Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zasilanie przez port COM

routex
-
-
Posty:10
Rejestracja:1 gru 2003, o 16:58
Zasilanie przez port COM

Postautor: routex » 1 gru 2003, o 17:13

Witam. Interesuje mnie sposób zasilania urządzeń (dokładnie robie klawiaturke podłączaną pod port COM) przez port COM. Kiedyś myszki były zasilane właśnie przez ten port. Nie chcę aby moje urządzenie miało dodatkowo jakieś kable zasilające, więc interesuje mnie zasilanie właśnie przez ten port. Jak mogę to zrobic? Z góry dzięki za pomoc.

zysiu
-
-
Posty:19
Rejestracja:14 lis 2003, o 01:38
Lokalizacja:Bydgoszcz, obecnie Koszalin
Kontaktowanie:

Postautor: zysiu » 2 gru 2003, o 22:15

jesli to ma byc wydajność prądowa kilku mA to mozna zrobic to tak:
- potrzene beda dwie diody np. 1N4148 i kondensator 470uF
- do pinu DTR i RTS podłączasz anody diod, a katody laczysz razem.
- (-) kondensatora do pinu GND a (+) do polaczonych katod.

Jesli potrzebujesz kolo 5V to walnij zenerke z rezystorkiem za kondensatorem. Rozumiem, ze sam napisales program, wiec ustaw w nim przy obsludze portu COM w stan wysoki na linii DTR i RTS.

routex
-
-
Posty:10
Rejestracja:1 gru 2003, o 16:58

Postautor: routex » 3 gru 2003, o 15:05

Czyli, jak chce zasilac mikrokontroler 89c2051, uklad MAX232, kilka elemetów biernych i 16 przycisków takie rozwiazanie starczy? Czy dodtakowo musze stosować stabilizator napięcia?

zysiu
-
-
Posty:19
Rejestracja:14 lis 2003, o 01:38
Lokalizacja:Bydgoszcz, obecnie Koszalin
Kontaktowanie:

Postautor: zysiu » 3 gru 2003, o 15:14

tego juz ten zasilacz nie udzwignie.... A nie mozesz wziac zasilanie z zewnetrznego zasilacza lub +5V z game portu? Chyba innego rozwiazania nie ma w Twoim przypadku

Jurek Szczesiul
-
-
Posty:175
Rejestracja:10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja:Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: Jurek Szczesiul » 3 gru 2003, o 19:35

tego juz ten zasilacz nie udzwignie.... A nie mozesz wziac zasilanie z zewnetrznego zasilacza lub +5V z game portu? Chyba innego rozwiazania nie ma w Twoim przypadku
Maxa232 raczej nie da rady. Ale sam 2051 z umiarkowanym zegarem pójdzie bez problemów. Zamiast max232 można dać tranzystorek na wejściu i niskoprądowy WO 061 jako wyjście ( zasilany pełnym plusem sprzed stabilizacji i minusem z TxD, to wprawdzie ogranicza komunikację do half-dupleksu ale na ogół to wystarcza).
BTW do +5v najlepszy byłby jakiś stabilizator low-drop, tylko nie zawsze chcą działać na zasilaniu z przetwornicy jakie jest w porcie com, np. popularny trójnóżkowy 2931 nie chciał. Jak nic się nie znajdzie to policzyć pobór prądu i dobrać rezystor do zenerki 5v1.
Tak w ogóle to 2051 bierze za dużo prądu - najlepszy byłby tutaj jakiś inny uP .

Pozdrowienia Jurek S.

routex
-
-
Posty:10
Rejestracja:1 gru 2003, o 16:58

Postautor: routex » 4 gru 2003, o 18:28

oki. Wiec juz wiem ze nie zabardzo z tym zasilaniem przez com. Wiec mam drugie pytnaie. Czy taki układ moge zasilac np. bateria? Załużmy taką 9V? Jesli tak czy moge prosic o jakis schemat podłaczenia takiej bateri do ukaładu? Thenks

Awatar użytkownika
szymon
-
-
Posty:76
Rejestracja:12 lip 2003, o 22:16
Lokalizacja:Zawiercie
Kontaktowanie:

Postautor: szymon » 4 gru 2003, o 19:00

To już bardziej pasuje, można ją bez problemu podłączyć używając stbilizatora 5V np. 78L05 a co do podłączenia to 1- wyjście 5V; 2- masa; 3- wejście z baterii.

Pzdr.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty:683
Rejestracja:24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja:Białystok

Postautor: gawel » 8 gru 2003, o 16:34

Biorąc pod uwagę sprawność energetyczną lepszym rozwiązaniem (niestety droższym) jest zastosowanie zasilacza impulsowego. Jeżeli układ jest przewidziany do długotrwałej pracy należy to rozważyć.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości