Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

czujnik gazu

Kmieciu
-
-
Posty:49
Rejestracja:4 lut 2004, o 21:14
Lokalizacja:Kielce
czujnik gazu

Postautor: Kmieciu » 31 sie 2004, o 22:37

mam takie pytanie czy czujniki gazu tego typu jak są zamieszczane w kitach chyba jabla lub nord elektronik wykryją dym z papierosa??

UhrBahn
-
-
Posty:18
Rejestracja:13 sty 2004, o 14:39

Postautor: UhrBahn » 1 wrz 2004, o 07:56

Raczej nie. Czujniki (AF50) stosowane w tych zestawach wykrywają jedynie lekkie węglowodory (metan, propan). Montowałem taki czujnik u siebie w kotłowni i sprawdzałem jego wrażliwość na zadymienie powodowane przez kocioł węglowy. Nie reagował.
Szczególowe dane na temat detektorów gazu i zanieczyszczeń powietrza znajdziesz n.p. tutaj: "maritex.com.pl".
Pozdrawiam.

Kmieciu
-
-
Posty:49
Rejestracja:4 lut 2004, o 21:14
Lokalizacja:Kielce

Postautor: Kmieciu » 1 wrz 2004, o 14:26

to szkoda bo myślałem że można by taki kit wykożystać jako użądzenie odstraszające palaczy z danego pomieszczenia.

mw158979
-
-
Posty:48
Rejestracja:28 lis 2003, o 20:09
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: mw158979 » 1 wrz 2004, o 16:59

to szkoda
Ale sa inne sensory, wlasnie na dym papierosowy. Poszukaj na podanej stronie.

Kmieciu
-
-
Posty:49
Rejestracja:4 lut 2004, o 21:14
Lokalizacja:Kielce

Postautor: Kmieciu » 2 wrz 2004, o 08:45

a ciekaw jestem czy istniała by możliwość zamiany czujników bez przerabiania układu to była by fajna sprawa

UhrBahn
-
-
Posty:18
Rejestracja:13 sty 2004, o 14:39

Postautor: UhrBahn » 3 wrz 2004, o 13:14

Czujniki gazów AF?? posiadają dwa wewnętrzne obwody: podgrzewania zasilany stabilizowanym napięciem oraz pomiarowy. Obwód pomiarowy czujnika reprezentuje sobą na zewnątrz pewną rezystancję zmieniającą się zależnie od stężenia gazu w jego otoczeniu. Reszta ukladu (przynajmniej w przypadku prostego detektora reagującego na przekroczenie progowego stężenia gazu) jest już prosta zasilanie: obwodu grzejnego, pomiarowego źródo napięcia odniesienia dla komparatora, komparator porównujący napięcie z czujnika z napięciem odniesienia oraz sterowany wyjściem komparatora "uklad wykonawczy" (buzzer, led, przekaźnik). Jedynym elementem, który określa na jaki gaz detektor będzie reagowal jest sam czujnik. w przypadku wymiany czujnika pewnym problemem może być konieczna konieczna rekalibracja ukladu, oraz co gorsze konieczność wygrzewania czujnika przez pewien czas (rzędu godzin) w celu ustabilizowania jego charakterystyki.

Pozdrawiam

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości