Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Linux porty C/C++

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:
Linux porty C/C++

Postautor: Sova » 12 cze 2004, o 12:39

Witam, drodzy koledzy, ostatnio zmieniłem system z Wiindowsa na linuxa i niestety wszytkie moje projekty i plany nie działają na tym systemie, ponieważ pisałem programy w VB. Wiem że najlepiszym jezykiem pod linuxa jest C/C++(nie wiem jaka jest różnica pomiędzy nimi), czy ktos wie czy taki program na linuxa dużo się różni od takiego na windowsa, jesli chodzi mi jedynie o wysyłanie danych do prostu RS232? Może jeśli ktoś ma czas i chciałby mi pomóc, niech napisze taki prosty program NA LINUXA, mysle że najwięcej nauczył bym się(bo nie znam tego języka) jeśli ten program działał by tak:

-nie wiem czy na linuxie jest to samo co na windowsie jeśli chodzi o parametr aplikacji(C:/app.exe parametr) lecz jeśli można odzyskać ten "parametr" z terminala w łatwy sposób niech aplikacja uruchamia się, i to co bedzie wpisane po spacji w terminalu to bedzie szybkość transmisji(o to mi chodzi: urzywam gentoo więc tak: user@gentoo katalog $ nazwaaplikacji parametr). Jeśli jest to trudne, niech poprostu bedzie to w kodzie do ustalenia(transmisja = 9600[jako liczba])

-aplikacja uruchomiła się i teraz już jest ustalona szybkość transmisji, teraz jeśli nacisnę klawisz "A" to do TxD wyślę "AAA" a jęsli "B" to do TxD wyślę "BBB", i teraz bym chciał pętlę która czekała by na odpowiedź z procesora, jak z procesora przyjdzie tekst, on wyświetli go na monitorze.

Tylko tyle bym chciał na początek nie mam najmniejszego pojęcia jak ten program bedzie wygladać czy to bedzie okno czy w terminalu bedzie działał nie wiem, poprostu tak mało wiem jeszcze o linuxach, najlepiej jak by program nie kożystał z żadnych bibliotek X`a ani Gnoma czy KDE i działał by na czystym terminalu, ale nie weim czy to możliwe, jeśli ktoś potrafi programować na linuxie w C/C++ albo zna adres z jakimś kursem niech poprostu da mi go. Jeszcze jedno napiszcie jak krok po kroku mam to napisać(w jakim linuxowym programie)kompilować i gdzie się zapisze program na dysku.

mw158979
-
-
Posty:48
Rejestracja:28 lis 2003, o 20:09
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: mw158979 » 12 cze 2004, o 20:18

Oczywiscie nie ma obowiazku tworzenia interfejsow graficznych.
W sieci jest mnostwo tutoriali, ale nie wiem czy znajdziesz przyklady dokladnie takie, jakich zazadales, tzn z AAA a potem BBB...

Polecam google "serial programing HOWTO", a takze pliki HOWTO z dystrybucji.

mw158979
-
-
Posty:48
Rejestracja:28 lis 2003, o 20:09
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: mw158979 » 12 cze 2004, o 20:32

Co do poslugiwania sie kompilatorem to do C uzywam gcc.
Zrob sobie maly test z prostszym programem np

Kod: Zaznacz cały

#include <stdio.h> int main() { printf("xxx\n"); return 0; }
przy pomocy edytora wpisz to do pliku np xxx.c, skompiluj poprzez gcc xxx.c - w biezacym katalogu powinien sie pojawic plik wykonywalny a.out, potem go uruchom poprzez ./a.out.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty:510
Rejestracja:10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja:Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 12 cze 2004, o 20:51

Super, na poczatek może być :), koledzy powiedzcie czy znacie jakieś linki z kursami, lub czy macie ochotę sami mnie podszkolić, chcę tak jak napisałem nauczyć się podstaw. Same napisy w terminalu mi wystraczą, chcę obsługiwać porty, więc po co mi graficzny wyglad???. A na marginesie bo wiem ze include() dołącza(kazdy tego się domyśli) plik, ale co to za plik "stdio.h"???

mw158979
-
-
Posty:48
Rejestracja:28 lis 2003, o 20:09
Lokalizacja:Warszawa

Postautor: mw158979 » 13 cze 2004, o 18:10

Jest to plik niezbedny aby moc uzywac printf. Sporo informacji na temat roznych funkcji w C jest w linuxowym manualu - napisz sobie man stdio oraz man printf -a itp.

PS: nawiasy przy #include nie sa okragle

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości