A może znacie firmy, które takie szkolenia prowadzą?
Tak, znam, a nawet byłem na takim

Firma mieści się w Erfurcie, w Niemczech i nosi nazwę Vision Academy (
http://www.vision-academy.org/). Nie wiem jak teraz, ale nigdyś ściśle współpracowała z Vision&Control z Suhl, producentem komponentów do systemów wizyjnych, między innymi do robotów używanych przy produkcji samochodów. Ale wracając do tematu. Niestety, to jest wiedza specjalistyczna, niedostępna za darmo. Niekiedy gdzieś w Internecie można się natknąć na strzępki, ale zwykle tylko zaostrzają one apetyt. Może dzieje się tak dlatego, że tak naprawdę 80% czasu przy tworzeniu takiej aplikacji zajmuje odpowiednia ekspozycja obiektu i dobór oświetlenia, a to zależy od wielu czynników (np. od oświetlenia tła) i ostateczne dostrojenie aplikacji może być wykonane tylko eksperymentalnie w miejscu, w którym ma pracować aplikacja?
Nie jest to dziedzina wiedzy, która jest nieznana - zawiera ona w sobie elementy, na które np. zwraca się uwagę przy fotografowaniu. Jednak z drugiej strony fotograf nie zastanawia się np. jakiego koloru światła używać w jakiej aplikacji. Nie ma dla niego znaczenia, czy obiekt będzie wymiarowany, oceniany, czy będzie tylko określana jego obecność czy pozycja. Ponadto, w systemach wizyjnych używa się wielu "sztuczek": polaryzatorów, zwierciadeł, obiektywów telecentrycznych itp. Nie twierdzę, że nie używa się ich w fotografii, ale ich przeznaczenie jest z reguły inne, ponieważ zwykle w fotografii chodzi o osiągniecie pewnego efektu estetycznego, natomiast w przemyśle - praktycznego.
Z praktyki wiem, że takie szkolenie jest podobne do studiów - daje podstawy wiedzy i wskazuje kierunki poszukiwań. Każda aplikacja jest jednak inna i będzie wymagała indywidualnego podejścia.
Kluczem w każdej z nich jest światło.