Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Bariera IRED i lusterko!!

Awatar użytkownika
kleszczyk1000
-
-
Posty:3
Rejestracja:23 paź 2004, o 15:14
Lokalizacja:brzesko
Bariera IRED i lusterko!!

Postautor: kleszczyk1000 » 23 paź 2004, o 15:23

Mam pytanko czy promieniowanie podczerwone można odbijać za pomocą lusterka jak np wiązke lasera?
Załóżmy że wiązka jest odpowiednio zogniskowana i ma powiedzmy pracować na odległość 10metrów ale już po odbiciu od kolejnych luster.Chodzi mi o bariere w kształcie litery z.
Jak ktoś miałby doświadczenia z podobnym problemem to będe wdzięczny za informacje

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 23 paź 2004, o 17:01

Podczerwień to też fala tak jak światło widzialne więc podlega wszelkim prawom fizyki związanymi z falami . Przecierz nie musisz pilotem celować dokładnie w odbiornik w telewizorze, jak przycelujesz w ścianę, to też przełączysz kanał, bo promieniowanie się odbije od ściany, więc tym bardziej odbije się od lustra, tylko jak Ty chcesz ogniskować i precyzyjnie kierunkować promień, którego nie widzisz, a tym bardziej łamany w 2 miejscach??

Awatar użytkownika
kleszczyk1000
-
-
Posty:3
Rejestracja:23 paź 2004, o 15:14
Lokalizacja:brzesko

Postautor: kleszczyk1000 » 24 paź 2004, o 08:25

Masz racje z tym pilotem,szukałem potwierdzenia tego czego nie byłem do końca pewien.Ten temat zapoczątkowałem ponieważ nie mam jakiegoś konkretnego projektu na temat stworzenia bariery świetlnej która zabezpieczy mi pewien obszar sklepu.Projekt na laserze byłby może prostszy ale każdy zobaczy wiązkę i będzie się ciekawił co to jest.Generalnie założenia są takie:promienie odbite w taki sposób że wyciągnięcie ręki w pewien obszar spowoduje zadziałanie sygnalizatora.jeżeli ja będe na sklepie czyli mam możliwość kontrolowania tego co się dzieje wtedy sygnalizator jest wyłączony.Jeżeli wyjde spoza pewien obszar alarm bedzie uzbrojony.Stąd zapytanie o podczerwień,bo jest to wygodne rozwiązanie ale przy odbiciu powstaja problemy.Najprościej spróbowac,tak mi się wydaje umieścić nadajnik o szerokim kącie promieniowania w rurce aby wydzielić jakiś wąski przesmyk i zastosować zintegrowane odbiorniki aby przecięcie wiązek sygnalizowało alarm.Na razie wszystko w teorii ale niedługo wykonam praktyczne próby\

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 24 paź 2004, o 15:12

Idziesz dobrym tropem. Tak jak mówisz jest to do zrobienia, tylko ciężki będzie Ci ustawić te lusterka, żeby po podwójnym złamaniu promienia trafić w odbiornik (bo tego promienia nie widać więc celowanie na chybił trafił). W każdym razie możesz poczytać artykuły z EdW - Aktywny tor podczerwieni 01/96 i kodowany aktywny tor podczerwieni 05/97. Może znajdziesz gotowe rozwiązanie swojego problemu.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 24 paź 2004, o 21:58

Wiesz, intersowałem sie tym, aby zrobić coś tkaiego do siebie do domu. Fajny temat tylko po co, Tobie w sklepie mógłby sie rzeczywiście przydać. Do do tej podczerwieni, czy Tobie zalezy zeby była to podczerwień? Jeśli miałes kiedyś taki laserek z bazaru to nie weim czy widziałeś ze tej wiązki nie widać tylko punkt który jest na ścianie. Teraz, jesli urzywasz takiego lasera to łatwo ci wycelowac w lusterka, a jeśli to nieduzy sklep to obejmiesz cały jednym. Jak zdecydujesz sie na ten laser, to musisz zastosowac foto-cześć :)(np fotorezystor)muszi ją włożyć w np popakowanie od kliszy po aparacie aby nie dochodziło śwaitało słoneczne i zrob małą dziurke na wiązkę lasera. Jesli jednak podczerwień co myslisz o diodach? dasz diodę LED IR a po drugiej odbiornik podczerwieni i przejście juz masz zablokowane, masz wiecej przejść to wiecej takich "bramek". Jeśli chesz to ci pomogę z tym, ale z góry mówie ze bedzie to musiał ktoś sprawdzić.

UhrBahn
-
-
Posty:18
Rejestracja:13 sty 2004, o 14:39

Postautor: UhrBahn » 25 paź 2004, o 07:52

Witam
Podczerwień ma dużą zaletę ponieważ jest naprawdę niewidoczna i nie da się wykryć zapory np. przy pomocy dymu.
Ustawieniem poszczególnych elementów toru można sobie ułatwić przez takie rozwiązanie mocowania lusterek i odbiornika aby można było je zamiennie mocować. Potem postępujesz tak: montujesz nadajnik, a w miejscu pierwszego lusterka odbiornik i ustawiasz nadajnik. Następnie przenosisz odbiornik w miejsce drugiego lusterka, montujesz na swoim miejscu pierwsze i ustawiasz je. Itd aż wszystko znajdzie się na swoim miejscu.
Gdyby okazało się, że przysłona w nadajniku zbytnio osłabia wiązkę można formować wiązkę również przy pomocy zwykłej soczewki skupiającej ale tu powraca problem ustawienia źródła i soczewki (jej ogniskowa będzie nieco inna niż dla światła widzialnego).
Można tutaj posłużyć się odbiornikiem jeżeli w jakimś punkcie układu występuje napięcie proporcjonalne do natężenia odbieranego sygnału.
Pozdrawiam.

securitypro
-
-
Posty:1
Rejestracja:25 paź 2004, o 10:32
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: securitypro » 25 paź 2004, o 10:49

Wiekszosc profesjonalnych barier IR uzywa optyki dyfuzyjnej i juz po kilku metrach wiazka ma szerokosc kilkunastu cm. Przy zastosowaniu "lampek odblaskowych", takich jak na rowerach, mozna uzyskac zadowalajace rezultaty. Problem jest z tym, ze wiekszosc profesjonalnych barier na podczerwien (np PE30T z www.janexint.com.pl) ma bardzo duza moc nadawania i wiazka odbija sie nimalze od wszystkiego. Np 30 metrowa bariera ma teoretyczny zasieg 300 metrow. Jesli umiesci sie taka bariery za blisko (30 cm lub mniej) sciany, podlogi lub sufitu, to moze sie zdazyc, ze bardzo trudno bedzie spowodowac stan alarmu bo wiazka bedzie odbijac sie obok i dochodzic do odbiornika. Najlepiej nie stosowac luster lub odblaskow, tylko proste zestawy nadajnik-odbiornik :-)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości