Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

PROBLEM Z PORTAMI AVR

elixir_avr
-
-
Posty:3
Rejestracja:17 maja 2004, o 19:55
PROBLEM Z PORTAMI AVR

Postautor: elixir_avr » 17 maja 2004, o 20:04

Mam problem z wysterowaniem portów procka 8535 , otóż mam kilka wyjść które sterują przekaźnikami. Jak Bóg przykazał zrobiłem to na driverze 2803 i tutaj zaczynają się schody. Otóż przy sterowaniu portami z poziomu BASCOMA nie mogę za żadne skarby załączyć przekaźnika. Przy dokładniejszym przyjrzeniu się całej sytuacji okazuje się że procesor "nie potrafi" ustawić na wyjściu stanu 0 V , przy pzałączeniu otrzymuję na porcie napięcie rzędu 2 V gdzie powinno być 0V , rozwiązaniem tego problemu okazało się podpięcie rezystora 100k między portem a masą układu. Wyszedł z tego straszny pająk. Przy sterowaniu układów seri HC jest to samo.
Mam więc pytanie gdzie leży problem , spr całą masę układu , napięcia zasilania nic . Może ktoś spotkał się z takim problemem ? i u dzieli mi odpowiedzi co robie źle.

mw
-
-
Posty:242
Rejestracja:23 lut 2003, o 23:22
Lokalizacja:Busko Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: mw » 17 maja 2004, o 21:54

A skonfigurowales odpowiednio porty jako wyjscia lub wejscia?

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 18 maja 2004, o 08:20

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie określiłeś kierunku portu. Po sygnale reset porty zdefiniowane są jako wejścia. Wpisując jakieś stany do portu (w twoim mniemaniu) tak na prawdę zmieniałeś, czy port jest podpolaryzowany do zasilania (pull-up) czy nie, co może być zauważone jako produkowanie bardzo słabego przebiegu na tym pinie.

elixir_avr
-
-
Posty:3
Rejestracja:17 maja 2004, o 19:55

porty avr

Postautor: elixir_avr » 21 maja 2004, o 21:49

witam.
Tak wszystkie porty które wykorzstuję zostały skonfigurowane jako wejscia/wyjscia zgodnie z tym co podaje help, tak wiec raczej tutaj nie lezy problem. Kombinowałem przy róznych portach tranzystor moge wysterowac bez problemu (zal./wyl przekaźnik), problem pozostaje przy wysterowaniu scalaków seri74 próbowałem różnych LS,HCT,HC i standardowych bez rezultatu. Próbowałem też większyć napięcie zasilania do 5.5V tez bez rezultatu. Nie korzystam z portów push-pull , tak więc problem leży gdzieś indziej zastanawiam się czy to nie jest winna procka (może jest uszkodzony).

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 21 maja 2004, o 21:57

A czy mierzyłeś napięcie na pinach wyjściowych w stanie nieobciążonym dla wyjść w stanie logicznej 1 i logicznego 0?

jjanek
-
-
Posty:10
Rejestracja:18 mar 2004, o 08:50
Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza
Kontaktowanie:

Postautor: jjanek » 23 maja 2004, o 09:41

Ja też mam podobny problem, na AVR-ach chciałem podłączyć klawiaturę matrycową i chyba nic z tego nie wyniknie. Mój problem pozostaje nadal nie rozwiązany

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 23 maja 2004, o 19:41

Elixir_avr, mam pytanie odnośnie twego problemu. Czy problem dotyczy wysterowania przekażnika poprzez układ 2803? Czy nie możesz włączyć przekaźnika w takim układzie? Czy zmierzone napięcia opisane w pierwszym poście dotyczą pomiarów przez 2803 czy za tym układem?

elixir_avr
-
-
Posty:3
Rejestracja:17 maja 2004, o 19:55

Postautor: elixir_avr » 24 maja 2004, o 21:47

witam
Tak , mam problem z wysterowaniem nie tylko serii 74 , ale i rowniez probowałem wysterowac przekaznik za pomoca 2803 efekt ten sam bez rezystorow za nic w swiecie nie moge wsterowac portów. Jeżeli zasosuję tranzystor mogę wysterować przwekaźnik bez żadnych dodatkowych kombinacji.
W przypływie rozpaczy kupiłem AVR mega163 to samo .
Zrobiłem jeszcze jedną rzecz wstawiłem na pająka proca 89C2051 tak aby zobaczyc czy coś sie ruszy , po wmontowaniu :o szok wszystko działa tak jak powinno bez zadnych problemów i zgrzytów.
Mierzyłem w stanie nie obciązonym wyjscia portow wszystko O.K. "1"- ~5V , "0"~0V. Problem pojawia się gdy podłącze do wyjść układ którym ma sterować procek istna paranoja.

Joshua
-
-
Posty:1
Rejestracja:26 maja 2004, o 07:20

Postautor: Joshua » 26 maja 2004, o 07:25

Na 100% nie masz ustawionych odpowiednio portów. Jeśłi przekaźniki sterujesz z portu D wpisz ddrd=255.
Ewentualnie zacytuj fragment kodu, którm inicjujesz porty.
Ciężko jest dyskutować o programie, którego nie widziało się na oczy :)


Pozdrawiam i powodzenia.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty:868
Rejestracja:21 lut 2003, o 18:21

Re: PROBLEM Z PORTAMI AVR

Postautor: Wojtek » 26 maja 2004, o 17:57

Mam problem z wysterowaniem portów procka 8535 , otóż mam kilka wyjść które sterują przekaźnikami. Jak Bóg przykazał zrobiłem to na driverze 2803 i tutaj zaczynają się schody. Otóż przy sterowaniu portami z poziomu BASCOMA nie mogę za żadne skarby załączyć przekaźnika. Przy dokładniejszym przyjrzeniu się całej sytuacji okazuje się że procesor "nie potrafi" ustawić na wyjściu stanu 0 V , przy pzałączeniu otrzymuję na porcie napięcie rzędu 2 V gdzie powinno być 0V , rozwiązaniem tego problemu okazało się podpięcie rezystora 100k między portem a masą układu. Wyszedł z tego straszny pająk. Przy sterowaniu układów seri HC jest to samo.
Mam więc pytanie gdzie leży problem , spr całą masę układu , napięcia zasilania nic . Może ktoś spotkał się z takim problemem ? i u dzieli mi odpowiedzi co robie źle.
Może byś udostępnił gdzieś ten fragment schematu i kod tego programu będzie łatwiej wszystkim czytającym ewentualnie pomóc, jak nie masz gdzie tego udostępnić to wyślij do mnie na email, gdzieś to umieszczę. :)

lukas
-
-
Posty:22
Rejestracja:5 maja 2004, o 09:50

Re: PROBLEM Z PORTAMI AVR

Postautor: lukas » 28 maja 2004, o 12:32

Kiedys zastanawialem sie nad 2803. Gdy podlaczylem do jego wyjsc silniczek dc to dzialal, a buzer bez rezystora nie chcial. Nie wiem dlaczego ale na jego wyjsciu potrzebna jest jakas rezystancja.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty:868
Rejestracja:21 lut 2003, o 18:21

Re: PROBLEM Z PORTAMI AVR

Postautor: Wojtek » 28 maja 2004, o 16:50

(...)Nie wiem dlaczego ale na jego wyjsciu potrzebna jest jakas rezystancja.
Tak jest ponieważ ULN2803 ma wyjścia z otwartym kolektorem.

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości