Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Stop WOODA

Worner
-
-
Posty:7
Rejestracja:23 paź 2004, o 12:52
Lokalizacja:Piaseczno
Stop WOODA

Postautor: Worner » 28 paź 2004, o 12:46

Mam pytanie. Co to jest stop Wooda o do czego służy oraz gdzie można go kupic i za ile? Jak ktoś wie, proszę o informację. Czytałem, że jest to stop metali, ale nie bardzo chce mi się wierzyć, że "topnieje" w temp. 100 stopni. :562:
Za podpowiedź z góry dzieki.

Czajnik
-
-
Posty:264
Rejestracja:17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 28 paź 2004, o 13:28

cze nie wiem jak to dostac ale robilem z tym doswiadczenia w szkole faktycznie topnieje w takiej temperaturze :) fajna zabawa pozdro

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 28 paź 2004, o 15:16

Google RULEZ http://pl.wikipedia.org/wiki/Stop_Wooda. Topi się nawet poniżej 100 st C. Gdzie to dostać w postaci technicznej to nie mam pojęcia a tym bardziej ile to kosztuje, ale wiem, że można tego używać do poprawiania przejścia termicznego między układami a radiatorem (tylko wtdy temperatura pracy układu nie moze przekroczyć temp topnienia stopu) więc moze uda sie to w jakichś sklepach elektronicznych kupić. Kilka lat temu widziałem też łyżeczni do herbaty wykonane z tego stopu w sklepie z artykułami śmiesznymi i pomocnymi do robienia dowcipów. Łatwo się domyślić, że po zamieszaniu gorącej herbaty łyżeczka przyjmowała postać amorficzną i osiadała na dnie szklanki :D

P.S. Wklejam tekst, bo link coś nie działa

Stop Wooda - stop niskotopliwy (topi się już w temperaturze 66-72°C), srebrnobiały, drobnoziarnisty, składający się z bizmutu, kadmu, ołowiu i cyny. Stop ten został wynaleziony przez Roberta W. Wooda (1868-1955), który był profesorem fizyki w Baltimore (USA).

Stop ten jest stosowany:

w jubilerstwie do lutowania,
w bezpiecznikach przeciwpożarowych jako element topnikowy, którego stopienie przerywa obwód elektryczny i uruchamia alarm,
jako materiał do osłon przed promieniowaniem rentgenowskim (np. w radioterapii do wykonywania indywidualnych osłon dla ludzi),
jako wypełnienie łaźni laboratoryjnych do wysokich temperatur.
Zawyczaj w stop Wooda zawiera następujące proporcje metali:

bizmut 5 do 8 części
ołów 4 części
cyna 2 części
kadm 1 do 2 części
Zmiana proporcji poszczególnych metali w stopie ma znaczny wpływ na jego temperaturę topnienia.

Wg Tablic Chemicznych Mizerskiego, najniższą temperaturę topnienia (65,5 °C) posiada stop zawierający dokładnie:

Bi 50,1%
Pb 24,9%
Sn 14,6%
Cd 10,4%
Stop o dokładnie takim składzie ma gęstość d= 9,7 g/cm3

mjm
-
-
Posty:8
Rejestracja:19 lut 2004, o 11:11

Postautor: mjm » 28 paź 2004, o 22:31

Kilka lat temu widziałem też łyżeczni do herbaty wykonane z tego stopu w sklepie z artykułami śmiesznymi i pomocnymi do robienia dowcipów. Łatwo się domyślić, że po zamieszaniu gorącej herbaty łyżeczka przyjmowała postać amorficzną i osiadała na dnie szklanki :D...
Zawyczaj w stop Wooda zawiera następujące proporcje metali:
bizmut 5 do 8 części
ołów 4 części
cyna 2 części
kadm 1 do 2 części
Faktycznie, taka lyzeczka musi byc smieszna, i jaka zdrowa!
Jedna wystarczy zeby zalatwic niewielka rodzine.

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 29 paź 2004, o 02:25

Przecież to nie chodzi o to, żeby wypić taki napój (nikt przy zdrowych zmysłach tego nie zrobi). Z resztą ja nie wypowiadam się na temat bezpieczeństwa takich zabaw, tylko piszę co widziałem.

Vinnic
-
-
Posty:25
Rejestracja:18 cze 2003, o 10:29
Lokalizacja:Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: Vinnic » 29 paź 2004, o 06:16

Tak. Rzeczywiście stop wooda topi się w okolicach 70st. C. Kiedyś zrobiłem sobie próbkę tego stopu. Użyłem ołowiu, cyny, kadmu i bizmutu. Niewielkie ilości metali (szczególnie tych ostatnich) można uzyskać z informacji zawartych w książce S. Sękowskiego "Pierwiastki w moim labolatorium"

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty:532
Rejestracja:21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 29 paź 2004, o 06:35

Ja gdzieś miałem kawałek takiego stopu :D

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 29 paź 2004, o 09:06

:) Ja mialem kiedys ruski TV w ktorym byl zrobiony bezpiecznik termiczny na rezystorze mocy w zasilaczu. Bezpiecznik polegal na tym ze byly zlutowane druciki sprezynujace i po przekroczeniu temp 70'C lut (stop wooda) sie rozpuszczal i wylaczal zasilanie. A ze rezystor sie grzal bylo to troche denerwujace i zlutowalem zwykla cyna :wink:
:D

Worner
-
-
Posty:7
Rejestracja:23 paź 2004, o 12:52
Lokalizacja:Piaseczno

A skąd???

Postautor: Worner » 4 lis 2004, o 12:20

Ja gdzieś miałem kawałek takiego stopu :D
A gdzie go dostałeś. Potrzebuję niewielkiej ilości.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości