Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVR i sterowanie przekaźnikami.

Awatar użytkownika
almatea
-
-
Posty:240
Rejestracja:12 gru 2003, o 17:02
Lokalizacja:Brzeszcze
Kontaktowanie:
AVR i sterowanie przekaźnikami.

Postautor: almatea » 9 sie 2004, o 17:57

Czy spotkał się ktoś może z problemem resetowania się procesora w momencie wysterowywania jednocześnie dwóch przekaźników poprzez tranzystory np. BC557?

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty:389
Rejestracja:10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 9 sie 2004, o 18:51

Udar prądowy w cewkach przekaźników może indukować jakieś śmieci w obwodzie resetu procka (jeśli są blisko siebie). spróbuj to odkłucić jakimś kondensatorem. A najlepiej jak masz dojście do oscyloskopu, to zobacz co się dzieje w obwodzie resetu w czasie ich właczania.

GasM
-
-
Posty:92
Rejestracja:4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 10 sie 2004, o 08:26

doświadczenie nauczyło mnie nie stosować przekaźników o napięciu cewki takiej samej jak mikrokontrolera.
do wyprowadzeń przekaźnika musisz wlutować diodę równolegle, aby uniknąć resetowania się procka.
dioda musi być przy samych wyprowadzeniach przekaźnika!!

slawcio
-
-
Posty:48
Rejestracja:28 lip 2004, o 13:10
Lokalizacja:Sławatycze
Kontaktowanie:

Postautor: slawcio » 10 sie 2004, o 11:35

To fakt dioda ta powinna bocznikować przekaźnik równolegle i ma być włączona zaporowo. To jest normany efekt na cewce w chwili rozwarcia może się gromadzić napięcie rzędu kilkuset wolt

Pozdrawiam

GasM
-
-
Posty:92
Rejestracja:4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 10 sie 2004, o 19:15

kilku tysięcy V, zależy od indukcyjności

Tecnover
-
-
Posty:36
Rejestracja:8 lut 2004, o 13:50
Lokalizacja:Rybnik
Kontaktowanie:

Postautor: Tecnover » 27 sie 2004, o 12:36

Mialem podobne problemy i dlugo sie z nimi mordowałem. Mam tylko jeden przekaźnik w układzie, ale w układzie jest też zasilacz beztransformatorowy...przy każdym przełączeniu przekaźnika procek sie resetował (90s2313). Same kondensatory działały w dobrym stopniu, ale ta metoda nie była pewna na 100%. Zrobiłem coś innego. Nóżke reset procesora (nr 1) podpiąłem do 5V i....dodatkowo niedaleko umieściłem kondensatory filtrujące zasilanie. Do tej pory żaden procesor w żadnym układzie jeszcze sie nie zresetował przy przełączaniu przekaźnika więc uznaję, zę metoda ta jest pewna na 100%.

GasM
-
-
Posty:92
Rejestracja:4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 27 sie 2004, o 14:24

"Nóżke reset procesora (nr 1) podpiąłem do 5V"

nigdy nie zostawiaj niewykorzystanego wyprowadzenia bez utrzymania go na jakimś potencjale, najlepiej podłącz przez rezystor np 4K7 do Vcc, chyba że w datasheet pisze żeby zostawić.

"dodatkowo niedaleko umieściłem kondensatory filtrujące zasilanie"

kondensatory dawaj zawsze przy każdym scalaku.

ja jak używam przekaźniki to stosuje je na innym potencjale żeby mi Vcc układów nie zaśmiecał podczas przejścia stanów

Czajnik
-
-
Posty:264
Rejestracja:17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 2 paź 2004, o 15:18

mialem tez problemy z resete ale zródło zklucen było inne.... u mnie pomogło załozenie dodatkowego rezystora podciagającego reset zdajesie było to cos kolo 10k i zblokowanie go kondensatorem ja dalem 1nF ale u ciebie czestotliwosc zaklucn moze byc inna wiec i C musisz dobrac eksperymentalnie. no ale przy takim rozwiazaniu troche ogranicza sei kozystanie z resetu bo kondensator ma jakis czas przeładowania

Awatar użytkownika
gogo4
-
-
Posty:24
Rejestracja:3 kwie 2003, o 20:33
Kontaktowanie:

Postautor: gogo4 » 2 paź 2004, o 17:33

Pozwolę sobie zadać skromne pytanie: A może wydajność źródła zasilania masz zbyt małą i przy zasilaniu dwóch przekaźników jest zbyt małe napięcie zasilania?.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości