Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Bascom - konurs w EP

Piotr
Moderator
Moderator
Posty:468
Rejestracja:14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:
Bascom - konurs w EP

Postautor: Piotr » 5 maja 2003, o 22:32

Witam!
Poniewaz na ogloszenia w EP nie bylo zadnej reakcji, postanowilem na grupie oglosic konkurs na najlepsze projekty "bascomowe". Zasady sa takie: nadsylacie na adres redakcji EP projekty napisane w Bascomie. Oczywiscie wraz z opisem (jak w Projektach Czytelnikow) nadsylacie dzialajace modele urzadzen. Jury - do ktorego nalezy Mark Alberts - oceniac bedzie projekty i co miesiac wyrozni 2...3 najlepsze nagrodami, a sa to:
- pelna wersja Bascoma AVR lub '51,
- publikacja artykulu w EP, oczywiscie z honorarium.
Podstawowym kryterium jest oryginalnosc pomyslu, prosze wiec o nadyslanie projektow ambitniejszych niz zegar, sterownik zestaw uniwersalny itp. Startujemy od teraz.
Pzdr
PZb
Ostatnio zmieniony 23 lip 2007, o 23:19 przez Piotr, łącznie zmieniany 1 raz.

katarcza
-
-
Posty:158
Rejestracja:29 kwie 2003, o 12:48

Postautor: katarcza » 6 maja 2003, o 14:44

Z całym szacunkiem,

napisałem sporo programów w Bascomie, wykonując tym samym liczną liczbe różnych układów elektronicznych. Wnioski jakie się nasuwają są dosc jednoznaczne, Bascom ma zbyt silne ograniczenia aby pisac w nim coś ambitnego. Osobiście przesiadłem sie już całkiem na C, poniewaz tam nie ma wielu problemów z jakimi sie borykałem w Bascomie. Dodatkowo Bascom zupełnie nie dba o wielkośc kodu wynikowego. Te same procedury w C sa nawet 2 razy mniejsze.

Nie sądze tym samym aby możliwe było napisanie czegos ambitnego na Bascomie, po prostu sie nie da. Osobiscie zarzuciłem programowanie w tym środowisku przy okazji reralizacji pewnego projektu który zawierał LCD graficzne. Procedury Bascoma AVR poi produ nie działają, skopiowany program z helpa powoduje błedy podczas kompilacji!

Pozdrawiam

katarcza
-
-
Posty:158
Rejestracja:29 kwie 2003, o 12:48

Postautor: katarcza » 13 maja 2003, o 14:40

I sorki za literówki :D

Dexter
-
-
Posty:115
Rejestracja:29 kwie 2003, o 21:38
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Dexter » 1 cze 2003, o 21:42

Mi sie udalo napisac dosc ambitny program do wzmacniacza 5.1, ale nie mysle ze oplacaloby mi sie wysylac "dzialajace urzadzenie" do redakcji i pisac kilkunasto stronicowy artykul. Szkoda zachodu.
Pozdro
Dexter

katarcza
-
-
Posty:158
Rejestracja:29 kwie 2003, o 12:48

Postautor: katarcza » 23 cze 2003, o 22:54

A może Ci dużo zapłaca??

euromatic
-
-
Posty:77
Rejestracja:27 lip 2003, o 21:38
Lokalizacja:00000

moja opinia

Postautor: euromatic » 11 sie 2003, o 07:49

Witam,
to prawda,że bascom generuje duże kody. Jest jednak na to rada...Ja stosuje procesor o numer większy i mam problem z głowy.
Pozdrawiam Euromatic
Ostatnio zmieniony 30 mar 2004, o 19:33 przez euromatic, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 17 gru 2003, o 11:53

Z całym szacunkiem,

napisałem sporo programów w Bascomie, wykonując tym samym liczną liczbe różnych układów elektronicznych. Wnioski jakie się nasuwają są dosc jednoznaczne, Bascom ma zbyt silne ograniczenia aby pisac w nim coś ambitnego. Osobiście przesiadłem sie już całkiem na C, poniewaz tam nie ma wielu problemów z jakimi sie borykałem w Bascomie. Dodatkowo Bascom zupełnie nie dba o wielkośc kodu wynikowego. Te same procedury w C sa nawet 2 razy mniejsze.............


Pełnia wypowiedzi, nic dodać nic ująć, Popieram.

GasM
-
-
Posty:92
Rejestracja:4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 4 lut 2004, o 12:54

Macie racje panowie bascom nie kontroluje kodu, jest zbyt uniwersalny, nie wiem jak C. ja przerwania pisze tylko w asemblerze.
jak przechodziłem z procedur BASCOM'owych na asemblera to się przeraziłem, ponad 100 bajtów programu mi zwolniło z jednego przerwania - bawiąc się przy instrukcji ON {przerwanie} parametrem NOSAVE (a proc przerwania zmieniała mi tylko stan linii!!!), nie wyobrażam sobie jak mi programy mogły chodzić - używałem dużo procedur wywołując je CALL ... !! stos był chyba bliski przepełnienia!!. Mark powinien dopracować co program powinien wyżucać na stos przy wywołaniu przerwania.
Po za tym dobrze jest mieć program, który ma procedury takie jak I2C, czy LCD, nie trzeba się bawić za bardzo w asm.
Ja pisze w nim w pracy i sporo urządzeń sprzedaliśmy :D

radzio
Moderator
Moderator
Posty:967
Rejestracja:13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja:Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 30 mar 2004, o 13:00

Na stronie http://mikrokontrolery.of.pl w dziale 8051 jest kurs programowania i właśnie jest tam poruszona kwestia kodu generowanego przez Bascoma oraz C i ASM. Tam wszystko widać - program realizujący to samo zadanie w Bascomie jest nawet kilka razy większy od ASM czy C.

Guru
-
-
Posty:250
Rejestracja:30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja:Kraków

Postautor: Guru » 9 kwie 2004, o 05:50

Ja do tej pory pisałem tylko w asemblerze, zarówno obsługę wyświetlaczy graficznych, jak i działania na liczbach zmiennoprzecinkowych, gdy kod ostatniego programu pisanego w asemblu urósł do prawie D000h to poczułem nieodpartą potrzebę pisania w C jednakże dostępne (darmowe) kompilatory niestety mają duże ograniczenia, żeby coś sensownego można było tworzyć, a płatne są płatne (i to dużo :D ), tak więc tworzę swój własny kompilator. Gdy zakończę swoje wielkie dzieło to poinformuję wszystkich.
Jak narazie nie widzę nic lepszego niż asembler, no i może "C" (kompilatory w wersji darmowej :D :D :D )

Awatar użytkownika
ZbeeGin
-
-
Posty:170
Rejestracja:3 kwie 2003, o 10:10
Lokalizacja:Metropolia Katowice

Postautor: ZbeeGin » 5 lip 2004, o 11:33

W związku z powyższymi wypowiedziami proponuję powołać nowy dział forum BASCOM Za i przeciw :-)

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 5 lip 2004, o 13:43

A po co?? Przecierz C++ - owcy nas zakrzyczą. Jak ktoś nie wierzy to niech poszpera na elektrodzie, tam już były takie "święte wojny" ;)

Cane9
-
-
Posty:22
Rejestracja:20 sty 2004, o 17:56

Postautor: Cane9 » 5 lip 2004, o 17:56

Moim zdaniem nie powinno byc zadnych sporow pomiedzy C++ owcami a bascomowcami. Przeciez zajmujemy sie ta sama rzecza- bawimy sie programowaniem i jezeli komus podoba sie taki jezyk a nie inny to jego wlasna sprawa. Ale chyba nie mozna calkowicie stwierdzic czy C jest lepszy od bascoma czy na odwrot. Za oba jezykami przemawiaja plusy jak i minusy

sablik
-
-
Posty:101
Rejestracja:7 lip 2004, o 06:18
Lokalizacja:Czaniec
Kontaktowanie:

Bascom C++

Postautor: sablik » 7 lip 2004, o 06:21

Rację ma ten kto wie ile trzeba zapłacić za dobre środowisko do C++
Bascom przy swoich ograniczeniach ma dużo zalet, dla narzekających mam propozycję , to do czego masz zastrzeżenia napisz w asemblerze.

grzesdc
-
-
Posty:8
Rejestracja:12 lip 2004, o 10:33
Lokalizacja:bielsko-biala
Kontaktowanie:

Postautor: grzesdc » 12 lip 2004, o 10:38

czy projekt w stylu przedwzmacniacz czterokanałowy sterowany z atmegi16 z bajerami w stylu rc5 sterowanie z kompa, zegar w trybie standby, przełączanie 4 kanały stereo, ma jakies szanse? Robie taką prace dyplomową.

Leszekjed
-
-
Posty:22
Rejestracja:22 lut 2004, o 11:12
Lokalizacja:Wrocław

Postautor: Leszekjed » 20 lip 2004, o 08:04

Nie wydaje mi się aby był potrzebny dział 'za i przeciw'. To nie jest przecież sąd.
Głosy krytyki dotyczące środowiska BASCOM z reguły związane są z jego nieoptymalnym kodem i Ci którzy tego doświadczają i są zmuszeni do szukania wyjścia przejdą np. na C. I nie są przy tym potrzebne wybrzydzania bo każdy ma swobodę wyboru. A jak kogoś nie stać na profesjonalne środowisko programistyczne niech nie grymasi na dobry darmowy produkt tylko napisze swój, lepszy kompilator i na koniec niech jeszcze będzie taki wspaniałomyślny i rozda go za darmo. Sądzę, że Ci, którzy poświęcili na pracę z Bascom-em niezliczone godziny są w stanie docenić i szanować zarówno swój jak i innych wysiłek w tej sprawie. Dla niektórych zapewne Bascom stanowił wstęp do bardziej zaawansowanych form programistycznych. Są wreszcie i tacy jak ja, dla których Bascom to idealne narzędzie do rozwiązywania szczegółowego problemu technicznego bez konieczności pisania procedur w nieco zawiłym dla mnie C i makabrycznym asemblerze. Mając gotowe i proste formuły wysokiego rzędu mogę skupić się na szczegółach algorytmu a nie na meandrach kodu realizującego poszczególne elementy tego algorytmu. Być może owocuje to koniecznością zastosowania nieco większego procesora ale zysk netto jest ewidentny.
L.J.

Awatar użytkownika
MirTEK
-
-
Posty:14
Rejestracja:5 lut 2004, o 12:44
Lokalizacja:Gold
Kontaktowanie:

Postautor: MirTEK » 5 lis 2004, o 19:50

witam,


Nie bardzo rozumiałem do teraz te niedorzecne spory zwolenników Bascoma i innych jezyków programowania, bo myślałem że elektronicy sa ludźmi spolegliwymi i cichymi. Teraz chyba zrozumiałem. Myśle, że ci którzy tak się kłócą nie są tak naprawdę elektronikami tylko pseudomózgowcami. Przecież jest jasne, że bascom jest szybki , łatwy i do takich zastosowań on jest, inne języki są do innych zastosowań, jeśli robie klatke dla królików użyje młotka ręcznego a jeśli buduje osiedle z drewna to użyje wbijaka pneumatycznego. Dyskutują na tym ci, którzy nie programują a tylko mają dużo czasu na strzępienie języka (albo strzępienie klawiatury). Kończe bo nie mam czasu.:-)

pzdr
mirtek

iNTELL
-
-
Posty:37
Rejestracja:10 kwie 2003, o 10:32
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: iNTELL » 2 sty 2005, o 02:49

Czy to jeszcze aktualne ?? Bo post został napisany ponad 1,5 roku temu ?? ;)

000andrzej
-
-
Posty:375
Rejestracja:13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja:Kraków

Postautor: 000andrzej » 2 sty 2005, o 19:45

:lol: Zrobiła się dyskusja na temat wyższości Świąt Wielkiej Nocy na Świąt Bożego Narodzenia. Lata lecą a ogłoszenia wyników konkursu nie ma, post dalej otwarty... :lol:

202168
-
-
Posty:8
Rejestracja:21 sty 2005, o 19:01
Lokalizacja:Stąd
Kontaktowanie:

Postautor: 202168 » 22 sty 2005, o 02:08

Czy to jeszcze aktualne ?? Bo post został napisany ponad 1,5 roku temu ?? ;)
Hehehehe, nawet nie zauważyłem

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości