Czujnik PT100 zmienia swoją oporność w zakresie 100 - 300 Ohma (0 do 300 stopni)
Potrzebny mi jest układ, dzięki któremu poprzez zmianę tej rezystancji uzyskam zmianę napięcia 0 - 5 V o charakterystyce liniowej(potrzebne do przetwornika ADC mikrokontrolera). Jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę analogową, wzmacniacze itp.
Może ktoś mi podeśle jakiś schemacik, albo ma jakiś inny sposób na pomiar temperatury w takim zakresie.
Za pomoc z góry dziękuję
lllukasz@poczta.onet.pl
Aktyw Forum
Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.
Sprawdź punkty Zarejestruj sięCzujnik temperatury PT100
Moderatorzy:Jacek Bogusz, Moderatorzy
- peter falk
- -
- Posty:53
- Rejestracja:23 mar 2004, o 18:20
Czy na pewno tak, czy może raczej miałeś na myśli 'oporu względem tamperatury'?Liniowość temperatury względem oporu TP100 nas narazie nie interesuje.
Po co, skoro mikrokontrolerowi można i należy podać od razu dane zgodne z fizyką? Może nawet żaden mikroprofesor nie będzie potrzebny...? Nie lepiej iść 'po sznurku', zgodnie z pożądanym działaniem układu?Można ją ewentualnie skorygować później przy przeliczaniu przez mikrokontroler.
PT100 jest tylko czujnikiem. Jeśli w interesującym Cię przedziale temperatur jest on liniowy, to przecież nie trzeba nic 'zachowywać'. Jeśli natomiast nie jest, to bezpośrednio w nim 'zachować' nic się nie da. Wszystko należy 'skalibrować' układzie wzmacniacza operacyjnego, 'czytającego aktualną rezystancję PT100' i przekazującego go następnemu blokowi i w najwygodniejszej dla nas postaci...Narazie chodzi p zachowanie liniowości oporu PT100 względem sygnału wyjściowego takiego przetwornika.
- peter falk
- -
- Posty:53
- Rejestracja:23 mar 2004, o 18:20
Mam schemat, układ zmienia "dane" z pt100 na częstotliwość, z dokładnym opisem zmiany elementów komparatora na dowolne napięcie wyjściowe z niego( jesli jednak chcesz to podłaczyć do ADC procka). Pomiar za pomocą przetwarzania na częstotliwość jest "elegancki" ( bo mozna pokombinować z liniowością) , prosty i bardziej " przetrawialny" dla nieskomplikowanych i tańszych mikroprocesorów.
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości