Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Przejście sinusoidy przez zero

_Wojciech_
-
-
Posty:269
Rejestracja:1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja:Bielsko-Biała
Przejście sinusoidy przez zero

Postautor: _Wojciech_ » 6 maja 2004, o 18:55

Jak najprościej wykrywać przejście sinusoidy (50Hz) przez zero?
Konkretnie: najlepiej, żeby w efekcie na wyjściu takiego układu zmieniał się stan z zera na jeden (albo odwrotnie) w momencie gdy sinusoida zmienia kierunek, czyli przechodzi przez zero. Do wyjścia układu będzie podłączony uC AVR.
I jeszcze jedno: sinusoida pochodzi z sieci i ma normalne napięcie 230V. Czy stosować optoizolację na wejściu takiego układu, czy wystarczy odpowiednio dobrany dzielnik rezystorowy?

asterix
-
-
Posty:13
Rejestracja:12 sty 2004, o 20:29

Postautor: asterix » 6 maja 2004, o 20:53

Witam
Jaka dokladnosc jest potrzebna? Zazwyczaj wystarcza zastosowanie transoptora.....
Stosowalem tansoptory przy budowie sterownikow tyrystorowych mocy. Sprawdzilo sie wysmienicie.
pozdrawiam
asterix

_Wojciech_
-
-
Posty:269
Rejestracja:1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 6 maja 2004, o 21:05

Nie chwytam... :? Co ma transoptor do wykrywania przejścia napięcia sinusoidalnego przez zero?
Chyba komparator?

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty:229
Rejestracja:19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 6 maja 2004, o 21:15

Jeśli chcesz w układzie zastosować jakiś mikrostyk to musiasz mieć optoizolację. Najprościej stosujesz mostek (do sieci) i za mostkiem dzielnik rezystorowy. Najlepiej jednak dać jeszcze tranzystor i diodę zenera na np.5V i tak to wszystko połączyc aby tranzystor wyłączł się na czas gdy napięcie sieci jest niższe od 5V. Uzyskasz wtedy (jeśli tranzystor połączysz z transoptorem) rozwarcie tranzystora wewnątrz transoptora na ok 0.1ms.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty:229
Rejestracja:19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 6 maja 2004, o 21:21

Te 0.1ms bedzie dla jednej połówki napięcia sieci biorąc pod uwagę to że za nią jest następna czas rozwarcia wyniesie ok 0,2ms, tyle czasu z powodzeniem wystarczy żeby wykrył to procek.

_Wojciech_
-
-
Posty:269
Rejestracja:1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 6 maja 2004, o 21:27

Albo ja mam dziś jakiś cieżki dzień, albo Wy coś mieszacie...
Jaki mikrostyk, jaki transoptor? Nie chwytam... Sinusoida przechodzi przez zero i mi o ten moment chodzi.
Ja myślałem o komparatorze choćby na wzm.op. 741.
Dajcie jakiś schemat, bo naprawdę nie wiem co ma do tego transoptor. Oczywiście pomijając optoizolację.

prompt
-
-
Posty:116
Rejestracja:30 sty 2004, o 23:25
Lokalizacja:Bydgoszcz

Postautor: prompt » 6 maja 2004, o 22:40

Jeżeli potrzebujesz detekcji zera do bezzakłóceniowego przełączania urządzeń energetycznych to najwygodniej zastosować transoptor z wbudowanym układem przełączania w zerze np. MOC3040 (do MOC3043).
Jeśli do czegoś innego to szukaj dalej.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty:229
Rejestracja:19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 7 maja 2004, o 07:29

Transoptor niema nic wiecej do tego niz właśnie izolacje galwaniczną elektroniki od napiecia sieci, jeżeli by go nie było to w układzie moło by wystąpić pełne napięcie sieci. Taki układ elektroniczny musiał by być dobrze odizolowany, tak by uniknać porażenia i dlatego nie można by było zastosować w nim prostrgo mikroprzełącznika.

Jak będę w domu to postaram się przesłać Ci pdfa z takim układzikiem.

_Wojciech_
-
-
Posty:269
Rejestracja:1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 12 maja 2004, o 16:45

A który sposób jest wg Was lepszy:

Schematy są raczej poglądowe niż konkretne do wykonania.

1. Z transoptorem: http://www.redchaos.republika.pl/p3f3.jpg
Ma to działać tak: Kiedy na źródle jest dodatnia połówka, tranzystor przewodzi i zwiera do masy port uC. Przy ujemnej nie przewodzi i mamy 1 logiczne na we uC.

2. Z WZM OP: http://www.redchaos.republika.pl/p3f4.jpg
Działa dość podobnie, na zasadzie komparatora.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty:229
Rejestracja:19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 12 maja 2004, o 18:50

Według mnie lepszy sposób to ten z optotriakiem, bo od razu mamy optoizolację.
Podaj maila to prześlę Ci schemacik jak rozwiązał to Zbigniew Raabe.

_Wojciech_
-
-
Posty:269
Rejestracja:1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 12 maja 2004, o 19:14

Mój e-mail to: wojdudek@poczta.onet.pl
Z góry dzięki.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty:229
Rejestracja:19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 12 maja 2004, o 19:21

Plik wysłany. Mam nadzieje, ze cos przybliży.

_Wojciech_
-
-
Posty:269
Rejestracja:1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 12 maja 2004, o 21:03

Dzięki.
A masz jakiś namiar na pełny artykuł?
To było w którymś numerze EdW?

Jeszcze inny sposób: Co myślicie o zastosowaniu przetwornika A/C? W momencie przejścia przez zero na wyjściu będzie 00h i to z jaką dokładnością! No i przy taktowaniu powiedzmy 1MHz te 50Hz sinusoidy to nic.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty:229
Rejestracja:19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 12 maja 2004, o 21:24

EdW 6/2002 - Uniwersalny mikroprocesorowy regulator mocy 220VAC

Moim skromnym zdaniem pakownie do takiego zadanie ADC to rozrzutnosc i przrost formy nad treśnią.

_Wojciech_
-
-
Posty:269
Rejestracja:1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 12 maja 2004, o 21:32

EdW 6/2002 - Uniwersalny mikroprocesorowy regulator mocy 220VAC
Dzięki.
Moim skromnym zdaniem pakownie do takiego zadanie ADC to rozrzutnosc i przrost formy nad treśnią.
Ale AVR'y mają przetworniki A/C. Z punktu widzenia kosztów, to by nie było złe rozwiązanie. Nie pamiętam dokładnie częstotliwości próbkowania, ale chyba koło 0,5MHz. Czyli wg mnie całkowicie dość.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty:229
Rejestracja:19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja:Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 12 maja 2004, o 21:51

Ale teraz problemem jest pomiar tego napięcia, niby wystarczy prosty dzielnik napiecia, ale przecież wtedy tracimy izolację galwanicznę od sieci. Nieda się (w prosty sposób) przekazac napięcia proporcjinalnego do napięcia sieci do uP z izolacją galwaniczną.

Transoptor praktycznie nadaje się tylko do przekazania informacj w postaci cyfrowej, więc ja upierałbym się przy tym rozwiązaniu z EdW. On w zupełnosci wystarczy do określenia czy sinusoida przechodzi przez zero co do kilku %. Jeśli potrzebujesz większej precyzji to należy dobrać w nim dokładniej rezystory przy dzielniku.

JanWi
-
-
Posty:50
Rejestracja:7 maja 2003, o 15:44

Postautor: JanWi » 14 maja 2004, o 19:42

Wojciech...
Tak sie tylko przygladam. Czy mozesz mi wyjasnic, co rozumiesz przez czestotliwosc probkowania ?
Pozdrawiam.
Apropos, proponuje zajrzec do jakies ksiazki z Energoelektroniki np. Poradnik Inzyzniera Energoelektronika. Jest tam dosc na poruszany przez was temat.

_Wojciech_
-
-
Posty:269
Rejestracja:1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja:Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 14 maja 2004, o 22:33

JanWi: Przez częstotliwość próbkowania rozumiem ilość danych przetworzonych przez A/C na sekundę. Jeszcze prościej: Ile liczb 8(10) bitowych wyrzuci w ciągu sekundy. Im więcej tym lepiej.
Teraz sprawdzałem i A/C z AVR mają max. częstotliwość próbkowania CLK/2, czyli np. dla CLK=8MHz, A/C próbkuje sygnał cztery miliony razy na sekundę. Ale w pdf'ie pisze też, że rozsądna częstotliwość wynosi do 200kHz. Przynajmniej ja tak to zrozumiałem.

PiotrekP
-
-
Posty:6
Rejestracja:30 paź 2004, o 21:02
Lokalizacja:Zabrze

Postautor: PiotrekP » 3 lis 2004, o 21:34

Czy dysponujesz moze tym artykułem w w ersji elektronicznej
Piotrek
EdW 6/2002 - Uniwersalny mikroprocesorowy regulator mocy 220VAC

Moim skromnym zdaniem pakownie do takiego zadanie ADC to rozrzutnosc i przrost formy nad treśnią.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty:868
Rejestracja:21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 4 lis 2004, o 08:22

(...) Transoptor praktycznie nadaje się tylko do przekazania informacj w postaci cyfrowej, więc ja upierałbym się przy tym rozwiązaniu z EdW.(..)
Nie zgodzę się ze zdaniem dotyczącym transoptorów, wystarczy zastosować transoptor IL300 i nawet napięcie stałe przeniesiesz przez barierę.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości