Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

padnięty wyświetlacz w wieży Sharp CDC770H

daniel85
-
-
Posty:4
Rejestracja:9 lut 2004, o 21:39
padnięty wyświetlacz w wieży Sharp CDC770H

Postautor: daniel85 » 9 lut 2004, o 22:02

Witam!!!

Posiadam miniwieżę Sharp CDC770H i przez przypadek zrobiłem zwarcie. Problem polega na tym iż padł wyświetlacz (VFD). Tzn. nie tak do końca - podczas odtwarzania bardzo słabo świeci - pokazuje wykresy częstotliwości, utwory z CD. Dałem do naprawy, ale gość stwierdził, że padł sterownik. Moim zdaniem gdyby padł sterownik to by wogóle nie działał. Rozebrałem wieżę i moje spostrzeżenia: na wyświetlaczu od styku zasilającego jest dość czarne kółko jak by się spalił. Wniosek: myślę, że styki doprowadzające napięcie się spaliły, a wyświetlacz szczątkowo czerpie prąd z mikrokontrolera. Wyświetlacz jest zaklejony specjalną ochronną płytkę - czy można by bło ją zdemontować, zlutować czy może wyś. jest szczelny hermetycznie. Do czego sma służyć uwypuklenie wystające z niego, które wygląda jak mini żaróweczka (od choinek).

Proszę o pomoc.
Z góry dzięki.

Awatar użytkownika
vondarecki
-
-
Posty:5
Rejestracja:19 lut 2004, o 00:18
Lokalizacja:Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: vondarecki » 19 lut 2004, o 23:15

Czarne kółko o którym piszesz może być testem szczelności wyświetlacza, kolor biały oznacza brak szczelności, w twiom przypadku wyświetlacz wydaje się byc dobry.

Uwypuklenie wystające z niego, które wygląda jak mini żaróweczka (od choinek) służy do opróżnienia wyświetlacza z powietrza.

W ciemnym pomieszczeniu można zauważyć tzw. żarzenie wyświetlacza w postaci cieniutkich linii poziomych, które delikatnie żarzą się, sprawdz to.
Raczej wyświetlacz taki jest ciężko "uzłocić". Bardziej podatne na zwarcia są sterowniki...

Pozdrawiam.

daniel85
-
-
Posty:4
Rejestracja:9 lut 2004, o 21:39

Postautor: daniel85 » 7 mar 2004, o 13:31

Cze!
Dzięki za odpowiedź. Masz rację, wyświetlacz na 100% jest dobry. W nocy jak zgaszę światło to widać te cieńkie linie poziome, które się żarzą nawet jak wieża działa w trybie Stand-by. A po włączeniu jej na przykład na CD to coś tam widać, że działa, ale musi być bardzo ciemno aby to zobaczyć. Musiałem więc zrobić zwarcie jak mierzyłem napięcia.

Ogólnie to podałem przez przypadek na masę cinch'a 220V - spalił się wzmacniacz i poszła jedna dioda i przedwzmacniacz. Wyświetlacz działał, ale zacząłem mierzyć napięcia i zrobiłem zwarcie przez przypadek na lini dochodzącej do mikrokontrolera:( I od tej pory nie działa. Jak najprościej w takim razie zmierzyć w obwodzie zwarcie na lini? Czyli są jakieś szanse na naprawienia tego? Czy może poszedł sterownik, ale wydaje mi się, że jakby poszedł to wogóle by nie działał?

A te czarne kółko to był zły trop. Wieża ma 2 wyświetlacze - ten drugi działa i też ma to kółko.

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości