Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jaki procesr wybrać.

Pedwain
-
-
Posty:3
Rejestracja:28 wrz 2004, o 16:37
Jaki procesr wybrać.

Postautor: Pedwain » 28 wrz 2004, o 18:29

Od dawna procesory programowalne stały się norma. Nestety nie nadążyłem za techniką a chciałbym w swoich układach zacząć używać owe procesory. Moje pytanie brzmi, jako początkujący w tych okolicach elektronik - jaki procesor powinienem wybrać, jakie są rodzaje tych procesorów, czym się rożnią, które są najłatwiejsze w obsłudze - prgramowaniu. W jakim języku są programowane. Czy są to procesory jednorazowe, czy istneją jakiekolwiek które umożliwiają kasowanie i wgrywanie nowego programu. Jakie mają możliwości takie procesory. Evenutalnie proszę o jakeś linki z artykułam i lub schematami programatoró, programów, kompilatorów. Może ktoś poleca jakąś książke na ten temat
Z góry dzieki.

radzio
Moderator
Moderator
Posty:967
Rejestracja:13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja:Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 28 wrz 2004, o 18:38

Jeśli chodzi o książkę - Mikrokontrolery jednoukładowe rodziny 8051 Tomasz Starecki, Nozomi 1996.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 28 wrz 2004, o 21:20

:) Proponuje Ci troche samemu poszperac. Jak to zrobic to proste na gorze jest Szukaj to z lupa (tez znajdziesz na dole) :idea: i za pomoca tej funkcji mozesz poczytac to i owo bo podobne tematy byly juz poruszane forum np viewtopic.php?p=44187 tam masz podany link do strony Wojtka :wink:
:D

Ps. A tu cos o procesorach http://www.elektronet.gower.pl/komputery.htm :P

xitami
-
-
Posty:4
Rejestracja:19 sie 2004, o 15:33

Postautor: xitami » 28 wrz 2004, o 21:52

a zobacz forum na www.elektroda.pl jest tam dział mikrokontrolery
i obiecuję, że tam na pewno NIE znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie ;)
a które auto jes naj?
porsche? no ziemniaków na zimę do piwnicy nie przywieziesz
jelcz? jakoś na randkę głupio
;)
Widzędwie drogi
powiem ci że całkiem fajnym procesorem na początek jest pentium, a tak to które masz w komputerze przed którym właśnie siedzisz.
język? w zasadzie tylko dwa do wyboru C albo pascal, który lepszy? (porsche czy jelcz?) ja radzę pascala, ktoś powie C i też będzie miał rację! bo w świecie mikro jednak zdecydowanie C.
nauczysz się w ten sposób o co w tym interesie chodzi, nabierzesz pewnych nawyków, nauczysz się czytać (a tak ;) ) asembler nie będzie czarną magią.

A teraz inaczej, basic z EP daje wspaniałą łatwość realizowania prostych projektów, a dla wielu elektroników to wystarczy, czy tylko prostych? i tak i nie, często potrzebny jest jakiś maleńki rozumek do sterowania potężną elektroniczną bandą i tu basic jest świetny. Do większych prograMistycznych przedsięwzięć TEN basic jest do chrzanu. Basic czyli Bascom, który? raczej AVR, na początek to bez różnicy, póżniej zmienić nie będzie trudno.

No to powiedz co wolisz klawiaturę czy lutownicę?

Ciekawym pytaniem by było też - co będzie dobrą inwestycją na przyszłość? Chcąc poważnie odpowiedzieć na to pytanie trzeba by wpierw sprawdzić co o tym pisał Lem, dziś jakoś nie pamiętam konkretów. Na moje oko to jakiś HDL, może C, no i któlowa nauk - matematyka

vmario
-
-
Posty:23
Rejestracja:4 sie 2004, o 12:39
Lokalizacja:Augustów
Kontaktowanie:

Postautor: vmario » 29 wrz 2004, o 12:18

Jak zawsze będę tu propagował misięcznik "Elektronika dla Wszystkich" ;) Sam jakiś czas temu rozpocząłem edukację w "Mikroprocesorowej Oślej Łączce" w EdW. Język: BASCOM, procek: AT90S2313. Co do BASCOM-a to mam wiele zastrzeżeń (choć na początek jest idealny) i będę próbował nauczyć się asemblera. Jeżeli chodzi o procka, to uważam, że jest świetny. Mały, ale z dwoma timerami, EEPROM-em (bodajże 128 bajtów), UART-em. Świetna zabawa i mnóstwo satysfakcji nawet z najgłupszego programiku. :-)

Pedwain
-
-
Posty:3
Rejestracja:28 wrz 2004, o 16:37

Postautor: Pedwain » 29 wrz 2004, o 19:48

Hmm o ile się nie myle "Mikroprocesorowa ośla łączka" zaczoła się w okolicach roku 2000 [poprawcie mnie jeśli się myle]. Jeśli chciałbym odpoczątku zacząć czytać owe artykuły musiał bym kupić pond 40 numerów archiwalnych co nie jest ani tanie ani możliwe dla mnie. Istnieje może gdzieś na stronach edw lub ep możliwość ściągnięcia tych artykułów w pdfie ? [widziałem że w ep istnieje możliwość sciągania pełnych artykułów w pdfie, kosztuje to coś 3zł / 10 plików co jest dla mnie rozsąną ceną.] Z góry dzięki za odpowiedz.


P.S.
Do sterowania dużą ilością silników krokowych jaki procesor był by odpowiedni ?

Jeszcze raz dzieki, Grześ

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty:1522
Rejestracja:30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja:Kielce

Postautor: ACeK » 29 wrz 2004, o 20:10

...Istnieje może gdzieś na stronach edw lub ep możliwość ściągnięcia tych artykułów w pdfie ?...
:) Widze ze nie bardzo sobie poczytales z tego kto Ci ktos polecil zobacz to http://www.elektronika.qs.pl/arch.html :idea:
:D

GasM
-
-
Posty:92
Rejestracja:4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 30 wrz 2004, o 07:46

Istnieje może gdzieś na stronach edw lub ep możliwość ściągnięcia tych artykułów w pdfie ? [widziałem że w ep istnieje możliwość sciągania pełnych artykułów w pdfie, kosztuje to coś 3zł / 10 plików co jest dla mnie rozsąną ceną.]
małe pytanko w tym temacie, skoro jest na stronie EP to czy istnieje możliwość ściągnięcia kilku artykułów które pojawiły/pojawiają się w EdW. Interesuje mnie cykl "co piszczy w trawie" (EMC), może być nawet odpłatnie.
strona EdW trochę opornie się wczytuje, ciężko tam cokolwiek znaleźć.

Czajnik
-
-
Posty:264
Rejestracja:17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 2 paź 2004, o 11:00

jak od zera to polecam avr sa drogie (10-???zl) ale masz z glowy programator no i moim zdaniem mikroprocesorowa łączka p.Góreckiego z edw jest naprawde swietna zwlaszcza dla poczatkujacego a na poczatek i tak wystarczy ci jeden 2313 za 10 - 14 zl zaleznie od sklepu...... ale i 51 jest dobrym rozwiazaniem tyle jeszcze nie widzialem (moze malo widzialem:-)) opracowania dla kompletnego laika (nie biez do siebie) wiec wybieraj sam.... pozdro

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości