / zapisywane są szeregowo tak jakbyś miał bezpośredni dostęp do nośnika i przesówania głowicy.

W dawnych czasach mój dobry znajomy próbował to zrobić i nie wyszło bo mikrokontroler był za wolny.


pozdrawiam
Fragles

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 3 sty 2005, o 22:24

Będę popierał kolegę fraglesa, nawet jeżeli pokonasz problemy techniczne, opanujesz transmisję sprzętową, to pozostanie ci jeszcze pokonanie struktury dyskietek (FAT12).

Awatar użytkownika
maxipalia
-
-
Posty:63
Rejestracja:30 lip 2004, o 17:41
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: maxipalia » 3 sty 2005, o 22:36

A'propos FAT'a 12 to parę dni temu znalazłem opis (jak by co to maxipalia@wp.pl).
ale mam pytanie do forumowiczów ... Jakiego FAT'a używa się na kartach CompactFlash i SmartMedia - 16 czy 32 ????

Guru
-
-
Posty:250
Rejestracja:30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja:Kraków

Postautor: Guru » 4 sty 2005, o 07:01

A używaj sobie jakiego chcesz, ale z tego co wiem to profesjonalne urządzenia używają FAT16
patrz viewtopic.php?t=11323

radzio
Moderator
Moderator
Posty:967
Rejestracja:13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja:Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 4 sty 2005, o 21:11

Ja prawie 2 lata temu pytałam o to samo :
viewtopic.php?p=23519&highlight=#23519
I też sprowadzono mnie na ziemię :(

schmitek
-
-
Posty:3
Rejestracja:17 cze 2004, o 23:14

Postautor: schmitek » 4 sty 2005, o 23:17

Widziałem taki coś na laborce w bydgoskim ATR'ze! był tam mikrokontroler + karta ISA jako sterownik FDD. Z tego co powiedział wykładowca gościu musiał napisać coś w rodzaju okrojonego systemu operacyjnego do obsługi tej stacji . Urządzonko było wykonane chyba na prace dyplomową .

resetmen
-
-
Posty:14
Rejestracja:12 sty 2005, o 19:27
Lokalizacja:nic

hi

Postautor: resetmen » 12 sty 2005, o 23:17

myślę że procek atmela atmega8515 z kwarcem 16Mhz by się wyrobił.
Zwróć uwagę że kontrolery stacji dyskietek na karcie isa pracują z kwarcem
20Mhz.Transmisja danych z dyskietki do kontrolera wacha się w granicach
300 kbit/s ....a przecież chociażby przez uart w atmega8515 i kwarc 16Mhz
można osiągnąć transwer 2Mbit/s.....ja chciałbym zrobić symulator stacji dyskietek
w oparciu o atmega8515 , 16Mhz kwarc i kartę compact flash 128MB która by mieściła w sobie około 80 dyskietek. emulator bym podpinał do szelki stacji dysków.Posiadałby on
wyświetlacz aktualnej dyskietki i dwa przyciski do jej wyboru. emulator chciałbym zastosować zamiast stacji dyskietek w organach. Coś mi jednak mówi że sama książka
Pana Metzgera "Anatomia PC" nie wystarczy. Będę najpierw musiał wykonać analizator
stanów logicznych (EP 07 2002) żeby dokładnie zbadać co jest przesyłane przez szelkę chociażby podczas samego kliknięcia na ikonkę stacji dysków.
Jeżeli myślisz o podobnym projekcie to może połączmy siły.
pozdrawiam

resetmen@poczta.onet.pl

[ Dodano: 15-01-2005, 19:24 ]
przepraszam pomyłka!!! w obecnych stacjach dyskietek 1.44MB jest transfer równy
1 Mbit/s . Procek np. atmela chodzący na kwarcu 16Mhz przez uart może maksymalnie
mieć transfer również 1Mbit/s ale nie wiem jak szybko można transferować dane
szeregowo przez zwykły port...może ktoś wie...ale podejrzewam że szybciej....

Awatar użytkownika
Wiesław Obrembski
-
-
Posty:20
Rejestracja:18 sty 2004, o 12:04
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: Wiesław Obrembski » 30 sty 2005, o 13:43

Ciekawe, dlaczego ludzie nie chcą aby w EP był opisany sposób komunikacji ze stacją dyskietek? Wiem, że to staromodne i są nowocześniejsze rozwiązania, ale stacja dyskietek to najtańsze rozwiązanie (może i jedna dyskietka kosztuje więcej niż CD-ROM, ale za to stacja kosztuje mniej od czytnika CD-ROM).
PS: Znalazłem w necie schemat płyty głównej komputera XT, co prawda to staroć, ale są schemat części kontrolera FDD może się przyda?

Pozdrawiam!
Michał Obrembski

LucASWw
-
-
Posty:248
Rejestracja:23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja:UK

Postautor: LucASWw » 30 sty 2005, o 16:10

Sprawa ze stacją dyskietek będzie trudna, bo mikrokontroler w odróżnieniu od współpracy np. z HDD musi dodatkowo sterować stacją dyskietek. Postaraj załatwić sobie kontroler ISA stacii dyskietek, to Ci ułatwi sprawę, bo nie będzie kontroler obciążony dodatkowo sterowaniem FDD. Ja dawno, dawno temu potrzebowałem coś takiego, żeby do '51 podpiąć FDD i rozwiązałem to tak: z Winbonda wziąłem kontroler FDD na 16bit ISA i podpiałem to pod 80C51MX. Układ chodził wyśmienicie, tylko podzespoły służące do budowy tego były drogie.
[ Dodano: 15-01-2005, 19:24 ]
przepraszam pomyłka!!! w obecnych stacjach dyskietek 1.44MB jest transfer równy
1 Mbit/s . Procek np. atmela chodzący na kwarcu 16Mhz przez uart może maksymalnie
mieć transfer również 1Mbit/s ale nie wiem jak szybko można transferować dane
szeregowo przez zwykły port...może ktoś wie...ale podejrzewam że szybciej....
Zwykłym AVR'em możesz na porcie uzyskać ~12MB/s.
A'propos FAT'a 12 to parę dni temu znalazłem opis (jak by co to maxipalia@wp.pl).
ale mam pytanie do forumowiczów ... Jakiego FAT'a używa się na kartach CompactFlash i SmartMedia - 16 czy 32 ????
MMC używa z reguły FAT32, ale mogą się zdażyć egzemplarze z FAT16. Karty o pojemności >512MB używają tylko FAT32. Może się zdarzyć, że karty pochodzące z jakiegoś urządzenia mają jakiś nieznany format, ale możesz je, tak jak dysk twardy, przeformatować na FAT.
Będę popierał kolegę fraglesa, nawet jeżeli pokonasz problemy techniczne, opanujesz transmisję sprzętową, to pozostanie ci jeszcze pokonanie struktury dyskietek (FAT12).
Nie zgadzam się z kolegą. Jakiś rok temu miałem pomysł zbudowania modułu do wzmacniacza kina domowego. Wszyscy mi odradzali, że "to jest za trudne", "niemożliwe w warunkach amatorskich" :), "za drogo", "taniej wyjdzie fabryczne urządzenie", "AVR nie zdąży Ci nawet zsynchronizować ramek, nawet jak mu dasz 100MHz", i takie tam teksty.
Wystraczyło napisać do MPEG/JPEG. Od MPEG dostałem pełną dokumentację formatu: MPEG 1/2/4 AC3 i DTS, dodatkowo dostałem biblioteki koderów tych formatów (ale mi one się nie przydały, bo wszystkie były napisane na platformę x86).
Dodatkowo Atmel mi pomógł, bo wypuścił na rynek D740. Wystarczyło tylko opracować system operacyjny dla tego mini komputerka.
Teraz mam działający układ spełniający wszystkie wymagania jakie sobie postawiłem na początku i jakoś się dało. Aby sfinalizować projekt muszę tylko to umieścić na jednej płytce, bo narazie zajmuje mi to całe biurko. Dla chcącego, nic trudnego, oczywiście w granicach rozsądku.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości