Zachęcam do zapoznania się ze stroną http://rs232.ep.com.pl/rs232/ na której przedstawione są podstawowe informacje na temat łącza RS-232.
Ogólny schemat układu konwertera wraz z wszystkimi niezbędnymi elementami
zewnętrznymi przedstawiony jest na poniższym rysunku :

Mikrokontroler może pracować w urządzeniach pełniących funcję DTE oraz DCE, stąd na schemacie występują dwie wersje gniazda DB9. W układzie docelowym należy oczywiście zastosować jedną z nich. Należy również pamiętać, że w przypadku zastosowania złącza DB9-F (DCE) urządzenie z komputerem należy łączyć kablem 1:1, natomiast w przypadku zastosowania łącza DB9-M (DTE) należy użyć kabla null-modem. Pamiętanie o tym pozwoli uniknąć sytuacji, że urządzenie nie komunikuje się z komputerem pomimo, że jest poprawnie zmontowane i oprogramowane.
Części niezbędne do wykonania konwertera pokazane są na poniższej fotografii :

Kondensatory elektrolityczne mają wartość 10uF. Niektóre wersje układu MAX232 mogą współpracować z kondensatorami o mniejszej pojemności, nawet 0,1uF. Należy sprawdzić w dokumentacji posiadanej wersji układu MAx232, jakie kondensatory są zalecane do współpracy z układem.
Zmontowany na płytce solderless-breadboard układ konwertera przedstawia poniższa fotografia :

Należy oczywiście pamiętać o podłączeniu gniazda :

Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy zmontowany układ działa poprawnie jest zwarcie ze sobą wyprowadzeń 9 i 10 :

i nawiązaniu połączenia w programie terminalowym, np dostępnym w każdym systemie Windows Hyper Terminalu. Najlepiej test przeprowadzić z najwyższą prędkością obsługiwaną przez układ MAX232, czyli 115200bps. Należy również pamietać, że przy wykorzystaniu tylko trzech przewodów (RxD, TxD i przewodu masy) jakakolwiek sprzętowa kontrola przepływu uniemożliwi poprawną transmisję. Tak wiec konfigurujac połączenie należy wyłączyć kontrolę przepływu. Przykładowa konfiguracja programu Hyper Terminal przedstawiona jest na poniższym obrazku :

Teraz będąc w oknie programu Hyper Terminal próbujemy wpisać dowolny tekst. Jeśli układ konwertera został zmontowany poprawnie na ekranie powinien pojawić się wpisany tekst :

Jeśli tekst się nie pojawia, świadczy to o błędzie w montażu albo o niedziałającym układzie konwertera.
Na etapie uruchamiania układu warto zastosować "monitor" w postaci dwóch diod LED podłączonych do niskonapięciowych linii RxD i TxD. Diody te mają za zadanie odwzorowania stanu linii RxD i TxD. Jako że stanem niekatywnym (po stronie niskonapięciowej) jest stan wysoki, diody należy wpiąc tak, aby świeciły się przy niskim stanie na linii. Przedstawia to poniższy rysunek :

Rozwiązanie to pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie czy na liniach pojawiają się jakiekolwiek przebiegi.

W tym miejscu "sprzętowa" część komunikacji mikrokontrolera z komputerem się kończy. Części programowej poświęcę oddzielne wątki.