Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVT581-JTAG dla AVRów

JAM
-
-
Posty:65
Rejestracja:1 kwie 2003, o 10:31
Lokalizacja:Warszawa
AVT581-JTAG dla AVRów

Postautor: JAM » 15 cze 2004, o 14:05

Przeczytałem jeszcze raz swój artykuł i doszedłem do wniosku, że niejasno opisałem sposób ustawienia bitów CKSEL0-3 programatorem PonyProg w zupełnie nowym procesorze ATmega16.
Mianowicie, wszystkie bity CKSEL0-3 powinny być niezaprogramowane (logiczna jedynka). Oznacza to, że okienka przy bitach CKSEL0-3 powinny być puste (bez zaznaczanych haczyków).
Czytelników przepraszam za niedogodność.
Pozdrawiam.

JAM
-
-
Posty:65
Rejestracja:1 kwie 2003, o 10:31
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: JAM » 23 wrz 2004, o 09:13

Uprzejmie informuję użytkowników interfejsu JTAG (EP06/2004), że współpracuje on poprawnie również z najnowszą wersją AVR Studio (4.10 build 356) udostępnioną przez Atmela w końcu sierpnia 2004.
Zastrzegam się jednak, że wykonałem jedynie ograniczoną liczbę prób. Przed opublikowaniem artykułu i z poprzednimi wersjami AVR Studio układ był testowany przez około 2 miesiące przeze mnie, laboratorium AVT i Pana Piotra Zbysińskiego.
Wobec sporej liczby zapytań o elektroniczną formę programu Boot Strap Loadera chciałem załączyć jego źródłową i skompilowaną postać w formie zbioru do pobrania. Niestety albo nie umiem tego zrobić albo opcja ta nie działa. Cóż, będę zatem (tak jak poprzednio) wysyłał mailem na życzenie.
Pozdrawiam.

Arrek
-
-
Posty:117
Rejestracja:18 wrz 2003, o 20:41
Lokalizacja:wawa

Postautor: Arrek » 23 wrz 2004, o 09:29

Tu zalaczniki nie dzialaja. Najlepeij bedzie jesli rzuci pan to na www.

JAM
-
-
Posty:65
Rejestracja:1 kwie 2003, o 10:31
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: JAM » 23 wrz 2004, o 09:33

Niestety ten pomysł odpada bowiem moje strony www dotyczą jedynie stricte moich spraw zawodowych. Natomiast drobne dokonania takie jak JTAG wolałbym rozpowszechniać w gronie osób zainteresowanych.
Szkoda tylko, że brak odpowiedniej techniki zabierze mi czas na wysyłanie maili.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 30 wrz 2004, o 01:43

O.k. mam nadzieje że wszystko pasuje :D
Załączam pliki boot strap loadera:
1.wersja źródłowa: BSL.asm
2.kod wynikowy: bsl.hex
Pliki programu do sprawdzenia działania JTAGa:
1.wersja źródłowa: Test.asm
2.kod wynikowy: test.hex

files/BSL.asm
files/Test.asm
files/bsl.hex
files/test.hex
Ostatnio zmieniony 4 lis 2004, o 12:47 przez end, łącznie zmieniany 1 raz.

Dick
-
-
Posty:3
Rejestracja:15 paź 2004, o 20:41
Lokalizacja:z Gdańska
Kontaktowanie:

Postautor: Dick » 15 paź 2004, o 20:46

Czy komuś z szanowynych grupowiczów udało się dostać tego Kit-a ? Po zamówieniu w sklepie wysyłkowym czekam od 06-09-2004. :(

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 15 paź 2004, o 23:28

Czy zamawiałeś w AVT ? czy w jakimś innym sklepie?

Dick
-
-
Posty:3
Rejestracja:15 paź 2004, o 20:41
Lokalizacja:z Gdańska
Kontaktowanie:

Postautor: Dick » 16 paź 2004, o 11:48

Zamówiłem w AVT. Po tygodniu na pytanie do działu handlowego AVT, o termin realizacji dostałem odpowiedź, że ich dostawca płytek drukowanych się spóźnia. Po miesiącu na pytanie co z moim zamówieniem odpowiedzi już nie otrzymałem. Pytam o to czy są one dostępne, bo jeżeli tak, to spróbuje być może, w jakimś innym sklepie wysyłkowym albo wręcz osobiście w Gdańsku (jest tutaj podobno sklep z Kit-ami).

A korzystając z okazji może zapytam o coś jeszcze.
Przyznaję, że nie znam środowiska AVR-Studio, używam w tej chwili WinAVR-a (ale też nie wiem jak działa tu debuger). Używam też innego środowiska do debugowania, np. do procesorów z rdzeniem ARM7TDMI, MPC860 itp. (Metaware), w którym debugowanie odbywa sie na poziomie C++.

Zakładam, że istnieje darmowe środowisko do AVR-a, w którym debugowanie odbywa sie na poziomie C lub C++ a nie tylko assemblera ?
Czy też, to moje myślenie jest życzeniowe ?

Pozdrawiam.

JAM
-
-
Posty:65
Rejestracja:1 kwie 2003, o 10:31
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: JAM » 18 paź 2004, o 11:37

Obawiam się, że jeszcze nie ma dla AVRów darmowego środowiska służącego debugowaniu programów pisanych w C. Istnieją co prawda zapowiedzi dotyczące stworzenia takiego narzędzia, ale jak dotąd jeszcze go nie widziałem.
Jeśli chcesz być na bieżąco w tym temacie to namawiam Ciebie do zarejestrowania się na serwerze http://www.avrfreaks.net/ i sprawdzaniu co pewien czas uaktualnień AVR-GCC i innych freewareowych pakietów.
Jest mi przykro, że płytki do JTAGa są w obecnej chwili nieosiągalne. Nie jestem jednak w stanie zrobić czegokolwiek aby to zmienić.
Pozdrawiam.

Jurek Szczesiul
-
-
Posty:175
Rejestracja:10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja:Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: Jurek Szczesiul » 19 paź 2004, o 16:04

Zakładam, że istnieje darmowe środowisko do AVR-a, w którym debugowanie odbywa sie na poziomie C
Masz dwa : zestaw z WinAvr ( avr-gdb + Insight + simulavr + avarice ) i AvrStudio, które obecnie potrafi bezpośrednio wczytać plik obiektowy elf/dwarf2 tworzony przez avr-gcc.

Pozdrowienia Jurek S.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty:868
Rejestracja:21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 4 lis 2004, o 08:31

O.k. mam nadzieje że wszystko pasuje :D
Załączam pliki boot strap loadera:
1.wersja źródłowa: BSL.asm
2.kod wynikowy: bsl.hex
Pliki programu do sprawdzenia działania JTAGa:
1.wersja źródłowa: Test.asm
2.kod wynikowy: test.hex

files/BSL.asm
files/Test.asm
files/bsl.hex
files/test.hex
Te odnosniki nie działają, a chętnie bym je ściągnął, ponieważ tez czekam na JTAG (AVT581), jezeli jest jakiś problem z umieszczeniem tych plików to wyslij do mnie emailem - zamieszczę u siebie na stronie o ile nie ma innych przeszkód.

JAM
-
-
Posty:65
Rejestracja:1 kwie 2003, o 10:31
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: JAM » 4 lis 2004, o 10:06

Niestety ma Pan rację.Podane linki nie działają w tej chwili mimo, iż jeszcze jakiś czas temu można było z nich korzystać.Proszę zatem przysłać mi Pański adres e-mailowy na mój adres podany w profilu, a prześlę Panu wszystkie zbiory.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 4 lis 2004, o 12:48

Już działają 8)

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty:868
Rejestracja:21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 4 lis 2004, o 13:53

Dzięki juz ściągnąłem :)

bartoszjakubski
-
-
Posty:3
Rejestracja:4 lis 2004, o 17:50
Lokalizacja:Zielona Góra
Kontaktowanie:

Postautor: bartoszjakubski » 4 lis 2004, o 18:04

Zamówiłem w AVT. Po tygodniu na pytanie do działu handlowego AVT, o termin realizacji dostałem odpowiedź, że ich dostawca płytek drukowanych się spóźnia. Po miesiącu na pytanie co z moim zamówieniem odpowiedzi już nie otrzymałem. Pytam o to czy są one dostępne, bo jeżeli tak, to spróbuje być może, w jakimś innym sklepie wysyłkowym albo wręcz osobiście w Gdańsku (jest tutaj podobno sklep z Kit-ami).

A korzystając z okazji może zapytam o coś jeszcze.
Przyznaję, że nie znam środowiska AVR-Studio, używam w tej chwili WinAVR-a (ale też nie wiem jak działa tu debuger). Używam też innego środowiska do debugowania, np. do procesorów z rdzeniem ARM7TDMI, MPC860 itp. (Metaware), w którym debugowanie odbywa sie na poziomie C++.

Zakładam, że istnieje darmowe środowisko do AVR-a, w którym debugowanie odbywa sie na poziomie C lub C++ a nie tylko assemblera ?
Czy też, to moje myślenie jest życzeniowe ?

Pozdrawiam.
Mam dla Ciebie złe wiadomości. Na realizację zamówienia będziesz czekać w najlepszym wypadku ok. 6 miesęcy. Tak niestety działa Sklep AVT. Jeszcze lepiej działa Redakcja. Wysłałem projek do działu Projekty Czytelników. Mija dziewiąty miesiąc i nic. Żadnej odpowiedzi na maile i telefony. Lepiej zaprojektuj sobie druk według schematu i zrób płytkę sam tak jak zrobiłem to ja. Jeżeli chcesz to mogę Ci wysłać mój schemat i wzór płytki. Ja przerobiłem to cacko na dwa napięcia: 5V i 3.3V. Działa wyśmienicie z AVRStudio 4. Radzi sobie nawet z programami napisami w C.

Pozdrawiam
B.Jakubski

Dick
-
-
Posty:3
Rejestracja:15 paź 2004, o 20:41
Lokalizacja:z Gdańska
Kontaktowanie:

Postautor: Dick » 4 lis 2004, o 20:18

Witam,
Nie jest tak źle, dostałem dwa z czterech zamówionych KIT-ów. Trudno trzech kumpli bedzie musiało trochę powalczyć o jeden zestaw ;). Ale mniejsza z tym ....

Zacząłem od porażki, dlatego mam pytania :
- czy procesor zakupiony z KIT-em jest zaprogramowany właściwą wersją bsl-a,
czy też muszę go zaprogramować programatorem SKT200/300 ?
- jeżeli jest zaprogramowany to pytanie następne, ściągnąłem AVR Studio ale jest to wersja 4.10, w opisie mowa jest o wersjach 4.06-4.09 , czy ta nowsza będzie działać ?
- jeżeli powinna działać to po wywołaniu Tools/AVR Prog ... mam komunikat :
"No supported board found. AVRProg version 1.37", jeżeli u kogoś z szanownych
przechodzi dalej to wyciągam oscyloskop.

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź.
Dick

[ Dodano: 04-11-2004, 22:22 ]
Witam ponownie,
Poradziłem sobie. Kod załadowany do procesora przez sklep AVT nie działał. Po załadowaniu bsl-a, do którego link jest kilka postów wyżej, komunikacja ruszyła. Teraz też dopiero wyczytałem o poprawnej współpracy z wersją 4.10. Jestem pod wrażeniem środowiska AVRStudio i pracy z KIT-em. Nie moge przebrnąć jeszcze debugowania na poziomie C. Wydaje mi się, że mam ELF-a wygenerowanego z opcją -dwarf2 ale AVRStudio informuje, że w pliku ELF nie ma informacji o kodzie źródłowym.
Podziekowania dla JAM-a (vy 73).

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty:868
Rejestracja:21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 8 lis 2004, o 18:38

(..)Mam dla Ciebie złe wiadomości. Na realizację zamówienia będziesz czekać w najlepszym wypadku ok. 6 miesęcy. Tak niestety działa Sklep AVT. (..)
W moim przypadku czekałem 4 dni ! 04.11.04 zamówiłem a dzisiaj juz mam :o

bartoszjakubski
-
-
Posty:3
Rejestracja:4 lis 2004, o 17:50
Lokalizacja:Zielona Góra
Kontaktowanie:

Postautor: bartoszjakubski » 8 lis 2004, o 21:05

(..)Mam dla Ciebie złe wiadomości. Na realizację zamówienia będziesz czekać w najlepszym wypadku ok. 6 miesęcy. Tak niestety działa Sklep AVT. (..)
W moim przypadku czekałem 4 dni ! 04.11.04 zamówiłem a dzisiaj juz mam :o
Wypadki w pracy też się zdarzają.Ja strasznie się zawiodłem na tej firmie.Zresztą nie tylko ja, bo krąg moich znajomych z pracy bardzo niemiło wspomina zetknięcie z AVT. Gdybym wiedział to wcześniej... :no:

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty:4977
Rejestracja:7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja:Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 9 lis 2004, o 01:16

Czy jest to problem z działem handlowym, czy z kitem ?...
A dział mamy "Kity AVT"co chyba dotyczy problemów związanych z nimi itp.

bartoszjakubski
-
-
Posty:3
Rejestracja:4 lis 2004, o 17:50
Lokalizacja:Zielona Góra
Kontaktowanie:

Postautor: bartoszjakubski » 9 lis 2004, o 16:39

Czy jest to problem z działem handlowym, czy z kitem ?...
A dział mamy "Kity AVT"co chyba dotyczy problemów związanych z nimi itp.
Nazwa sama mówi za siebie: "Kity AVT" :lol:
A problem tkwi w tym, że AVT realizuje zamówienia z dużym poślizgiem i to dotyczy też kitów.

A teraz sprawdzona rada. Jak ktoś chce emulować układ zasilany 3.3V wystarczy zamienić MAX232 na MAX3232 i dobrać kondensatory jak w nocie katalogowej. Nie jest konieczna zamiana procesora i bufora na wersję niskonapięciową. U mnie to działa doskonale. Żeby debuggować programy napisane w C, należy za pomocą WinAVR wygenerować plik COFF (*.cof) (programik MFile Makefile->Debug format->AVR-ext-COFF) i potem wczytać go w AVR Studio. Jeżeli skompilujemy program w WinAVR, to AVRStudio rozpozna automatycznie, że w pliku wynikowym zaszły zmiany i zapyta się czy wczytać go na nowo. Płynną pracę emulatora można uzyskać przy 1MHz w ustawieniach JTAG ICE.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości