Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jaki procek ??

thoth
-
-
Posty:2
Rejestracja:12 sty 2004, o 01:32
Jaki procek ??

Postautor: thoth » 16 sty 2004, o 15:24

Jestem bardzo poczatkujacym amatorem elektroniki, chcialbym zaczac zabawe z mikroprocesorami...

Zastanawiam sie od czego aczac, chcialbym aby procesor,
ktory wybiore byl w miare latwy w adaptacji -

- czyli byl zasilany +5V
- posiadal szyne rs232
- byl tani !!
- mial programowalna pamiec FLASH i Pamiec
- zeby obslugiwal jezyk BASCOM !

oraz, zeby programator do niego, byl wzglednie prosty w budowie :

- umozliwial ustawienie bitu Fstart (w Atmelu np.)
- byl kompatybilny z popularnymi programami....

Co moglibyscie mi doradzic - jaki procesor wybrac i jaki programator ?!
slyszalem ze 51' sa niezle...
a moze AT90S2313 ??

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 16 sty 2004, o 16:24

thoth napisał:
"- zeby obslugiwal jezyk BASCOM !"

Zaperne chciałeś napisać, by był obsługiwany przez BASCOM, bo to nie procesor obsługuje BASCOM, a BASCOM jest systemem tworzącym program dla określonego modelu procesora.

thoth napisał:
"- czyli byl zasilany +5V
- posiadal szyne rs232
- byl tani !!
- mial programowalna pamiec FLASH i Pamiec"

Obecnie praktycznie wszystkie mikrokontrolery mają pamięć FLASH, wewnętrzną pamięć RAM, generalnie nie są drogie, są zasilane z +5V.
Natomiast jeżeli chodzi o RS232, to też wyraziłeś się nieprecyzyjnie. RS232 jest normą napięciową określającą sposób przesyłania sygnałów. Ty miałeś zapewne na myśli by miał układ transmisji szeregowej (najczęściej asynchronicznej transmisji szeregowej i tu często spotyka się określenie UART).

thoth napisał:
"- byl kompatybilny z popularnymi programami...."

A co przez to chcesz powiedzieć, bo nie rozumiem?

Najprostsze programatory są to programatory szeregowe. Wszystkie procesory AVR mają możliwość programowania szeregowego. Z rodziny C51 tylko wybrane mogą być programowane szeregowo.
Rodzina C51 nie jest najnowszym wynalazkiem, ale tem dziadek bardzo dobrze się trzyma. W sumnie (w przypadku rozważań typu C51/AVR) oba procesory są podobnej klasy i o podobnych możliwościach. AVR biorą trochę mniej prądu i mają większą moc obliczeniową (wykonują więcej instrukcji w tym samym czasie), na obie rodziny jest BASCOM, AVR'y mają wbudowane EEPROM, C51 nie, ale i są cechy, które są rozegrane w C51 lepiej niż w AVR. Masz tu przytoczonych kilka cech a wybór należy do ciebie.

W.K
-
-
Posty:24
Rejestracja:25 gru 2003, o 01:43

Postautor: W.K » 20 sty 2004, o 23:13

... AVR'y mają wbudowane EEPROM, C51 nie, ale i są cechy, które są rozegrane w C51 lepiej niż w AVR. Masz tu przytoczonych kilka cech a wybór należy do ciebie.

AT89S8252
Features
• Compatible with MCS-51™ Products
• 8K Bytes of In-System Reprogrammable Downloadable Flash Memory
– SPI Serial Interface for Program Downloading
– Endurance: 1,000 Write/Erase Cycles
• 2K Bytes EEPROM

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 21 sty 2004, o 10:52

Masz rację W.K., od jakiegoś czasu nie śledzę rozwoju rodziny C51, w swojej praktyce używałem czasami 89C51 i 89C2051 i dużo 89S53.

karolPl
-
-
Posty:6
Rejestracja:8 sty 2004, o 23:45
Lokalizacja:Lubin
Kontaktowanie:

Postautor: karolPl » 31 sty 2004, o 04:02

Panowie! Mam pytanie techniczne. Czy można programować procka 89S51 tak jak zwykłego C51? Np w "Willemie"?
Z tego co się doczytałem w ATMEL-u to różnią się one jedynie tym, że w wersji "S" jest dodany watchdog i złącze ISP - przez które można go programować w systemie. Czy sąjakieś inne zasadnicze różnice??

Pozdrawiam

karolPL.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 31 sty 2004, o 13:49

Literaturowo to powinien dać się zaprogramować, ale tego nie robiłem (nie mam praktyki).

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości